Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pracownicy warsztatów terapii zajęciowej wzmocnili potencjał i motywację

Opublikowano: 3 grudnia, 2016 o 7:10 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” konferencją upowszechniającą rezultaty działań zakończyło realizację projektu „Wzmocnienie potencjału i motywacji pracowników WTZ drogą do bardziej efektywnej rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych”. 28 listopada br. na konferencję zorganizowaną we współpracy ze Starostwem Powiatowym przybyli kierownicy i przedstawiciele WTZ w Stróżach, Czarnym Potoku, Siołkowej, Szczawnicy, Gostwicy, Tymbarku, „MADA” i „Nadzieja” z Nowego Sącza oraz ŚDS w Starym Sączu. W spotkaniu uczestniczyli również starosta nowosądecki Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, radni wojewódzcy Witold Kozłowski i Stanisław Pasoń, Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Krakowie oraz Halina Hajtek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Sączu. Obecni byli prezes Stowarzyszenia „Promyk” Henryk Kula, wiceprezes Józef Nieć, wiceprezes Elżbieta Bulanda oraz członek zarządu, Barbara Więcławek a także Jadwiga Jasińska, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja”  oraz Jadwiga Zachwieja – prezes koła PSOUU  w Szczawnicy.

Projekt  „Wzmocnienie potencjału…”  realizowany był w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2016 r., mających na celu zwiększeniu dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej  poprzez organizowanie i prowadzenie szkoleń i warsztatów dla kadry bezpośrednio zaangażowanej w proces rehabilitacji. Uczestnikami było 24 pracowników z  WTZ przy Stowarzyszeniu „Promyk” w Gostwicy, WTZ „Nadzieja” w Nowym Sączu oraz WTZ „Perła” w Szczawnicy. W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w spotkaniu integracyjno – zapoznawczym połączonym z warsztatami z psychologiem na temat wypalenia zawodowego i sposobów radzenia sobie ze stresem, odbyli również wizytę studyjną w Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, gdzie zapoznali się z działalnością Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo – Wypoczynkowego w Lalikach. Ponadto odbyli warsztaty z psychologiem, w trakcie których omawiano sytuacje trudne w pracy z podopiecznymi, uzyskano wzajemne wsparcie oraz dzielono się doświadczeniem pod kierunkiem osoby prowadzącej – psychologa. Istotnym elementem projektu były zajęcia z arteterapii mające na celu zapoznanie się z nowymi formami rehabilitacji funkcjonalnej osób niepełnosprawnych.

W trakcie trwania projektu przeprowadzone były dwie ankiety – na początku, jako diagnoza potrzeb oraz na końcu – jako podsumowanie projektu”, relacjonowała Patrycja Sojka-Berowska z WTZ w Gostwicy. „Uzyskane w nich wyniki  obrazują możliwości, potrzeby i problemy pracowników WTZ. Pracownicy wszystkich Warsztatów biorących udział w projekcie są bardzo pozytywnie nastawieni do ciągłego samodoskonalenia – 100% pracowników wzięłoby udział w podobnym projekcie.” Analizowano również przyczyny wypalenia zawodowego, omówiono możliwości usprawnienia pracy Warsztatu jako pracodawcy a także obawy pracowników związane z pracą w Warsztacie. Uczestnicy projektu wysoko ocenili realizowane działania, oraz zasugerowali, że warsztaty terapii zajęciowej powinny zapewniać stałe wsparcie psychologiczne i pedagogiczne w celu doskonalenia umiejętności i dokształcania, aby nie popadać w rutynę.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Sączu, Halina Hajtek, omówiła potencjalne źródła dofinansowań w formie projektowej jako szansa na rozwój instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnością. Przedstawione zostały możliwości uzyskania wsparcia finansowego z PFRON, jednostek samorządu terytorialnego oraz fundacji i innych organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnością.

Konferencję zwieńczył wykład „Osobowość – predyspozycje – kwalifikacje do pracy z osobami z niepełnosprawnością i osobami chorymi ” dr Doroty Kornaś, pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zacytowany wiersz autorstwa Grzegorza Koźmińskiego „Pedagodzy specjalni” najlepiej obrazuje konieczność wspierania i wzmacniania potencjału pracowników WTZ:

„(…) Pedagodzy od wszystkich bólów specjalni

Rozumiejący ludzką udrękę,

Wy ze wszystkich najnormalni

Trzymajcie póki starczy sił,

Trzymajcie póki życie w nas,

Trzymajcie ten świat za rękę.” ”.

Kierownicy WTZ biorących udział projekcie podkreślają korzyści z niego płynące: Uważam, że takich projektów oraz podobnych działań powinno być jak najwięcej”, mówi Marcin Błażusiak, kierownik WTZ „Nadzieja” z Nowego Sącza. „Dzisiaj jednym z problemów jest integracja pomiędzy warsztatami – a przecież problemy mamy bardzo zbliżone. Dlatego takie spotkania pomiędzy pracownikami WTZ-ów są  bezcenne. Pomagają wymienić doświadczenia, opracować różne formy strategii w codziennej pracy, co z pewnością wpłynie pozytywnie na podopiecznych,  zwiększając tym samym efekty rehabilitacji społecznej i zawodowej.” Urszula Potoniec-Mędoń, kierownik WTZ w Gostwicy, odniosła się do wymiernych rezultatów projektu: „Na pewno są nimi – utworzenie sieci kontaktów pomiędzy pracownikami z WTZ w Gostwicy, Szczawnicy i Nowym Sączu o charakterze szkoleniowym, zapoznanie z nowymi metodami i technikami pracy oraz zaznajomienie z funkcjonowaniem innych placówek zajmujących się z osobami z niepełnosprawnością. Cieszę się, że Zarząd Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” dostrzega wartość merytorycznego wspierania kadry pracującej z podopiecznymi Stowarzyszenia i realizuje tego typu projekty.”

Wiesława Sajdak-Tokarczyk, kierownik WTZ „Perła” w Szczawnicy: „ Projekt ten był dla nas utwierdzeniem się w tym, że takie spotkania dla pracowników z osobami niepełnosprawnymi są bardzo potrzebne.  Rola, jaką pełni terapeuta w procesie rehabilitacji  osób niepełnosprawnych  jest nieoceniona, dlatego niezbędne jest wzmacnianie jego potencjału i motywacji . Aby osiągnąć ten cel, niezbędne są spotkania dla kadry –  szczególnie tej  pracującej wiele lat z osobami niepełnosprawnym. Udział w projekcie  pragnę podsumować następującą refleksją: „Nic bardziej wyzwalającego niż walka o sprawę większą niż my sami, o coś co nas pochłania, ale nie dotyczy jedynie naszej egzystencji.” John McCain.

Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk”

 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"