Edukacja

Nawrócony raper spotkał się z młodzieżą „Dwójki”

Opublikowano: 24 listopada, 2018 o 2:20 pm   /   przez   /   komentarze (0)

19 listopada uczniowie klas trzecich gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu spotkali się z autorem i inicjatorem ogólnopolskiej akcji społecznej „Rób to co kochasz”, Arkadiuszem Zbozieniem, pseudonim Arkadio, który podzielił się własnymi doświadczeniami i autorskim programem w zakresie profilaktyki uzależnień. Opowiedział  swoją inspirującą historię. 

Ciężkie doświadczenia najmłodszych lat i trudny okres dorastania, o którym opowiedział uczniom zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, tak samo, jak i twórczość, którą uczniowie mogli doświadczyć na żywo. Wystąpienie skupiało się wokół tematu odwagi do realizacji swoich marzeń, rozwijania talentów i słuchania swojego serca na co dzień oraz przy podejmowaniem  ważnych decyzji.

Arkadio ma na swoim koncie setki udanych spotkań i rekolekcji w kraju i poza jego granicami. Nowosądecki raper i freestyle’owiec młodego pokolenia od kilku lat regularnie koncertuje i dociera do szerokiej publiczności, zarażając ideą życia z pasją i wykorzystywania swoich talentów. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem i świadectwem podczas serii spotkań profilaktycznych „Rób to co kochasz” finansowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które organizowane są na terenie całego kraju.

Arkadio wraz z Marcinem “Dj Dugi” Freislerem tworzą zespół, który od 6 lat prowadzi tego typu spotkania profilaktyczne na terenie całego kraju. Poprowadzili już ponad 600 konferencji dla Polaków na terenie Europy, dzięki czemu dotarli do ponad 100 000 osób. Poprowadzili także kilkanaście spotkań w ośrodkach socjoterapii, ośrodkach poprawczych oraz więzieniach, dzięki czemu mają świadomość problemów związanych z przestępczością i uzależnieniami, a także potrzeb w zakresie ich profilaktyki wśród dzieci i młodzieży.

Opowiadając o sobie Arkadio podkreśla, że jego życie odwróciło się o 180 stopni. Będąc dzieckiem, a później nastolatkiem nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek stanie przed młodymi ludźmi, aby dawać im dobry przykład. – Moi rodzice rozwiedli się kiedy miałem cztery latka. Mieszkałem z mamą i o 7 lat starszym bratem. Tata chyba za bardzo poszedł w pracę i różne związane z tym rzeczy i nas zostawił. Dzisiaj myślę, że wszystko co robiłem później, robiłem po to, żeby zyskać w czyichś oczach, żeby komuś zaimponować. Jak mi kumple powiedzieli, gdy miałem 9 lat: “Chodź zapalić fajkę” to poszedłem i zapaliłem. Bo widziałem, że rosnę w ich oczach. Dziś widzę, że nie miałem kogoś w domu, kto by mi powiedział, że jestem fajny, że mam talent – mówi Arkadio.

Brak dorosłych autorytetów doprowadził go do pierwszych uzależnień – w wieku 12 lat pod wpływem starszych kolegów zapalił pierwszego jointa. – Tak się wkręciłem, że paliłem przez pięć lat codziennie. To była część przewodnia mojego życia.

Arkadio nie dbał o to, czy zda z klasy do klasy, co będzie robił w życiu i kim zostanie. Nie zaliczył I klasy liceum, ale głównym jego zmartwieniem było skąd wziąć pieniądze na palenie i picie. Zaczął kłamać, podkradać pieniądze i handlować narkotykami.

Z dramatycznej sytuacji w jakiej się znalazł wyrwał go jego brat, który sam będąc w Stanach Zjednoczonych przeżył przemianę. Jak mówi Arkadio co prawda wyglądał „normalnie”, ale w jego oczach była radość życia i nieskrywana religijność. Początkowo bracia nie potrafili nawiązać ze sobą kontaktu. Młodszy dystansował się, uciekał w swój świat, ale starszy nie odpuszczał. – Pamiętam jak dziś, kiedy wróciłem do domu, a mój brat trzymał piórnik w ręce. Ja wcześniej schowałem do niego trochę tego, czym handlowałem. Zabrał mnie do toalety i powiedział: „Spuszczaj to gówno w kiblu”. Wysypywałem woreczek po woreczku, patrzyłem na niego i płakałem. On mówił mi, że moje życie może się zmienić, żebym spróbował, ale nie chciałem tego słuchać – wspomina raper.

Szczególne wrażenie na Arkadio zrobiła kolejne rozmowa z bratem. – Niedługo później, gdy byliśmy sami w domu, podszedł do mnie mój brat, popatrzył mi głęboko w oczy i powiedział coś, co mną wstrząsnęło: „Brachu nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. Popłakałem się. To była jedyna rzecz jaką mogłem zrobić. I słuchałem, a on mi powiedział: “Stary możesz zrobić dwa kroki, żeby zmienić swoje życie”. Na drugi dzień poszedłem z nim na modlitwę wstawienniczą, a później brat zaciągnął mnie do spowiedzi z całego życia. Poczułem się naprawdę wolny, choć wiedziałem, że będę musiał  zmierzyć się z konsekwencjami mojego postępowania, wiedziałem też, że mogę zacząć wszystko od początku i spróbować robić to, co naprawdę chcę.

Od tamtej pory upłynęło już 11 lat. W tym czasie Arkadio wydał 7 płyt, 2 audiobooki, napisał 2 książki, ukończył studia, ma żonę i trójkę dzieci. Spotyka się z młodzieżą i rozbudza w niej pragnienie realizowania swoich pasji. – Pójście za swoją pasją wcale nie jest proste, ale jestem przekonany, że im wcześniej zaczniesz to robić, tym będzie Ci łatwiej – podkreśla Arkadio, zapewniając, że warto. Arkadio zajął się profesjonalnie muzyką w momencie swojego nawrócenia, zyskał popularność i rozpoznawalność na rynku muzyki chrześcijańskiej, jednak twórczość artysty porusza tematy znacznie szersze, dotyczące rozwoju człowieka, kierowania się w życiu pasją i talentami, a sam artysta kieruje swoją twórczość na szeroko pojęty rynek muzyczny.

Projekt serii spotkań Arkadio “Rób to co kochasz” – projekt przeciwdziałania przyczynom przestępstw wśród młodzieży realizowany jest przy aprobacie oraz finansowym wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach konkursu na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości (Program II, Priorytet I, konkurs nr DSRiN-I-7211-228/18) na rok 2018.

Spotkania w ramach serii “Rób to co kochasz”-  projekt przeciwdziałania przyczynom przestępstw wśród młodzieży odbyły się dotychczas m.in. w Gdańsku, Bielsku Białej, Barcicach, Nowym Sączu, Krynicy Zdrój, Piwnicznej Zdrój, Grybowie, Limanowej, Zbąszynku, Zakliczynie, Jazowsku, Muszynie, Złockim, Nawojowej.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"