Edukacja

Na ścieżce przyrodniczej do Głębokiego Jaru

Opublikowano: Czerwiec 30, 2019 o 9:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

Docierają na Wolę Krogulecką, spoglądając jednocześnie na zamglone wierzchołki okolicznych gór i pochmurne niebo. W siedzibie Popradzkiego Parku Krajobrazowego spotykają się z Iwoną Szczygieł, głównym specjalistą do spraw edukacji, dzięki której w sali edukacyjnej Popradzkiego Parku Krajobrazowego poznają wiele ciekawostek przyrodniczych o rogach i porożach, sarnach i jeleniach, czy nawet hubach drzewnych. Następnie wyruszają na ścieżkę przyrodniczą „Het na hore bez skole”, czyli gdzieś w góry przez kamienie. Już na samym początku zostają podzieleni na dwie drużyny, bo w trakcie wędrówki czekać na nich będzie wiele wyzwań przyrodniczych i językowych. Przed nimi 3,5 km wędrówki wschodnią częścią pasma Jaworzyny Krynickiej, w trakcie której będą poznawać bogactwo przyrodnicze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Idą szlakiem, na którym na samym początku napotykają wędrujących wolniejszym tempem- ślimaków winniczków, a potem nawet dostrzegają nieżywego padalca, więc jest okazja do niespodziewanej lekcji anatomii na szlaku. Są też tropy jelenia na zabłoconym fragmencie ścieżki, więc przez chwilę wszyscy podążają tropem tajemniczego jelenia. Poznają więc różnicę między tropem a śladem w praktyce.

Podczas wędrówki pracownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego, czyli sympatyczna pani Iwona opowiada o napotykanych gatunkach drzew: buku, jodle, świerku, dębie, sośnie, sośnie wejmutce, klonie jaworze, modrzewiu i jesionie. Zaczyna kropić deszcz, ale turystyczna ekipa osłonięta rozpostartymi nad nią gałęziami rosnących nieopodal szlaku buków, wędruje nieugięcie. I mają nawet szczęście móc oglądać w naturalnym środowisku objęty ochroną rzadki gatunek z rodziny storczykowatych, czyli podkolan biały. Wąchają więc kwitnące biały kwiaty, by móc delektować się ich przyjemną wonią. W trakcie wędrowania asystenci obu drużyn cały czas na poszczególnych etapach ścieżki przyrodniczej rozdają młodszym kolegom przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego karty wyrazowe, na których z jednej strony znajdują się nazwy gatunków drzew spotykanych na szlaku w języku polskim, a z drugiej ich angielskie odpowiedniki. Mali wędrowcy uczą się nie tylko ciekawostek o różnych gatunkach drzew, ale także jak nazywać te drzewa w języku angielskim.

Pomimo padającego deszczu, po zabłoconym szlaku pokonują dzielnie 3,5 km. Potem pora na zasłużony odpoczynek pod drewnianą wiatą obok mostu nad Głębokim Jarem. W międzyczasie, gdy mali turyści jedzą przygotowane przez rodziców i spakowane do plecaków kanapki, czeka atrakcja, której pomysłodawcami są nauczyciele języka angielskiego. Na ziemi rozkładają ogromne płótna, a na nich rozciągniętą na listewkach folię. Obok ku zdziwieniu uczestników wyprawy pojawiają się wielobarwne farby i pędzle dla każdego. Na środku piękny bukiet polnych kwiatów zerwanych na łące przez Julkę. Są też karty pracy ze szkicami liści poznanych gatunków drzew, ich charakterystycznymi owocami i szyszkami. By ułatwić zadanie, pani Iwona Szczygieł z Popradzkiego Parku Krajobrazowego pokazuje raz jeszcze liście i gałązki drzew, o których w niezmiernie ciekawy sposób opowiadała wcześniej na szlaku.

I oto rozwiana zostaje tajemnica dotycząca zadania. Uczniowie w dwóch grupach w towarzystwie starszych asystentów, czyli Piotrka i Wiktorii muszą przygotować pracę malarską na folii, ukazującą ich najmilsze wspomnienia z tegorocznych przedstawień w języku angielskim, w których wzięli udział, ale oprócz tego w tle przedstawianych obrazowo wspomnień musiał znaleźć się pejzaż Beskidu Sądeckiego z namalowanymi gatunkami drzew poznanymi podczas dzisiejszej wędrówki ścieżką przyrodniczą do Głębokiego Jaru. Po zakończonych pracach malarskich nadchodzi czas na prezentacje potężnych obrazów na folii. Obie grupy trzymając listewki w dłoniach prezentują rozciągnięte na foliach dzieła malarskie. Piękne pejzaże z drzewami Popradzkiego Parku Krajobrazowego, jak i piękne wspomnienia z przedstawień w języku angielskim.

Każdy uczestnik integracyjnej wędrówki o tematyce przyrodniczej z językiem angielskim w tle otrzymuje od koordynatorów drobne niespodzianki, a także pamiątkowe turystyczne chusty od Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Gdy nadchodzi pora powrotu, przestaje padać, rozpogadza się. Początkowo idą tą samą ścieżką przyrodniczą, a potem wracają szlakiem do Życzanowa. W autobusie patrzą na kolejny bukiet w dłoni Julki i dzięki ciekawostkom, o których opowiadała pani Iwona Szczygieł na ścieżce przyrodniczej, nikt nie ma wątpliwości jak nazywa się okazała roślina wśród czerwonych maków w bukiecie Julii z dużymi, zielonymi pierzastymi liśćmi z wiechowatymi kwiatostanami pełnymi maleńkich niepozornych białych kwiatuszków. To parzydło leśne– wykrzykują drugoklasiści bez wahania. Wracają do Starego Sącza bogatsi o wiedzę przyrodniczą z kieszeniami pełnymi kart wyrazowych z nazwami napotkanych gatunków drzew w języku angielskim.

W przedwakacyjnej wycieczce integracyjnej dla najmłodszych- nagrodzie od koordynatorów za zaangażowanie w naukę języka angielskiego w ramach Językowego Teatru Szkolnego wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu: Jan Karlak (1b), Antonina Sowińska (2a), Martyna Pituch (2a), Emilia Nalepa (2a), Krzysztof Skoczeń (2a), Julia Rucińska (2a), Wiktoria Gorczyca (2a), Anna Majda (2b), Wiktoria Król (2b), Magdalena Biel (2b), Jakub Jankowski (2b), Maksymilian Kowal (2b).  Wycieczka odbyła się również dzięki przychylności Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego- Oddział Stary Sącz i zaangażowaniu pani Iwony Szczygieł, za co koordynatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu serdecznie dziękują.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a