Edukacja

Uczniowie „Dwójki” w nagrodę zwiedzili Alzację we Francji

Opublikowano: 18 września, 2022 o 7:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

11 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszarda Legutki. Wśród uczestników wrześniowego wyjazdu studyjnego znaleźli się: Laura Dobrowolska, Marcin Malinowski, Olivier Marszałek, Julian Kowal, Wiktoria Damasiewicz, Olga Tokarczyk, Aleksandra Tyka, Bartłomiej Mazur, Klaudia Kuziel, Kamila Kurnyta, a także Helena Deja- uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu.


Wyjazd studyjny do Strasburga, który trwał od 12 do 16 września 2022 roku, był dla nich nagrodą-niespodzianką za systematyczne podejmowanie wyzwań, osiągnięcia i sukcesy w poszerzaniu umiejętności językowych w ramach realizowanego w szkole projektu z języka angielskiego ‚Aim high’, który przypomina uczniom o tym, że nauka języka angielskiego to inwestycja w siebie, skłania również do nieustannego aktywowania swojego potencjału i stawiania przed sobą nowych celów w nabywaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzą wysokie oceny, ale również i wtedy, gdy wkład i efekty pracy są mierzone własną satysfakcją odczuwaną przez ucznia z tego, co osiągnął, pokonując trudności, swoje słabości, umiejętnie odnajdując w sobie motywację do dalszego działania i rozwoju wspieranego przez nauczycieli języka angielskiego. Nikt z nagrodzonych uczniów nie spodziewał się, iż zostanie wyróżniony taką cenną nagrodą, stąd radość i zaskoczenie samych laureatów były ogromne.

Strasburg okazał się dla uczestników wyjazdu studyjnego niezwykłym miastem o bogatej historii. Strasburg to miasto, w którym przebywał Claude Joseph Rouget de Lisle- autor „Marsylianki” hymnu Francji. I to właśnie na Uniwersytecie Strasburskim studiował
Johann Wolfgang von Goethe. Tuż po przyjeździe do Strasburga, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 zobaczyli z okien autokaru siedziby instytucji europejskich, jak budynek Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, a także budynek Parlamentu Europejskiego.

Głównym punktem wyjazdu do Strasburga była oczywiście wizyta w Parlamencie Europejskim. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu mieli możliwość wejścia na trybunę sali plenarnej, gdzie trwały obrady. Udział w takim wydarzeniu był dla nich niesamowitym doświadczeniem. Wzięli również udział w prelekcji oraz spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką, który nie tylko przybliżył uczestnikom wyjazdu studyjnego wiele ciekawych informacji o Parlamencie Europejskim, ale również odpowiadał na pytania samych uczestników. Uczniowie ze starosądeckiej „Dwójki” byli uczestnikami szkolenia
na temat Unii Europejskiej, a także podczas wizyty w Parlamentarium obejrzeli interaktywne wystawy oraz dwa filmy o funkcjonowaniu i roli Parlamentu Europejskiego. Po pełnej wrażeń wizycie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na wszystkich uczestników wyjazdu studyjnego czekał lunch w restauracji regionalnej Le Gruber w średniowiecznym centrum Strasburga, gdzie uczniowie mogli spróbować tradycyjnego francuskiego dania z regionu Alzacji- tarte flambée.

Historyczne centrum miasta, które otaczają fosy i kanały rzeki Ill, uczniowie zwiedzili pieszo. To miejsce, gdzie mogli dostrzec mieszankę wpływów francuskich i niemieckich. Zobaczyli wzniesioną z czerwonego piaskowca z fasadą o asymetrycznej budowie i jedną strzelistą wieżą Katedrę Najświętszej Marii Panny, zajrzeli na Plac Gutenberga, gdzie znajduje się pomnik Gutenberga, a także bajkowa wręcz karuzela; odwiedzili Plac Klebera z pomnikiem francuskiego generała Jean-Baptiste Klebera. Będąc w Katedrze Najświętszej Marii Panny, uczniowie zobaczyli piękną rozetę witrażową, którą oświetlało słońce, podczas wizyty w katedrze mogli też podziwiać potężny zegar astronomiczny, na którym dostrzegli również polski akcent- rycinę przedstawiającą Mikołaja Kopernika. Uczniowie mogli także poznać różne zakątki miasta będącego siedzibą Parlamentu Europejskiego z pokładu statku wycieczkowego Batorama podczas godzinnego rejsu. Dzielnica Mała Francja- La Petite France przy rzece Ill zauroczyła wszystkich- i ta widziana z pokładu statku, jak i ta odkryta wtedy, gdy uczniowie wraz z opiekunami wybrali się tam na popołudniowy spacer. Zachwycały niezwykle malownicze domy z muru pruskiego, urokliwe kawiarenki, piekarnie i cukiernie, które przyciągały zwiedzających świeżymi bagietkami, pachnącymi croissantami i kolorowymi makaronikami.

Pobyt w hotelu Le Kastelberg*** w Andlau u stóp Wogezów był również idealnym dopełnieniem całego wyjazdu do Alzacji, jakże pięknego francuskiego regionu, który mogli poznać uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Podczas regionalnej kolacji, jak i w trakcie śniadań w hotelowej restauracji uczniowie również mogli posmakować wielu regionalnych francuskich potraw. Andlau, gdzie uczestnicy wyjazdu studyjnego byli zakwaterowani, leży niedaleko Strasburga. To niezwykle urokliwe miasteczko otoczone wzgórzami porośniętymi winoroślami.

Wędrówka wytyczonymi szlakami pieszymi wśród winorośli była okazją, by móc podziwiać ze wzgórza alzackie miasteczko Andlau i pokrytą winnicami okolicę, którą cudownie rozświetlały promienie zachodzącego słońca. Wieczorne i poranne spacery uliczkami Andlau w poszukiwaniu śladów średniowiecznych fortyfikacji, wizyta na rynku z pomnikiem niedźwiedzia jedzącego winogrona oraz figurą św. Ryszardy- patronki miasteczka pozostaną na długo w pamięci uczniów i ich opiekunów- nauczycielek języka angielskiego Beaty Damasiewicz oraz Agnieszki Obrzud, które towarzyszyły grupie starosądeckich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 podczas wrześniowego wyjazdu studyjnego do Strasburga. W drodze powrotnej do Polski na uczniów czekała jeszcze możliwość zobaczenia, choć przez chwilę, Muzeum Techniki i Samochodów w Sinsheim (Technik Museum Sinsheim).

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"