Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Adam Bujak odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego

Opublikowano: Maj 4, 2017 o 12:16 pm   /   przez   /   komentarze (14)

3 maja 2017 r. z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na Zamku Królewskim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. ORDEREM ORŁA BIAŁEGO  w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej został odznaczony artysta fotografik Adam Bujak – współautor „Pieśni o Starym Sączu”. W stolicy obecny był burmistrz Starego Sącza – Jacek Lelek.

 

Adam Bujak od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po jego wyborze na papieża towarzyszył mu – jako Janowi Pawłowi II – w jego licznych pielgrzymkach. Adam Bujak jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych, plakatów i kalendarzy. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, z którym w 1989 r. zerwał współpracę. Jego zdjęcia ukazały się w albumach wydawnictwa Calvarianum, niemieckiego Verlag Herder i austriackiego Verlag Styria. Od 1996 roku nieprzerwanie współpracuje z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, w którym ukazało się blisko 100 pozycji z fotografiami Bujaka. Od 2010 r. jest członkiem redakcji miesięcznika „Wpis”. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1970 jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie.

Od 1965 r. należy do Arcybractwa Męki Pańskiej w Krakowie. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Adam Bujak jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W 2003 r. otrzymał Nagrodę Totus za „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.” 5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jego dzieła kilkakrotnie zostały uznane za książki roku, m.in. albumy „Ars. Dzieje św. Jana Marii Vianneya” (2009), „Polska. Panoramy” (2011) czy „Wiara” (2012). W 2014 roku został laureatem medalu Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), który odebrał 9 czerwca 2014 podczas wystawy Sacroexpo w Kielcach. 5 grudnia 2014 Bujakowi został wręczony Feniks Maltański, nagroda przyznawana co roku wybitnym osobistościom kultury i sztuki, „za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich.” Jego album „Dziedzictwo Chrztu. 966 – 1966 – 2016” został uznany za książkę roku 2016. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

prezydent.pl/UG SS

Dodaj komentarz

14 komentarzy do "Adam Bujak odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
prezes wszystkich prezesów
Gość

Pan Lelek stracił mój głos w kolejnych wyborach.

az
Gość

ma parcie na szkło

Anonimowo
Gość

Ze zdjęcia widać że laureat nie jest zadowolony z towarzystwa !!!!!!!!!!!!!

bolo
Gość

Nie dziw się. Kto byłby zadowolony z towarzystwa prezydenta Dudy?

mama1
Gość

masz rację lepsze by było towarzystwo Kompromitowskiego Bredzisława

KOD
Gość

Czy zdjęcia z Prezydentem, który nie liczy się z Konstytucją pomoże czy zaszkodzi Burmistrzowi

obcy
Gość

Dwa lica PO+PIS jak można z tym żyć.

gonzo
Gość

Nie pomoże. Zaszkodzi. Mojego głosu i mojej rodziny nie dostanie właśnie dlatego.

dsw
Gość

widze ze pan burmistrz jest jak chorąngiewka

edek
Gość

Pytanie do cenzury – dlaczego wycinacie posty krytyczne wobec Dudy? To już prezydent nie podlega krytyce narodu? Wystarczy napisać, że jest skompromitowanym prezydentem i już cenzor wycina post. Taką mamy dzisiaj wolność?

Anonimowo
Gość

Nie tylko dwa oblicza, ale wiele— na każdą okazję inne—- zależy jak wiatr POwieje !!!!!!!!!!!!!!

anonim
Gość

BOLO ! ja miałem na myśli naszego burmistrza !!!

Maria
Gość

Godnie Pan Burmistrz reprezentuje Stary Sącz

Anonimowo
Gość

A Pan Adam zastanawia się „Po co ja tu przyjechałem”.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a