Sport
Najpopularniejszy Sportowiec Sądecczyzny. Sylwetki zawodników, część I
Rozpoczął się drugi etap plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny. To już XX edycja wydarzenia.
Do 19 stycznia organizatorzy przyjmowali zgłoszenia kandydatów. Teraz czas na drugą część – głosowanie, które wyłoni finałową grupę sportowców. Ten etap potrwa do 5 lutego. Aby oddać głos na swojego kandydata należy wysłać SMS pod numer 72480 – a w treści podać kod przypisany każdemu ze sportowców.

Mateusz Drzyzga – kierowca wyścigowy, który w mijającym roku zdobył tytuł Mistrza Polski – Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski klasa 5b oraz tytuł wice Mistrzostwo Polski – Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski klasa FWD. TYP.SR.1

Daniel Bociański – reprezentujący klub Golden Team Nowy Sącz, walczył przed 90 tysiącami kibiców w Londynie a jego rywalem był Tommy Fury przyrodni brat Taysona. To jedna z największych gal w historii. Daniel przegrał 6-rundową walkę na punkty, ale pokazał się z dobrej strony. Trenerem Daniela jest Jerzy Galara. TYP.SR.2

Dariusz Popiela – podczas 74. Mistrzostw Polski rozgrywanych na Torze Kajakowym Kolna w Krakowie zdobył swój 10 indywidualny tytuł Mistrza Polski w konkurencji K1. TYP.SR.3

Klaudia Zwolińska – zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w konkurencji drużynowej podczas zawodów w Augsburgu, płynąc w zespole z Dominiką Brzeską. Klaudia Zwolińska wywalczyła również srebrny medal Pucharu Świata w konkurencji K-1 extreme slalom. Wywalczyła także indywidualny tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji K-1 kobiet oraz indywidualny srebrny medal w konkurencji C-1 kobiet. TYP.SR.4

Gabriela Migda – 18-letnia Sądeczanka została Mistrzynią Świata w kickboxingu. Podczas odbywających się w Włoszech Mistrzostw Świata Kadetów i Juniorów sądeczanka walcząca w kategorii do 52 kg w wersji full contact pokonała w finałowym pojedynku reprezentantkę Turcji. Uczennica VI. Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu Gabriela Migda nie miała sobie również równych na krajowym podwórku i ponownie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kickboxingu. Gabriela trenuje w klubie UKS Evan Nowy Sącz. TYP.SR.5

Agnieszka Skalniak-Sójka – po doskonałym sezonie, w którym odniosła 14. etapowych zwycięstw podpisała nowy kontrakt i dołączy do zespołu Canyon, który należy do najlepszych na świecie drużyn i będzie się ścigać w największych światowych imprezach. Kolarka z Żegiestowa do tej pory rywalizowała w barwach ATOM Deweloper Posciellux.pl. W 2022 roku wygrała m.in. klasyfikację generalną czteroetapowego Giro Toscana we Włoszech. Agnieszka zwyciężyła również w klasyfikacji generalnej III edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Kobiet „Princess Anna Vasa Tour” w Golubiu-Dobrzyniu a także wyścigu dookoła Belgii – Lotto Belgium Tour. Kolarka z Sądecczyzny również na krajowym podwórku była bezkonkurencyjna zdobywając trzy złote medale. Zdobyła tytuł mistrzyni Polski elity kobiet w indywidualnej jeździe na czas oraz złoty medale w drużynie oraz w parach. TYP.SR.6

Paweł Zygmunt – hokeista, napastnik reprezentacji Polski, zawodnik czeskiego ekstraligowego HC Verva Litvinov. Pochodzi ze znanej sportowej rodziny. To syn sędzi i działaczki hokeja na lodzie Katarzyny Zygmunt oraz olimpijczyka, panczenisty Pawła Zygmunta. Ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego PZHL w Sosnowcu. Jest wychowankiem KTH Krynica. Paweł „Zigi” Zygmunt, reprezentant polskiej kadry narodowej zdobył gola na inaugurację turnieju hokejowego seniorów w MS Dywizji 1B w Tychach. TYP.SR.7

Katarzyna Kawa – tenisistka z Krynicy, wysoka lokata w rankingu WTA. W lipcu plasowała się na 134. pozycji w singlu, z kolei w deblu na 85. miejscu. W czerwcu Katarzyna Kawa znalazła się wśród najlepszych rakiet tenisowych świata i zagrała w Wimbledonie 2022. TYP.SR.8

Robert Ruchała – z sukcesami rywalizował w KSW w 2022 roku. Po zwycięstwie z Damianem Stasiakiem w walce wieczoru podczas gali KSW 75, która odbyła się w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu, wskoczył na trzecie miejsce w rankingu. Bilans Ruchały to osiem zwycięstw i zero porażek. TYP.SR.9

Jan Gurba – tegoroczny absolwent Liceum Akademickiego w Nowym Sączu okazał się najlepszy w kategorii młodzieżowców podczas Mistrzostw Polski, które odbyły się w Łodzi. To jednak nie pierwszy sukces tego młodego zawodnika. Ma on bowiem na swoim koncie kilka tytułów Mistrza Polski w różnych kategoriach wiekowych zarówno w prowadzeniu jak i na czas i boulderingu. Wielokrotnie zdobywał też Puchar Polski w wspinaczce. Jako reprezentant Polski brał udział w Mistrzostwach Świata (półfinał) i Mistrzostwach Europy. W zawodach Pucharu Europy dwukrotnie był brązowym medalistą. Najwyżej w rankingu światowym we wspinaczce na czas był na 6 miejscu. TYP.SR.10

Marcin Janusz – wicemistrz świata z Katowic w siatkówce mężczyzn. Po wspaniałym triumfie w półfinale z Brazylią nasi siatkarze ulegli w finale drużynie Francji. Siatkarz urodził się 31 lipca 1994 roku w Nowym Sączu i gra na pozycji rozgrywającego. Seniorską karierę rozpoczynał w Skrze Bełchatów a obecnie reprezentuje barwy ZAKSY Kędzierzyn – Koźle. W ostatnich latach systematycznie przebijał się do drzwi Reprezentacji Polski. W tegorocznym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera został wybrany najlepszym rozgrywającym turnieju. TYP.SR.11

Szymon Bębenek – alpejczyk, kryniczanin wywalczył srebrny (kombinacja alpejska) i brązowy (super gigant) medal w Mistrzostwach Polski (seniorów), które odbyły się w Szczyrku. TYP.SR.12

Wiktoria Bomba – zawodniczka LUKS Nowosądeczanin Powroźnik, podczas Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 17 w podnoszeniu ciężarów w Siedlcach wywalczyła srebrny medal. Zawodniczka trenuje pod okiem trenerki Moniki Grzesiak Bomby. TYP.SR.13

Katarzyna Szczygieł – zawodniczka LUKS Nowosądeczanin Powroźnik, podczas Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w podnoszeniu ciężarów w Siedlcach wywalczyła brązowy medal. Katarzyna Szczygieł uzyskała 125 kilogramów w dwuboju (54+71). Zawodniczka trenuje pod okiem trenerki Moniki Grzesiak Bomby. TYP.SR.14

Joanna Mucha – zawodniczka UKS Gladiator zdobyła tytuł Mistrzyni Świata juniorek starszych w kategorii wagowej 70 kilogramów w formule fullcontact. To nie jedyny sukces tej zawodniczki, która zdobyła również w Budapeszcie Puchar Świata wygrywając wszystkie walki w zawodach poprzez nokaut. Podopieczna trenera Amadeusza Kwiatkowskiego. TYP.SR.15

Julia Niewiadomska – zdobywczyni srebrnego medalu podczas Pucharu Świata w Budapeszcie, brązowa zawodniczka Mistrzostw Polski. Podopieczna trenera Amadeusza Kwiatkowskiego w klubie UKS Gladiator. TYP.SR.16

Adrian Migacz – zawodnik UKS Gladiator. Zdobył tytuł Mistrza Świata w kategorii 91 kilogramów. Podopieczny trenera Amadeusza Kwiatkowskiego. TYP.SR.17

Weronika Ogorzałek – zawodniczka UKS Gladiator. W 2022 roku wywalczyła złoty medal na Mistrzostwach Polski Kick-light 2022 waga 46 kg oraz III miejsce w Pucharze Świata kadetek młodszych w Budapeszcie w kategorii lightcontact waga -47 kg. TYP.SR.18

Michał Dudczak – lekkoatleta, biegacz górski. Mimo młodego wieku jest jednym z czołowych zawodników wśród seniorów w Polsce. W swym dorobku posiada wiele medali Mistrzostw Polski Juniorów w biegach górskich i przełajowych. W 2022 zajął 16. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Skyrunningu oraz 9. miejsce w Pucharze Świata w Biegach Górskich. TYP.SR.19

Dominika Brzeska – wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Świata juniorów w K1. Przegrała jedynie z reprezentantka gospodarzy Włoszką Lucia Pistoni. Dominika Brzeska zdobyła także brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w konkurencji drużynowej podczas zawodów w Augsburgu, płynąc w zespole z Klaudią Zwolińską. Na co dzień Dominika reprezentuje barwy Startu Nowy Sącz. TYP.SR.20

Jan Piprek – podczas 74. Mistrzostw Polski rozgrywanych na Torze Kajakowym Kolna w Krakowie zdobył złoty medal w kategorii K1 Extreme Slalom mężczyzn. Reprezentuje barwy Startu Nowy Sącz. TYP.SR.21

Szymon Nowobilski – wicemistrz świata, równie dobrze radził sobie w krajowym championacie, zdobywając srebro w konkurencji C1 mężczyzn. TYP.SR.22

Kacper Dudczak – utalentowany lekkoatleta, biegacz górski. W 2022 roku zajął 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach górskich w stylu anglosaskim. TYP.SR.23

Roksana Majda – zawodniczka WDS Fruciaki Krynica-Zdrój. Od lat trenuje cheerleading. Jest reprezentantką Polski. Zdobyła 9. miejsce w Mistrzostwach Świata w Orlando na Florydzie. Wielokrotna Mistrzyni Polski w Cheer Hip Hop Duet Senior oraz laureatka ogólnopolskich turniejów tanecznych. TYP.SR.24

Damian Konstanty – czołowy Polski Zawodnik w Kolarstwie Górskim MTB. W 2022 roku wywalczył dwa tytuły Mistrza Polski Pump Track w kat. Elita oraz Mistrz Polski Garmin Enduro Trails w kat. Elita P. Na co dzień mieszka Świniarsku, a obecnie trenuje w Klubie Sportowym Gravity Revolt Słopnice. TYP.SR.25

Mateusz Tokarczyk – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, dwukrotny indywidualny Mistrz Europy w Modelarstwie Kosmicznym oraz drużynowy Mistrz Świata Modeli Kosmicznych w kat. rakiet z taśmą. Jest członkiem kadry narodowej juniorów w modelarstwie kosmicznym. TYP.SR.26

Bartłomiej Tokarczyk – członek Kadry Narodowej Seniorów w Modelarstwie Kosmicznym. W 2021 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych w kategorii rakiet makiet. Z kolei W 2022 roku zdobył indywidualny i drużynowy medal Mistrzostw Europy w Modelarstwie Kosmicznym w kat. makiet rakiet. TYP.SR.27

Karol Pierzchała – utalentowany siatkarz pochodzący z Chełmca, a obecnie grający w Akademii Jastrzębski Węgiel. Wraz z drużyną wywalczył III miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików. Wielokrotnie powoływany na zgrupowania do kadry narodowej U-15 z perspektywą dalszego szkolenia kadry U-17 do Mistrzostw Europy. TYP.SR.28

Maja Kruczek – od 7 lat jest zawodniczką MUKS Poprad Stary Sącz. Ma w swoim dorobku wiele medali Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kadetek i juniorek. Powołana została do Reprezentacji Polski Juniorek. Za wysokie wyniki sportowe nagrodzona I klasą sportową PZPS. W 2022 roku wraz z koleżanką wywalczyła brązowy medal na MP w siatkówce plażowej juniorek. TYP.SR.29

Kamil Szkaradek – w ubiegłym roku zadebiutował w KSW pokonując przed własna publicznością Dawida Martinika. TYP.SR.30

Grzegorz Kędzierski – głuchoniemy karateka. Reprezentant Nowego Sącza wywalczył na Otwartych Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin wicemistrzostwo Polski. W czerwcu Kędzierski również został wicemistrzem, tyle że Wagowych Mistrzostw Europy, które rozegrano w Warnie. TYP.SR.31

Karolina Sekuła – zawodniczka Nowosądeckiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin. Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy w Lizbonie zwyciężyła brązowy medal w kategorii kumite juniorek. TYP.SR.32

Klaudia Kowalska – ubiegłoroczna zwyciężczyni Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny. Zawodniczka Nowosądeckiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Lizbonie zwyciężyła w kategorii kumite juniorek. TYP.SR.33

Oskar Waligóra – pochodzi z Piwnicznej. Pasję do sportów motocyklowych przejął od swojego taty: pasjonata, znakomitego motywatora i trenera. Wyspecjalizował się w terenowej jeździe motocyklem Hard Enduro oraz Super Enduro. W tym roku ma za sobą starty w światowej rangi zawodach: Erzbergrodeo Austria (gdzie był najmłodszym
zawodnikiem i zajął 174 miejsce na 1200 zawodników) oraz Enduro Panorama w Rumunii – 5 miejsce (również najmłodszy zawodnik w stawce). W grudniu wystartował na Mistrzostwach Świata Super Enduro. TYP.SR.34

Krzysztof Petryla – wychowanek KTH KM, swoją hokejową pasję i talent rozwija w Kanadzie. Napastnik Waterloo Siskins Junior Hockey Club. 24 kwietnia zdobył gola i zaliczył asystę, w czwartym meczu drugiej fazy play-off GOJHL. TYP.SR.35

Paulina Piksa – młoda piłkarka z Maszkowic, grająca w klubie Staszkówka Jelna. Paulina została nominowane przez Małopolski Związek Piłki Nożnej do nagrody dla najbardziej utalentowanych piłkarek województwa. Zawodniczka została powołana do Reprezentacji Polski U-17. Piłkarka trenuje pod okiem trenerów Wojciecha Mroza i Michała Bąka. TYP.SR.36

Anita Romuzga – pochodzi z Muszyny, reprezentuje klub UKS Trójkę Weronica Staszkówka Jelna. Anita została powołana do reprezentacji Polski U-17. Gra w sekcji piłki nożnej dziewcząt, pod okiem trenera Wojciecha Mroza i Michała Bąka. Najczęściej na pozycji środkowej lub prawej pomocy. TYP.SR.37

Magdalena Brzeska – zawodniczka MKL Brygada Beskidów zajęła ósme miejsce w Polsce U-18 na dystansie 3,2 km. TYP.SR.38

Wiktoria Szwarc – zawodniczka MKL Brygada Beskidów, zajęła piąte miejsce w Polsce U-18 na dystansie 3,2 km. TYP.SR.39

Bartłomiej Chlipała – zawodnik MKL Brygada Beskidów, zajął piąte miejsce w Polsce U-16 na dystansie 1,5 km. TYP.SR.40






Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2026” na Sądecczyźnie
Marian Potoniec odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
Dlaczego warto dołączyć do Hardych Dzieciaków latem?
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm