Edukacja, Z ostatniej chwili

#Skarpetkowewyzwanie uczniów „Dwójki”. Solidaryzują się z chorymi!

Opublikowano: 21 marca, 2020 o 10:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

Siedzą w domu, ale solidaryzują się z osobami chorymi na Zespół Downa.Uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wraz ze swoją wychowawczynią przyłączyli się do akcji #skarpetkowewyzwanie. Odbywa się ono co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone dwie różne skarpetki.

-Taka akcja szerzy świadomość, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującymmówi Aneta Mamala, wychowawczyni klasymamy mnóstwo przyjaciół z Zespołem Downa, którzy na co dzień uczęszczają do Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych GNIAZDO w Starym Sączu. Chwilowo uwięzieni w swoich domach nie wszyscy z nich rozumieją dlaczego tak się dzieje. Dlatego chcemy im wesprzeć. 

-Bardzo tęsknie za moimi przyjaciółmi z Gniazda. Wszyscy jesteśmy teraz w swoich domach i nie możemy się spotykać mówi Zuzanna Zaremba, uczennica klasy 5b, która uczestniczy w zajęciach teatralnych z Podopiecznymi ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo –Moi przyjaciele z Gniazda nauczyli mnie, że nawet jak się ma problemy to można być wesołym. Każda chwila spędzona z nimi to dla mnie ogromne doświadczenie i już nie mogę się doczekać aż się spotkamy. 

Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.

Choć mają coś więcej, nie wywyższają się!

Dzięki Skarpetkowemu Wyzwaniu o osobach z Zespołem Downa mówi się coraz więcej. Jednak niewiele ludzi ma osobistą styczność z osobami obdarzonymi tym syndromem i na świecie wciąż brakuje o nim wiedzy. Istnieje problem naturalnej integracji osób z Zespołem Downa z resztą społeczeństwa. Przełammy zatem lody i przestańmy się bać nieznanego. Ty również możesz zrobić coś w tym kierunku. W jaki sposób? Pomóż zwiększyć świadomość, usunąć bariery i wyzbyć się uprzedzeń -mówią organizatorzy #skarpetkowegowyzwania.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"