Wydarzenia

Droga insygniów królewskich z Krakowa na Zamek Lubowla

Opublikowano: 13 lipca, 2015 o 5:52 pm   /   przez   /   komentarze (7)

Muzeum Lubowelskie – Zamek w Starej Lubowli przypomina w tym roku ważne wydarzenie ze swojej historii. Właśnie teraz przypada 360. rocznica przewiezienia polskich klejnotów koronacyjnych z królewskiego Wawelu w Krakowie na Zamek Lubowla.

Tejże rocznicy poświęcono Uroczystości zamkowe w Lubowli w dniach 24.07. – 26.07.2015 r.

Podróż klejnotów koronacyjnych rozpocznie się jednak już 17.07.2015 r. w Krakowie, gdzie zostaną one uroczyście załadowane i wyruszą w drogę chronione przez polską husarię, dokładnie tak, jak działo się to w 1655 r. Będzie to rekonstrukcja wydarzeń historycznych z 1655 r. Po drodze, zanim dojadą na zamek w Lubowli, klejnoty odwiedzą zamek w Nowym Wiśniczu oraz Krynicę-Zdrój. W programie wystąpią husarzy z Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Muzeum Lubowelskie przygotowało to wydarzenie we współpracy z następującymi organizacjami: Instytut Słowacki w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, miasto Krynica – Zdrój, Podolski Regiment Odprzodowy, Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Podczas uroczystości Zamek Lubowla serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie z historią i polskimi klejnotami koronacyjnymi.

Program wydarzenia:

17. 7. 2015 – Kraków 14:00;

18. 7. – 19. 7. 2015 Zamek w Wiśniczu 11:00, 13:30, 15:30;

23. 7. 2015 – Krynica – Zdrój 18:00;

24. 7. – 26. 7. 2015 – Zamek Ľubovňa v Starej Ľubovni 11:00, 14:00, 16:30.

Opis wydarzeń historycznych z 1655 roku:

Nastał rok 1655. Królestwo Polskie nękane jest wojnami ze Szwecją. Okres ten historia Polski nazywa potopem szwedzkim. Nieprzyjacielskie wojska wygrywają bitwę za bitwą, podchodząc pod sam Kraków. Na zamku wawelskim w skarbcu złożone leżą klejnoty koronacyjne wraz z resztą skarbu królewskiego i ważnymi dokumentami. Z powodu nadciągającego wroga trzeba przenieść klejnoty koronacyjne, królewski skarb i dokumenty w bezpieczne miejsce. Dlatego też strażnik skarbu królewskiego otwiera w obecności siedmiu senatorów skarbiec na Wawelu. Starosta spiski i polski hetman koronny, Jerzy Sebastian Lubomirski, zapewnia przewiezienie klejnotów koronacyjnych i skarbu królewskiego. Skarb zostaje przetransportowany na Zamek Lubowla, który daje mu bezpieczne schronienie przez sześć kolejnych lat do 1661 r. Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski.

opracował: Peter Žarnovsky (historyk w Ľubovnianskom múzeu – hrade v Starej Ľubovni)

Starosądeckie.info patronem medialnym Uroczystości.

fot. Pavol Sás

Więcej informacji na stronie: www.hradlubovna.sk

Komentarze

Komentarze (7)

  • 14 lipca, 2015 o 8:39 am Poinformowany

    Wydarzenia warte przypomnienia, ale „Skarb zostaje przetransportowany na Zamek Lubowla, który daje mu bezpieczne schronienie przez sześć kolejnych lat do 1661 r. Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski”. Jeśli już to wróciły do Krakowa ,bo Lubowla była częścią POLSKI, a dokładnie zamek był siedzibą polskiego starosty spiskiego. Spisz należał do Polski ,bo był ziemią oddaną przez Zygmunta Luksemburczyka Władysławowi Jagielle pod zastaw ,a pieniędzy nikt nie zwrócił.

  • 14 lipca, 2015 o 6:15 pm Historyk

    Czy autor tego tekstu zna historię czy jest ignorantem, czy jakiś słowacki imperializm post historyczny się budzi? Co to znaczy, że „Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski.”. Przecież Stara Lubowla wówczas, gdy insygnia zostały wywiezione przed Szwedami, należała do Polski!!! To tak jakby dziś coś ewakuować z Warszawy do na przykład Żagania. Czy powrót do Warszawy też by określono mianem „Zwrócono Polsce”? To, że dziś Lubowla jest w państwie słowackim, nie oznacza, że takie granice były w XVII w.

  • 14 lipca, 2015 o 6:34 pm Minionek

    @Historyk, weź se pan czopka na uspokojenie. A nie przyszło czasem do tej rozgrzanej główki że to może być niefortunne tłumaczenie z j. słowackiego. Przecież wiadomo że sens tego zdania jest taki że insygnia wróciły później do Krakowa.

  • 14 lipca, 2015 o 8:48 pm Historyk

    Czopke to Ty se wsadź na ten pusty beret. Jak ktoś nie potrafi czegoś dobrze przetłumaczyć, to lepiej niech tego nie robi w ogóle. Ale mi usprawiedliwienie. Czy ignorancja językowa ma być mniejszą głupotą niż ignorancja historyczna??? Jeśli głupota ma usprawiedliwiać głupotę… to lepiej załóż „czopkę” niewidkę, żeby cię nie było widać.
    Po drugie ja nie łykam takim „usprawiedliwień”. Już w kółko podobnie wszyscy się zasłaniają dlaczego używają „polskich obozów” …bo to skrót myślowy, bo niefortunne tłumaczenie itd. itd. KONIEC Z PRZYJMOWANIEM BEZ SPRZECIWU TAKIEGO ALIBI. Kto tak się usprawiedliwia lub usprawiedliwia tak wypaczających historię, ten powinien swą pustką główkę zakryć ww. „czopką”

  • 15 lipca, 2015 o 11:02 am Minionek

    Ma Pan rację, historyk powinien absolutnie potrafić czytać tekst zrozumieniem. Niestety nigdzie nie pisałem o żadnym nakryciu głowy, tylko o „czopku” czyli o pewnym medykamencie zalecanym np w stanach gorączkowych.

  • 15 lipca, 2015 o 6:08 pm ja

    Ale piszący to redaktor głupoty pisze Stara Lubowla była w Koronie tak że ja również skłaniam się do postów historyka który zwrócił na to uwagę !

  • 16 lipca, 2015 o 4:15 pm Robert Lakomy

    Co Wy z tymi czopkami?
    Stara Lubovna nie byla czescia Krolestwa Polskiego jako czesc skladowa panstwa polskiego. Byla prywatnym lennem Krola Polskiego i jako taka nie byla inkorporowana do Krolestwa Polskiego ( Rzeczypospolitej).

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"