Edukacja

Wielkanoc w gimnazjum „Słowackiego”

Opublikowano: Marzec 24, 2016 o 7:39 am   /   przez   /   komentarze (1)

„ Nie umiem być srebrnym Aniołem – ni gorejącym krzakiem –
tyle zmartwychwstań już przeszło – a serce mam byle jakie..
i wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy –
zrozumie mnie mały baranek z najcichszej Wielkiej Nocy.
pyszczek położy na ręku sumienia wywróci podszewkę – serca mojego ocali czerwoną chorągiewkę.
Ks. Jan Twardowski
22 marca 2016 roku w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu odbyło się spotkanie przedświąteczne. Uroczystość swoją obecnością uświetnił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, jego zastępca Kazimierz Gizicki, dyrektorzy średnich szkół Krzysztof Szewczyk i Grzegorz Skalski wraz ze swoimi zastępcami, Ksiądz Aleksander Dzięgiel i Ksiądz Janusz Ryba oraz licznie przybyli emerytowani nauczyciele.

Dyrektor Stanisław Majca serdecznie przywitał przybyłych gości. Spotkanie rozpoczął krótki montaż przygotowany przez grupę teatralną Nim Nul, nosiła on tytuł „Tradycje i obyczaje świąteczno – wielkanocne wsi wielkopolskiej”.

Młodzi aktorzy przypomnieli obyczaje panujące w przeszłości w Polsce: przyśpiewki, dawne życzenia, topienie marzanny, pochód z palmami, gaik, pieczenie bab i kraszenie pisanek. Szkoda, że te obrzędy nie przetrwały do naszych czasów, bo przecież nadawały kolorytu i charakteru tym bardzo ważnym w Liturgii Kościoła Świętom.

Na zakończenie popłynęły życzenia, aby te nadchodzące Święta Wielkiej Nocy przyniosły wszystkim wiele radosnych szczęśliwych dni, oraz były doskonałą okazją do spędzania wspaniałych chwil w gronie najbliższych.

Po przedstawieniu odbyła się krótka „uczta paschalna”, w czasie której płynęły gorące życzenia od przybyłych gości. Miłym rozmowom, wspomnieniom emerytowanych nauczycieli, przysłuchiwali się z ciekawością nauczyciele gimnazjum, którzy bardzo lubią gościć ich w progach naszej szkoły.

opracowanie: Zofia Trzcińska
zdjęcia: Agnieszka Obrzud

Jesteśmy na Facebooku: Starosądeckie.info

Komentarze

Komentarze (1)

  • Marzec 24, 2016 o 5:06 pm Anonim

    Ale czemu wielkopolskie. A inicjatywa potrzebna.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a