Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Piekli chleb i tańczyli! Lato ze sztuką w Mostkach!

Opublikowano: Październik 1, 2017 o 3:53 pm   /   przez   /   komentarze (7)

Etos pieczenia chleba upadł w tym kraju? Jest za to wszechobecna chemia? Niekoniecznie. W domu u państwa Witowskich w pobliskich Mostkach (gmina Stary Sącz) chleb piecze się w każdy piątek. To tradycja z dziada pradziada. Pani Maria i Pan Stanisław postanowili tę wiedzę przekazywać młodszym pokoleniom. To wszystko było możliwe dzięki warsztatom kulinarnym w ramach projektu „Lato ze sztuką w Mostkach” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Mostki Razem. Nad wszystkim czuwała radna Janina Bawełkiewicz. 

Pani Maria, robienie chleba rozpoczyna od przygotowania zakwasu. Receptura wydaje się prosta: mąka, woda i trochę soli. Ale to wielofazowy proces, który wymaga odpowiedniego kontrolowania i piekarskiego wyczucia. Gotowy zakwas trafia do dzieży.Podstawą wszystkich jest mąka kupowana w starosądeckim młynie. Pan Stanisław w „domowej piekarni” także czuje się jak ryba w wodzie. Jest ciastowym, piecowym i stołowym w jednym.Kilka sprawnych ruchów piekarską łopatą i w piecu robi się ciasno. Kolejne do rozgrzanej komory trafiają okrągłe bochenki chleba. Ale to jeszcze nie koniec pracy. Aby piec nie stygł bezużytecznie, lądują w nim podpłomyki. Potrzebują zaledwie kilkunastu minut w piecu.

Zapach pieczonego chleba czuć we wszystkich pomieszczeniach domowej manufaktury. Pani Maria zagląda do pieca i zerka na zegarek. – Półtora godziny i będą gotowe – odpowiada. Upieczone bochenki będą gościły na stołach podczas finałowej imprezy…..

 

Przez 2 dni w Mostkach odbywały się warsztaty kulinarne i taneczne, które zakończyły się  wielką imprezą połączoną z degustacją smakołyków i konkursem tańca. Nie zabrakło jury w postaci burmistrza Jacka Lelka, wiceburmistrza Kazimierza Gizickiego i radnego Sejmiku Województwa Małpolskiego Stanisława Pasonia, którzy oceniali parkietowe szaleństwo. Wszystkich nagrodzono a zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych.

Warsztaty taneczne prowadził pan Marek Zięba, kierownik zespołu regionalnego Starosądeczanie oraz choreograf pani Elżbieta Sroka.

 Na realizację zadań uzyskano fundusze w ramach Mecenatu Małopolskiego.

 

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "Piekli chleb i tańczyli! Lato ze sztuką w Mostkach!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Aga
Gość

A czy taki chleb pieczony domowym sposobem można gdzies kupic ?

edwardo
Gość

AGA__taak można kupić kromkę takiego chleba w restauracji SOWA & PPRZYJACIELE” w WaWiE–500 zL na dzień dobry!!-ok!!

Admin
Gość

Patrzę ale nie widzę sołtysa Mostek brał udział?

Widz
Gość

Skoro nie widzisz to raczej nie było proste

admin
Gość

a dlaczego?

Zenek
Gość

Brawo dla Pani Radnej.

BRYJOWIAK
Gość

Mam małe życzenie w imieniu mieszkańców Starego Sącza … aby Pan Burmistrz tak samo chętnie uczestniczył w spotkaniach osiedlowych jak uczestniczy w imprezach gdzie jest darmocha i nikt mu nie truje o problemach ….

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a