Info z rejonu
Filip Pławiak z Sądecczyzny otrzymał prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Filmowej

Filip Pławiak, pochodzący z Sądecczyzny aktor i syn byłego starosty powiatu nowosądeckiego, Marka Pławiaka, otrzymał prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – Orła 2025 – za rolę Jędrka Zawrata w filmie „Biała odwaga”.
Pławiak urodził się 26 września 1989 roku w Nowym Sączu. Jest synem Ireny i Marka Pławiaków, nauczycielki i działacza samorządowego, oraz bratem Klaudii i Kacpra. Dzieciństwo spędził w Witowicach Górnych. Swoje umiejętności aktorskie rozwijał w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, a w 2012 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.
Film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki zdobył łącznie 15 nominacji do Orłów 2025, w tym dla Pławiaka za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Jego kreacja Jędrka Zawrata, młodego górala uwikłanego w skomplikowane losy podczas II wojny światowej, została doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów.
Pławiak swoją karierę aktorską rozpoczął w 2010 roku, debiutując w filmie „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego. Od tego czasu konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim kinie, a rola w „Białej odwadze” stanowi kolejny ważny etap w jego zawodowym rozwoju.
Sukces Filipa Pławiaka na gali Orłów 2025 to dowód na to, że talent i ciężka praca przynoszą zasłużone owoce, a Sądecczyzna może być dumna ze swojego reprezentanta w świecie polskiego filmu.
