Edukacja

Uczniowie „Dwójki” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Opublikowano: 12 września, 2022 o 7:22 am   /   przez   /   komentarze (0)

Laureatki ze starosądeckiej „Dwójki” otrzymały nagrody w postaci wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego.

Weronika Golonka, Julia Zegarlińska oraz Klaudia Zielińska, które w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczały do klasy 8a w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego.

Warto nadmienić, iż uczennice zostały laureatkami wyróżnionymi przez wychowawcę klasy w projekcie z języka angielskiego „Aim high. Set goals” („Sięgaj wysoko. Stawiaj cele.”) inspirującym uczniów zeszłorocznej klasy 8a do podejmowania wyzwań, odnajdywania w sobie siły w trudnych sytuacjach, dążenia do celu małymi krokami i systematycznej pracy nad doskonaleniem umiejętności posługiwania się językiem angielskim. W nagrodę wyróżnione uczennice, a obecnie już absolwentki starosądeckiej „Dwójki” – Weronika, Julia oraz Klaudia od 3 do 7 lipca 2022 roku uczestniczyły w wyjeździe studyjnym, w którym towarzyszyli im członkowie ich rodzin, a także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu- Wioletta Nowak.

Najważniejszym punktem programu podczas wyjazdu studyjnego do Strasburga była wizyta w Parlamencie Europejskim. Laureatki wzięły udział w ciekawej prelekcji na temat struktury Parlamentu Europejskiego podczas spotkania z panem prof. Ryszardem Legutką, posłem do Parlamentu Europejskiego, który przybliżył wszystkim funkcjonowanie i rolę, jaką pełni Parlament Europejski. Wyjazd studyjny do Strasburga był dla naszych uczennic również świetną okazją do tego, by zwiedzić Strasburg i poznać jego niezliczone atrakcje. Były więc również spacery klimatycznymi ulicami po średniowiecznym centrum Strasburga. W bogatym programie pobytu nie zabrakło zwiedzania Katedry Najświętszej Marii Panny, Placu Gutenberga, Placu Klebera, odbył się także pełny wrażeń rejs statkiem.

„Najlepszym wspomnieniem z wyjazdu studyjnego było zobaczenie pięknego budynku Parlamentu Europejskiego, zwłaszcza od wewnątrz. Miło wspominam obrady, w których przez około godzinę mogłam uczestniczyć, słuchając wypowiedzi posłów z innych krajów. Była to także okazja, aby spotkać kilku polskich posłów, którzy reprezentują nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Największym zaszczytem było spotkanie i rozmowa z panem prof. Ryszardem Legutko, dzięki któremu odbył się ten wyjazd i który opowiedział nam jak funkcjonuje Parlament Europejski.”- opowiada Klaudia Zielińska, która wraz z bratem Erykiem Zielińskim, obecnie uczniem klasy 8b w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu oraz mamą uczestniczyła w lipcowym wyjeździe studyjnym.

Oto jak swój wyjazd studyjny wspomina Julia Zegarlińska, która w nagrodę pojechała do Strasburga z rodzicami: „W lipcu tego roku miałam przyjemność odwiedzić Strasburg, malownicze miasto położone w północno-wschodniej części Francji. Sama zapewne nigdy bym się tam nie wybrała, gdyż nie miałam pojęcia jak urokliwe jest to miasto. Ten wyjazd był zdecydowanie jednym z lepszych na jakich kiedykolwiek byłam. Najciekawszym elementem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Podczas pobytu w budynku miałam przyjemność spotkać ważne dla Unii Europejskiej osoby i poznać jak wygląda ich rutyna. Spacer po tamtym miejscu był uczuciem nie do opisania, a możliwość uczestniczenia w obradach Parlamentu na sali plenarnej zapamiętam do końca życia. Zwiedzanie Starego Miasta było magicznym przeżyciem. Bardzo podobała mi się stara, wysoka zabudowa domów znajdujących się w Strasburgu. Pięknie zdobione mosty, kanały, po których płynęły łodzie, wąskie uliczki oraz Katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg). Niesamowite detale i zdobienia znajdujące się na wysokich wieżach katedry zrobiły na mnie ogromnie wrażenie. Widok z budynku był prześliczny. Miałam także możliwość skosztowania przeróżnych regionalnych dań serwowanych w hotelowej restauracji. Zawsze chciałam skosztować kuchni francuskiej. Ostatnią i zarówno najpiękniejszą przygodą był spacer po Parku Oranżerii mieszczącym się przy budynku Rady Europy. Zapamiętam wyjazd do Strasburga do końca życia, gdyż bardzo mi się podobało.”

Weronika Golonka również pozostaje pod wielkim wrażeniem swojej edukacyjnej przygody w Strasburgu. „Najbardziej podobała mi się Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu. Schody prowadzą na wieżę widokową, z której można zobaczyć Strasburg. Wewnątrz katedry można dostrzec zabytkowy zegar astronomiczny oraz można podziwiać stare organy. Zaciekawił mnie również Park Oranżerii, który zwiedziliśmy przed pójściem do Parlamentu Europejskiego, w którym prowadzone są obrady różnych państw. Na wyjeździe studyjnym mogłam też dowiedzieć się, że symbolem Alzacji jest bocian. Bardzo mi się we Francji podobało, chciałabym jeszcze tam kiedyś wrócić. Miejsca, które zwiedzaliśmy pozostaną na zawsze w mojej pamięci.”

Ze Strasburgiem nasze uczennice pożegnały się nie tylko bogatsze o wiedzę dotyczącą Parlamentu Europejskiego, ale również wróciły do domu pełne wrażeń z samego pobytu w tym niezwykle urokliwym francuskim mieście. W drodze powrotnej do Polski na wszystkich uczestników wyjazdu studyjnego czekał jeszcze bonus- Muzeum Techniki w Sinsheim.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"