Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Jarmark św. Kingi w Starym Sączu! Zabierzemy Was w podróż w czasie

Opublikowano: 18 lipca, 2017 o 6:40 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jarmark św. Kingi w średniowiecznym miasteczku przeniesie nas na dwa dni w XIII wiek. 22-23 lipca starosądeckim rynkiem zawładną bractwa rycerskie i starodawne warsztaty rzemieślnicze.

Bractwo św. Jakuba zaprosi do średniowiecznej kuchni i na warsztaty walki mieczem treningowym. Zaprezentuje również własnoręcznie wykonane kowalskie i szczytnicze (tarcze średniowieczne) wyroby rzemieślnicze, które przetestuje podczas pokazów średniowiecznego fechtunku.

Sądeckie Rycerstwo Zakonu Księżnej Kingi zaproponuje ciekawy pokaz zdobienia szkatuł (malarstwo – sztuka użytkowa, tempera z elementami złotnictwa), malarstwo średniowieczne na desce XIV/XV wiek, pokaz i warsztaty interaktywne warsztatu uzbrojenia średniowiecznego. Nie zabraknie, jak to na jarmarku kramu średniowiecznych różności z wyrobami metalowymi i drewnianymi.

Program przygotowywany był z myślą o tym, by na jarmarku nie tylko oglądać, ale uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach interaktywnych od nauki tańców dawnych i fechtunku po wyrabianie świec z wosku pszczelego. Atrakcji dla całych rodzin będzie moc. Drużyna Wczesnośredniowieczna Czarny Żmij pokaże na czym polega kowalstwo, a na innych stoiskach obejrzymy pokazy tkactwa, snycerstwa, tokarstwa i bursztyniarstwa, warsztat świecownika.

Ciekawie zapowiada się też prezentacja Parku Historycznego Słowiański Gród. Tutaj spróbujemy sił w wykonywaniu papieru czerpanego, pisaniu gęsim piórem, wybijaniu monet, wykonywaniu lalek motanek, ale i zobaczymy pokaz mody słowiańskiej i weźmiemy udział w „średniowiecznej dyskotece”.

Jarmark św. Kingi to również koncerty, widowiska plenerowe i oratorium o św. Kindze. Odbywa się w ramach starosądeckich obchodów roku św. Kingi w 725 rocznicę śmierci księżnej i Klaryski.

Jarmark jest organizowany w ramach projektu: „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”, który realizowany jest przez Miasto Lewocza i Gminę Stary Sącz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"