Edukacja, Z ostatniej chwili

Młodzież SP1 tropem edukacji uniwersyteckiej

Opublikowano: 23 marca, 2018 o 7:55 am   /   przez   /   komentarze (1)

 

Uniwersytecka edukacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu tropem nauki i kultury zainaugurowała WIOSNĘ 2018.

W dniu patronującym astronomicznej wiośnie „studenci” reprezentujący grupę projektową „Przygoda z nauką w murach UJ” gościli w gmachu  Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. W instytucjach naukowych młodzi starosądeczanie zwiedzili ekspozycje promujące hasło „Ocalić od niepamięci…”, które pozwoliły „studentom” zgłębić osobiste archiwa polskich uczonych. Przyjmując zaproszenie do miejsc popularyzujących rozwój edukacji i kulturę narodową, wychowankowie SP1 mieli znakomitą okazję zaznajomić się z postacią prof. Henryka Barycza – starosądeczanina, wykładowcy UJ, polskiego historyka, archiwisty, członka PAN i PAU, entuzjasty kultury naukowej, człowieka wrażliwego na dorobek intelektualny i artystyczny polskich uczonych będący świadectwem niezwykłej osobowości naukowców: hobbystów, kolekcjonerów, badaczy świata flory i fauny, miłośników sztuki oraz egzotycznych podróży. Dzięki zaangażowaniu historyka sztuki Pani mgr Aleksandry Rzońcy uczestnikom projektu „Przygoda z nauką w murach UJ” udostępniono archiwum prof. Karoliny Lanckorońskiej, porucznik Armii Krajowej, więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück,  doctor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przygodę z nauką i kulturą kontynuowano w najstarszym gmachu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius stanowiącym symbol Krakowa jako miasta akademickiego. Bohaterką dnia – popołudniowej wiosny – była honorowana zaszczytnym tytułem Królowej NaukMATEMATYKA. Nielubiana przez jednych za to, że jest trudna, uwielbiana przez innych za to, że jest konsekwentna, że nie podlega dyskusjom i manipulacjom.

Matematyka, rozumiana jako dyscyplina wiedzy preferująca uogólnianie, wnioskowanie, stosowanie myśli, wtajemniczająca w  przestrzenie geometrii, implikująca rozumowanie, kreująca abstrakcyjne światy w ludzkich umysłach, towarzyszyła starosądeckim „studentom” w marcu 2018 roku – miesiącu promującym Światowy Dzień Matematyki.

Warsztaty naukowe – zatytułowane „Matematyka dźwięków” – zorganizowane dla młodzieży starosądeckiej SP1 w gmachu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego stwarzały możliwość kreatywnego myślenia i aktywnego zaangażowania w aspekcie nauk ścisłych. Poznawanie zagadnień związanych z akustyką sprzyjało interdyscyplinarności procesu dydaktycznego.

W najstarszej siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszkańcy Grodu św. Kingi gościli w muzealnych salach: fizycznej oraz chemicznej prezentujących kolekcję przyrządów wybitnych naukowców – Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

Wychowankowie starosądeckiej SP1 zwiedzili także wystawę fotograficzną przygotowaną przez  Fundację „Projekty z kulturą”: „Fryderyk Chopin i Jane Stirling. Szkocja 1848”. Kameralna ekspozycja, pełna ekspresji i piękna utrwalonego w obiektywie aparatu fotograficznego, przybliżyła uczniom miejsca związane z pobytem kompozytora w Szkocji w 1848 roku.

Atrakcje umysłowe dopełniła uczta dla ciała – obiad w „Chimerze”, studenckim barze sałatkowym. Galeria kulinarnych smaków odbyła się w piwnicach kamienicy pamiętających czasy założycieli Akademii Krakowskiej przy ul. św. Anny.

Zafascynowani intelektualną wyprawą w świat nauki i kultury starosądeccy „studenci” podpisują się pod twierdzeniem, że bez osiągnięć nauk ścisłych nie byłoby rozwoju myśli technicznej, nauk przyrodniczych, ekonomicznych, filozofii czy nawet sztuki.

Dydaktyczną wycieczkę realizowaną w ramach projektu „Przygoda z nauką w murach UJ” zaplanowały nauczycielki SP1, koordynatorki inicjatywy.

 

/SP1/

 

/SP1/

 

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 marca, 2018 o 10:53 pm AAAAAAAAAAAAA

    Ciekawe, czy gdyby nie było projektów , byłby czas na taką przygodę ? Wszystko opiera się o pieniądze .

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"