Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Sytuacja na terenie byłej Rafinerii Naftowej „Glimar” w Gorlicach

Opublikowano: 22 sierpnia, 2017 o 8:06 pm   /   przez   /   komentarze (1)

W dniu dzisiejszym w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie robocze w sprawie ustalenia wspólnych działań władz samorządowych i służb wojewody małopolskiego w związku z zaistniałą sytuacją na terenie byłej Rafinerii Naftowej „Glimar” w Gorlicach. Zbiornik z kwasem rozszczelnił się w nocy z sobotę na niedzielę.

Kwas przechowywany był w zbiornikach przeznaczonych na ropę naftową. Jeden z nich się rozszczelnił i kwas dostał się do oczyszczalni ścieków. Tam został zneutralizowany – relacjonuje dyżurny małopolskiej straży pożarnej. Strażaków o wycieku poinformowali tuż po 1 w nocy pracownicy oczyszczalni.

Przesłuchany został właściciel terenu rafinerii, który utrzymuje, że w czasie kiedy on zarządzał tym terenem na nim znajdowały się wyłącznie materiały ropopochodne. Dzierżawca twierdzi natomiast, że te substancje pochodzą od niego, że to on składował te substancje. Ich analiza pozwoli ustalić, czy jest tak, jak mówi dzierżawca, czy wręcz odwrotnie – mówił dla GK Sławomir Korbelak, z Prokuratury Rejonowej w Gorlicach.

Przedstawiciele poszczególnych instytucji przedstawili posiadane informacje oraz uzgodnione zostały dalsze kroki działania w zakresie likwidacji potencjalnego zagrożenia. Wszyscy zgodnie potwierdzili zaangażowanie i pełną gotowość w działaniach mających na celu jak najszybsze i skuteczne rozwiązanie kwestii pozostających na tym terenie odpadów.  Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Gorlicach, która wszczęła działania operacyjne. Jak podkreśla Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko współpraca z prokuraturą w ramach prowadzonych czynności przebiega bardzo sprawnie.

W tej chwili nie przewiduje się zagrożenia, które w sposób istotny mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo w regionie. Służby czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. W miejscu powstania wycieku zostały zabezpieczone zbiorniki, nie stwierdzono dalszego zagrożenia, które wymagałoby podjęcia działań w trybie pilnym.

W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie w celu monitorowania przebiegu sprawy i analizy realizacji podjętych działań.

W spotkaniu uczestniczyli m.in: Poseł Barbara Bartuś, Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, Wicewojewoda Małopolski Pan Józef Gawron, Starosta Gorlicki Pan Karol Górski, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Paweł Ciećko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach Pani Jadwiga Wójtowicz

fot. UM Gorlice/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/ Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 sierpnia, 2017 o 8:24 am PIC

    Sytuacja?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"