Kultura, Z ostatniej chwili

Spotkanie z historią Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: 2 września, 2017 o 12:19 pm   /   przez   /   komentarze (1)

W niedzielę 10 września w Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach odbędzie się “Spotkanie z historią” poświęcone Żołnierzom Wyklętym. 

Program:

10.30 – Uroczysta Msza św. w kościele św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach

11.45 – Akcja odbicia „Żołnierzy Wyklętych” przed kościołem w Biegonicach. Inscenizacja historyczna.

12.15 – Wykład: „Zbrojne podziemie antykomunistyczne na Sądecczyźnie”

„Spotkanie z historią” jest organizowane w ramach przygotowań do Jubileuszu 750 – lecia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach.

Trochę historii….

7 kwietnia 1945 roku NKWD zatrzymało 6 działaczy polskiego podziemia (placówka AK „Świsłocz”). Byli to::

-Stanisław Frączek ps. „Zator”,

-Tadeusz Konopka ps. „Wiarus”,

-Franciszek Olipra ps. „Opór”,

-Zbigniew Bielawski ps. „Biały”,

-Władysław Repelewicz ps. „Wilk”

-Stanisław Chmura ps.„Kropla”.

Wszyscy oni pochodzili z okolic Starego Sącza. Po aresztowaniu więźniów przesłuchano, a następnie osadzono w więzieniu grodzkim w Starym Sączu. Następnego dnia mieli zostać przeniesieni do więzienia w Nowym Sączu.

W czasie transportu więźniów 8 kwietnia 1945 roku w Biegonicach na wysokości kościoła parafialnego odbito aresztowanych. Dowódcą akcji był por. AK Ignacy Konstanty ps. „Szmaragd”, były cichociemny, żołnierz ocalały z Powstania Warszawskiego. W akcji brali udział również Grzegorz Nowak ps. „Tygrys”, jego brat Ryszard Nowak ps. „Skalny” Michał Wąchała z Moszczenicy Niżnej. Dwóch NKWD-zistów zginęło na miejscu, jeden ranny zbiegł. Trzech milicjantów eskorty przyłączyło się do uwalniających.  Byli to organizator całej akcji b. dowódca jednostki Batalionów Chłopskich o kryptonimie „Juhas” a zarazem ówczesny komendant posterunku MO w Starym Sączu Józef Hejmej pseudonim „Rzeźny” oraz dwaj milicjanci: Ignacy Skoczeń i Aleksander Sowiński. Milicjanci ci, po zdekonspirowaniu się, musieli zrezygnować z pracy w MO i ukryć się w leśnych posterunkach partyzanckich, które znajdowały się na „Bachnale” w okolicach Przehyby.

Komentarze

Komentarze (1)

  • 2 września, 2017 o 3:54 pm Anonim

    Nie Bachnale tylko Bachnate

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"