Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Fundacja Jakuba Owsianki na spotkaniu z Minister Zalewską

Opublikowano: 23 maja, 2017 o 2:23 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Fundacja Ichtiozis z Barcic (gmina Stary Sącz) została zaproszona na spotkanie z minister Anną Zalewską.

Od 1 września tego roku dzieci takie jak nasz Piotrek nie mogły by uczestniczyć w lekcjach na terenie szkoły, a jedynie w domu. W związku z tym, nasza Fundacja, wysłała do Ministerstwa Edukacji list, w którym stanowczo zaprotestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu – mówi Jakub Owsianka.

 

Podobnych listów protestacyjnych napłynęło znacznie więcej. W efekcie przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji oraz osób związanych z edukacją niepełnosprawnych dzieci zostali zaproszeni na spotkanie z minister Anną Zalewską do Warszawy. Fundację Ichtiozis z Barcic reprezentowała żona pana Jakuba – Barbara.

Jak pisze pani Barbara Owsianka:

„Jakiś czas temu nasza Fundacja wysłała do Ministerstwa Edukacji list wyrażający dezaprobatę wobec zapowiadanych zmian w nauczaniu indywidualnym niepełnosprawnych dzieci. Sprzeciwialiśmy się temu, by ich nauka odbywała się w domu, a nie jak dotychczas w szkole. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Otrzymaliśmy zaproszenie na spotkanie z minister Anną Zalewską, Odbyło się ono 15 maja
w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji oraz osób związanych z edukacją niepełnosprawnych dzieci. Trzeba przyznać,że wzięto pod uwagę postulaty rodziców przesyłane bezpośrednio do Ministerstwa, a także publikowane w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Obecne propozycje Ministerstwa będą dostosowane do konkretnej sytuacji niepełnosprawnego i chorego dziecka. W ciągu trwającego prawie trzy godziny spotkania każdy z uczestników mógł się wypowiedzieć oraz uzyskać rzeczową odpowiedź od pani Minister na zadane pytania. Miałam możliwość przedstawić swoje spostrzeżenia odnoszące się do nauczania dzieci z rybią łuską, które ze względu na złożoność dolegliwości trudno ująć w sztywne ramy ustawy. Odniosłam wrażenie,że moja wypowiedź spotkała się ze zrozumieniem szczególnej sytuacji dzieci z rybią łuską oraz innymi rzadkimi chorobami. Po zakończeniu tego miłego spotkania nasuwa się refleksja, że zamiast podejmować kontrowersyjne decyzje w jakiejkolwiek sprawie,może lepiej wcześniej usiąść razem do stołu, wypić kawę i porozmawiać – wtedy emocje opadają, a zamiast przeciwnika widzimy człowieka. I nie musi dotyczyć to wcale spraw wagi ogólnopolskiej”.

Rodzice doszli do porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej w kwestii zmian przepisów dotyczących nauczania dzieci niepełnosprawnych. Resort przygotuje cztery oferty, które będą elastycznie i indywidualnie dobierane do konkretnego przypadku niepełnosprawnego dziecka. Tymczasem zastrzeżenia wobec tych propozycji ma Rzecznik Praw Obywatelskich, który poprosił MEN o wyjaśnienie, na czym konkretnie polegać będą zmiany w prawie i czy na pewno żadne dziecko na tym nie ucierpi.

Opór rodziców wynikał z niekompletnych informacji i niezrozumienia – rodzice nie wiedzieli, co tak naprawdę Minister Anna Zalewska chce zmienić. Ale  rozmowy uspokoiły rodziców dzieci niepełnosprawnych – mówią, że przedstawione projekty zmian wyglądają obiecująco.

To jest nasz ogromny krok milowy, żeby dzieci nie wyrzucać, ale by przygotować im indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne. By te dzieci mogły być w szkole, ale żeby mogły być również na zajęciach indywidualnych – mówi wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 maja, 2017 o 8:27 pm Matka niepełnosprawnego dziecka

    Brawo pani Basiu !

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"