Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Województwo apeluje do sprzedawców pieców

Opublikowano: Maj 18, 2017 o 7:56 am   /   przez   /   komentarze (3)

Wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski. Jednym z jej założeń jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji – tzw. norm ekoprojektu. Dlatego wychodząc naprzeciw wprowadzanym regulacjom, Województwo Małopolskie zaapelowało do kierownictwa sklepów budowlanych z regionu, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą.

Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości. Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm. Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy – nie do końca orientujący się w nowych regulacjach – skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić

– mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2017 roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski). Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe. Wykaz kotłów i kominków, które spełniają wszelkie normy ekoprojektu można znaleźć na stronie http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Apel Województwa Małopolskiego trafił do największych sieci marketów budowlanych oraz do kilkudziesięciu sklepów na terenie całej Małopolski.

UMWM

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Województwo apeluje do sprzedawców pieców"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wkurzony
Gość
„…aby wycofali ze sprzedazy wszytskie piece ktore nie spelniaja norm…” ludzie w jakim kraju wy zyjecie? wycofaja? co maja z nimi zrobic? oddac ma zlom? ja chcialem swoj piec CO wymienic teraz na nowy (awaria miesiac temu), zlozylem wszystkie wymagane dokumenty o dofinansowanie do nowego „ekologicznego” i co?? niestety brak srodkow. wiec co mam teraz zrobic? oszczedzic na dzieciach, rodzinie po to zeby wydac 13tys na nowy piec skoro moge miec inny za 6tys? kto kupi wyprawki dla dzieci na nowy rok szkolny? ktos mi w tym pomoze? a wakacje? moze powiem dzieciom ze zamiast wyjazdu nad moze chociaz na… Czytaj więcej »
Starosadeczanka
Gość

W pełni popieram uchwałę tak ,tak jeżeli mam na osobę 5.00 zł to natychmiast wymienię piec — śmiechu warte !!!!

Ccc
Gość

Ta uchwała to na pewno dla zagłębia z ,,Doliny Milionerów,,

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a