Edukacja

Wyjazd studyjny starosądeckich gimnazjalistów

Opublikowano: Grudzień 4, 2015 o 12:08 am   /   przez   /   komentarze (2)

Wyjazd studyjny do Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz do muzeum w Auschwitz zakończył udział uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego – w realizowanym przez Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu projekcie „Młody obywatel XXI wieku”. W wyjeździe wzięli także udział uczniowie z:

  • Zespołu Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu,
  • Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu,
  • Gimnazjum im. Straży Granicznej II RP w Muszynie,
  • Gimnazjum im. prof. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju.

Niezwykle ciekawe okazało się spotkanie studyjne w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego mieszczącym się w Krakowie przy ulicy Racławickiej 56. Tam w sali sesyjnej uczniowie zasiedli w  ławach przeznaczonych dla 39 radnych sejmiku i obejrzeli przygotowaną dla nich prezentację przedstawiającą trójstopniowy podział administracyjny Polski, poznali też zadania realizowane przez gminy, powiaty i województwa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał symboliczną pamiątkę z pobytu w sejmiku. Następnie uczestnicy projektu udali się do Muzeum Auschwitz. Rozległy teren, autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale też tysiące przedmiotów o szczególnej wymowie i symbolice… To wszystko wpłynęło na emocje i nastrój zwiedzających. Cisza, zaduma, smutek – te uczucia towarzyszyły uczniom. Wzruszenie ogaręło tych, którzy stanęli przed tablicą z napisem:

„Przybądź do mnie, Ty, obywatelu wolnego Świata, Ty, którego istnienie i bezpieczeństwo gwarantowane są ludzką przyzwoitością i prawem, a ja Ci powiem, w jaki sposób nowocześni zbrodniarze i podli mordercy zmiażdżyli przyzwoitość życia i starli prawa istnienia”.

Wyjazd studyjny odbył się 30 listopada 2015 roku, wzięli w nim udział wyróżnieni w pracach projektowych uczniowie z klas 3A, 3B starosądeckiego gimnazjum: Kinga Kurowska, Sylwia Nowak, Sylwia Opyd, Gabriela Plata, Kinga Tyliszczak, Maciej Jop, Karol Królewski, Karol Nakielski, Bartłomiej Szewczyk, Adam Wojtas.

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • Grudzień 5, 2015 o 6:15 pm one

    czy oni naprawdę muszą nosić słuchawki nawet w Muzeum ? zero wychowania

  • Grudzień 6, 2015 o 5:16 pm n

    W Muzeum za pomocą tych słuchawek słyszą swojego przewodnika

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a