Info z rejonu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Serca Sądeczan w najlepszych rękach w Polsce! Centrum Kardiologii już działa!

Opublikowano: Październik 19, 2017 o 3:56 pm   /   przez   /   komentarze (11)

Od dzisiaj w Nowym Sączu funkcjonuje Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców subregionu sądeckiego.Otwarty ośrodek jest najlepszy w kraju i zagwarantuje dzienną rehabilitację, nowoczesną diagnostykę, leczenie interwencyjne i zabiegowe oraz farmakologiczne. Lekarze zapewnią też pacjentom edukację i konsultacje w ramach programu opieki po zawale, czyli tzw. prewencji wtórnej.

Celem lekarzy było, aby pacjent z zawałem jak najszybciej trafiał do ośrodka na stół zabiegowy, aby uratować mu życie oraz zniwelować uszkodzenia sercatłumaczy prof. Dariusz Dudek, wybitny kardiolog i konsultant medyczny ośrodka w Nowym Sączu. – Taki chory musi mieć jak najszybciej podane leki rozpuszczające zakrzep, przetkane naczynie i założone stenty, by utrzymać drożność tego naczynia i, by jak najmniejszy obszar mięśnia sercowego uległ uszkodzeniu. Dzięki temu nie tylko ratujemy choremu życie, ale też zapobiegamy trwałemu inwalidztwu pacjenta.

Podczas uroczystego otwarcia wszystkim gościom towarzyszyła muzyka Kapeli Góralskiej „Ciupaga” z Łącka.


Ośrodek przy ul. Młyńskiej 5 dotychczas wykonywał również planowe koronarografie, leczenie chorych z wadami serca, miażdżycy naczyń obwodowych, w tym angiografię kończyn dolnych, angioplastyki obwodowe, a także leczenie z zakresu elektrofizjologii, w tym zabiegi elektryczne, wszczepianie rozruszników i kardiowerterów-defibrylatorów, ablacje oraz diagnostykę i leczenie farmakologiczne. Ośrodek jest też przygotowany do zabiegów obejmujących tętnice szyjne i zapobiegania udarowi mózgu i leczenia udarów. Dotychczas, miesięcznie, w oddziale przy ul. Młyńskiej leczyło się ok. 150 pacjentów (14 łóżek).

Natomiast nowy budynek Centrum Kardiologii przy ul. Kilińskiego 68 to rozszerzenie profilu działalności o rehabilitację dzienną i edukację oraz innowacyjne zabiegi hybrydowe, a także możliwość przyjmowania i konsultowania większej ilości pacjentów i zmniejszenie kolejek.

W nowym budynku, przy dodatkowych 25 łóżkach będzie można zapewnić leczenie mniej więcej 300 pacjentom miesięczniemówi Marcin Pasternak, prezes Zarządu Intercard Sp. z o.o.Na parterze zlokalizowane są poradnie kardiologiczne oraz nowocześnie wyposażona rehabilitacja, na pierwszym piętrze oddział łóżkowy. Dodatkowo na trzecim piętrze znajduje się supernowoczesna sala hybrydowa do zabiegów kardiologiczno-chirurgicznych. Po raz pierwszy w regionie uruchomiona została rehabilitacja dzienna i nowoczesna diagnostyka, a także kompleksowy program edukacyjny dla pacjentów z chorobami serca i naczyń na taką skalę.

Zależy nam na współpracy ze specjalistami z innych dziedzin, ponieważ w dzisiejszym, starzejącym się społeczeństwie, pacjent z wieloma chorobami współistniejącymi wymaga kompleksowego podejścia i interdyscyplinarnej współpracy między lekarzami mówi lek. med. Renata Korpak Wysocka, ordynator oddziału w Nowym Sączu. – Konsultujemy między innymi pacjentów onkologicznych, aby zapobiec ciężkiej niewydolności serca podczas terapii przeciwnowotworowych.

Nowa jednostka pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów w subregionie sądeckim. To takie modelowe Centrum Kardiologii dla pół miliona populacji w Polsce Południowej.  Pacjenci nie tylko mogą mieć wykonywane pełne spektrum zabiegów kardiologicznych wieńcowych, elektrokardiologii, zabiegów strukturalnych, ale także dzięki poradniom kardiologicznym i rehabilitacji otrzymują kompleksowe leczenie po zabiegach, uczestniczą w edukacji na temat profilaktyki chorób serca i naczyń.

– Leczenie szpitalne, sala operacyjna, porady, edukacja – to wszystko znajduje się w jednym Centrum Kardiologiidodaje prof. Dariusz Dudek. – Powstała więc prawdziwa „szkoła serca dla pacjentów”. Duży wpływ na końcowy kształt Centrum Kardiologii w Nowym Sączu miały opinie pacjentów i debaty medialne.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in: starosta nowosądecki Marek Pławiak, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, sądeccy parlamentarzyści (Andrzej Czerwiński, Jan Duda i Józef Leśniak), przewodnicząca Sejmiku WM Urszula Nowogórska, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Agnieszka Pietraszewska-Macheta, wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele sądeckiego biznesu, a także wybitni profesorowie kardiologii i kardiochirurgii z Małopolski na czele z prof. Jerzym Sadowskim.

Posłuchaj Marcina Pasternaka, Prezesa Zarządu Intercard Sp. z

Nowe kontrakty z NFZ obowiązują od 1 października tego roku. W ośrodku już znaleźli i znajdą zatrudnienie lekarze kardiolodzy, pielęgniarki, rehabilitanci oraz konsultanci medyczni z innych dziedzin, m.in. geriatrzy, psychologowie, neurolodzy i dietetycy.

Komentarze (11)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

 • Październik 19, 2017 o 5:02 pm KIM

  zaczynają się wybory TOWARZYSZE I TOWARZYSZKI co niektóre osoby zaczynają robic pijar pod publiczkę brak tu straznika zegara co za strata możę w koncu nazwają jakąs kapliczkę imieniem budowniczego Starego Sącza wszechwiedzącego

  Odpowiedź
  • Październik 19, 2017 o 8:25 pm obok

   prosty najpowszechniejszy komentarz typowego polaczka bryjowiaka. Ile jadu w Was jest.,..

   Odpowiedź
   • Październik 19, 2017 o 9:44 pm Anonim

    Popieram.

    Odpowiedź
  • Październik 19, 2017 o 9:30 pm mark.

   Twój komentarz jest na wysokości trzeciej klasy podstawowej ,więc naucz się lepiej sklejać zdania , a póżniej napisz coś mądrego.

   Odpowiedź
  • Październik 20, 2017 o 1:52 pm Europejczyk

   Polski standard na zdjęciach widać na jednej sali 4 łóżka.
   Dziękuję bardzo w pokoju śpię sam

   Odpowiedź
 • Październik 19, 2017 o 8:52 pm Ate

  Ale, że chłopa nie było…

  Odpowiedź
 • Październik 20, 2017 o 7:52 am prezes wszystkich prezesów

  Po raz kolejny pytam co na to Ziobro? On z rodziną nienawidzą kardiologow inwazyjnych!

  Odpowiedź
  • Październik 20, 2017 o 8:11 pm Ate

   Na ten przykład może być problem kontraktu z NFZ.

   Odpowiedź
 • Październik 20, 2017 o 8:31 am as

  wreszcie taki oddział powinien byc dawno w saczu

  Odpowiedź
 • Październik 20, 2017 o 9:12 am Vox

  Bardzo dobrze, że mamy taki szpital
  Oby nie było kolejek

  Odpowiedź
 • Październik 20, 2017 o 1:05 pm Thk

  Nie pomoze sprzetu kupa gdy sadecki lekarz dupa?

  Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a