Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Podegrodzki strój na unikatowej kartce pocztowej

Opublikowano: 13 listopada, 2017 o 10:28 am   /   przez   /   komentarze (1)

Poczta Polska w dniu dzisiejszym przekazała do obiegu kartkę pocztową na której znajdziemy trzech mężczyzn prezentujących unikatowy strój podegrodzki.

-Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym. tj. 80 lat zawiązania Regionalnego Zespołu Podegrodzie. Zespół powstał na bazie grup rodzinnych we wsi i okolicznych wioskach, parafii Podegrodzie a także współpracy z Żeńską  Szkołą Rolniczą w Podegrodziu . Z tej okazji została zamówiona kartka okolicznościowa w przedsiębiorstwie Poczta Polska ,,Strój Podegrodzki” (ZOBACZ) -mówi naszemu portalowi Leszek Konstanty.

Narodowy ruch regionalny, oparty o działania ,,Ognisko Związku Podhalan powstał w 1928 roku w Nowym Sączu. Wynikiem działania Ogniska, powstało na Sądecczyźnie wiele grup regionalnych tj. w Łącku, Rojówce, a także w Podegrodziu, na bazie której powstał zespół Regionalny Podegrodzie (1937 r.). W tym roku obchodzą okrągły jubileusz 80-lecia.

Na zdjęciu strój Podegrodzki prezentują Wojciech Konstanty bez kapelusza -Dziadek Wojciecha Boguckiego ,Jakub Konstanty w kapeluszu-Dziadek Leszka Konstantego .Trzecia osoba nie rozpoznana -dodaje Leszek Konstanty -Zdjęcie wykonano do dzieła ,,Stroje Ludowe szerokiego Podhala”. Materiał pomocniczy do kartki to zdjęcie z 1935 z oryginalnym zapisem, które zachowało się w archiwum rodzinnym w Łącku u pani Mari Boguckiej z domu Konstanty.

Część męskiego stroju PODEGRODZKIEGO powstała za czasów wojen szwedzkich i nie jest wymysłem ludu.W okolicach Sącza toczyły się walki ze Szwedami, w których udział brali też włościanie ze wsi Podegrodzia,Gostwicy i Naszacowic.

Na pamiątkę tego król Jan Kazimierz nadał tym włościanom prawo noszenia ubioru szwedzkich oficerów. Z tych to strojów powstały do dzisiaj zachowane i przy większych świętach noszone ,,kaftany” i,,błękicia.

Jak wysoko stanęła Kultura Podegrodzian, świadczy o tym ich strój artystycznie zdobiony, tradycją  z pokolenia na pokolenie przekazywany i noszony zwłaszcza na uroczystościach narodowych i  parafialnych. W tym stroju objawia się niezwykły artyzm i sztuka zdobnicza ludzi.
Należy wspomnieć krawców, szyjących stroje podegrodzkie;Piotr Zygmunt z Juraszowej-zginął w Obozie niemieckim w Oświęcimiu , Jan Dora z Gostwicy, Pogwizd z Niskowej, Jan Bulanda z Zabrzeży, Michał Kowalczyk. Wszyscy Ci krawcy uczyli się u Jakuba Fyzowicza w Gostwicy.
Fotografie Piotra Zygmunta z Juraszowej , Jan Dora z Gostwicy, znajdują się na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawiemateriały

Kurier Podhalański Nowy Sącz 30 IX. 1928 rok
Monografia wsi Podegrodzie 1937 rok
materiał przygotowały rodziny Wojciecha Boguckiego i Leszka Konstantego


Komentarze

Komentarze (1)

  • 13 listopada, 2017 o 5:12 pm San Escobar

    Prawdziwa gratka dla koneserów. świetny pomysł !

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"