Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Radna poparzyła się barszczem Sosnowskiego. Uważajcie! Teraz niebezpieczny barszcz kwitnie
Każdego roku — późną wiosną i latem — lekarze i media ostrzegają przed rosnącym na polach i łąkach barszczem Sosnowskiego. Ta roślina, choć wygląda niepozornie, może być przyczyną groźnego poparzenia.
Barszcz Sosnowskiego, potocznie nazywany Zemstą Stalina, został sprowadzony do Polski w latach 50. XX wieku jako dar sowieckich uczonych. Uprawiany był na paszę. Po upadku PGR-ów, roślina wymknęła się spod kontroli. Jest groźna dla zdrowia i życia ludzi.
Choć największa aktywność barszczu występuje w czasie letnich miesięcy, to jest on groźny dla człowieka od wiosny do jesieni. Przekonała się o tym radna Julia Dziedzic, która poparzyła się biegając w okolicach Dunajca w Starym Sączu.
Barszcz Sosnowskiego często mylony jest wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy (maksymalnie może osiągać nawet cztery metry wysokości). Toksyczną substancję produkują włoski znajdujące się na liściach i łodydze rośliny. Po kontakcie dochodzi do silnej reakcji fotouczulającej. Rany podobne są do tych, które powstają po oparzeniach wrzątkiem (drugiego i trzeciego stopnia). Pojawiają się do około dwóch godzin po kontakcie z barszczem.
Kontakt z rośliną skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Stan zapalny może utrzymywać się około trzech dni. Następnie po około 7 dniach poparzone miejsca ciemnieją i mogą utrzymywać się w takim stanie nawet kilka miesięcy. Po tym czasie mogą pozostać nieestetyczne blizny.








Etap szkolny IV edycji konkursu „Stary Sącz. Wiem, gdzie mieszkam” za nami!
Stary Sącz. Rekrutacja do Dziennego Domu Seniora
Rada Miejska stawia na rozwój i kontynuacje inwestycji. Budżet 2026 uchwalony jednogłośnie
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm