Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Nie żyje redaktor Jerzy Leśniak
To był szok dla rodziny, kolegów, przyjaciół, znajomych, współpracowników. Nikt się tego nie spodziewał. W nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 sierpnia), zmarł nagle Jerzy Leśniak, długoletni dziennikarz, od kilkunastu lat pracownik Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Kilkanaście dni temu, 14 sierpnia, obchodził swoje sześćdziesiąte urodziny.
Przez ostatnie miesiące bardzo intensywnie, przygotowywał do druku swoje – bodaj najbardziej ukochane dziecko – drugie, rozszerzone i poprawione wydanie „Nowej Encyklopedii Sądeckiej” Nowemu Sączowi, Sądeczanom i Sądecczyźnie poświęconą. Korekty, uzupełnienia, aktualizacje, projekty okładek… Liczył dni do oddania obszernego wydawnictwa do drukarni. Snuł plany o jego promocji… Jego marzeniem było oddanie obszernej księgi do rąk czytelników w tym roku, roku jubileuszu Nowego Sącza. Przygotowywał się do tego przez lata, ale w ostatnich miesiącach oddał się tej pasji niemal bez reszty, pracował nie licząc godzin, jak zawsze, gdy temat, projekt go zafascynował i wciągnął.
Sam był kopalnią i encyklopedią wiedzy o Sądecczyźnie, regionie i ludziach. Miał fantastyczną i zaskakującą pamięć do nazwisk, faktów, wydarzeń. Był prawdziwym, regionalnym patriotą – w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Dziennikarsko – pisarsko – wydawniczy dorobek mówi sam za siebie. Ma na swym koncie – jako autor lub współautor – ponad 30 znaczących publikacji książkowych. Ten, kto będzie chciał poznać Nowy Sącz, jego historię bliższą i dalszą, znaczące postaci miasta nie może nie sięgnąć po te publikacje, na czele ze „101 sądeczanami”, „Encyklopedią Sądecką” (2000 r.), „Szkołą Chrobrego 1908-2008” czy „Panoramą sportu sądeckiego”.
Jego pasją była historia i oddawał się jej jako sekretarz „Rocznika Sądeckiego” i wydawanych od kilku lat publikacji pod wspólnym tytułem „Biblioteka Rocznika Sądeckiego”. Poznawanie Nowego Sącza i Sądecczyzny zaczynał od Jaworzyny Krynickiej, Jeziora Rożnowskiego i Przehyby, by później wędrując po Polsce i świecie szukać – z powodzeniem – sądeckich śladów i krajan znad Dunajca i Kamienicy („Sądeckie ścieżki – od Ziemi Świętej do Kalifornii. Reportaże z 25 krajów”).
Systematyczny, pracowity… Odkrywał i pisał o faktach i zdarzeniach z minionych dekad, pisał pro memoria o tych, co się przed nami „minyli”. Spod jego ręki wychodził od kilkunastu lat zapis – kronika najważniejszych wydarzeń obejmujących rok wydawniczy „Rocznika”.
Spośród nagród cenił sobie szczególnie tę im. Szczęsnego Morawskiego i – przyznaną za całokształt twórczości w tym roku – im. ks. prof. Bolesława Kumora.
Niewiele osób wie, że i mową wiązaną posługiwał się całkiem biegle.
Kolega, przyjaciel, „brat łata”. Nigdy nie odmówił pomocy. Sądecki krąg przyjaciół tu blisko i dalej: w Krakowie, Warszawie, a nawet w Stanach – zawsze był mu wsparciem, podobnie jak On jemu.
Kibic Sandecji – klubu, jego historii i drużyny piłki nożnej. Zamierzał wybrać się do Niecieczy na kolejny mecz „biało-czarnych”…
„Byli chłopcy, byli, ale się mineli, I my się miniemé po malućkiej kwili…” Ten dwuwiersz Jana Krzeptowskiego – Sabały często cytowaliśmy we wspominkach. Dzisiaj przyszło go przypomnieć Jurkowi… Za wcześnie…
„Byli chłopcy, byli…” Trzeci sądecki dziennikarz po Henryku Szewczyku i Leszku Horwacie w ciągu ledwie kilku miesięcy dołącza do redakcyjnego, „niebieskiego” zespołu redakcyjnego obok Janusza Koszyka, Kazimierza Bryndzy, Kazimierza Strachanowskiego…
Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 24 sierpnia, o godz. 13:00 na cmentarzu komunalnym.
Msza św. o godz. 9:30 w kościele św. Kazimierza.
***
Jerzy Leśniak
Absolwent I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu (1976) i Uniwersytetu Jagiellońskiego – nauk politycznych i dziennikarstwa (1980). Pracował m.in. w tygodniku „Dunajec” (1980-1988), „Gazecie Krakowskiej” (kierownik oddziału w Nowym Sączu w latach 1989-1995), „Dzienniku Polskim” (1996-2003), Regionalnej Telewizji Kablowej (1992-2001). redaktor naczelny tygodnika „Echo” w Nowym Sączu (1996) i kwartalnika „Nowy Sącz” (od 2005), członek komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” (od 2007). Wykładowca dziennikarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (od 2001). Współpracownik miesięcznika „Sądeczanin” (2008–2011), kwartalnika „Almanach Sądecki” (od 2010) i „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (od 2014), korespondent prasy polonijnej w USA, autor artykułów w „Kurierze Starosądeckim”, „Znad Popradu”, „MieścieNS”, a wcześniej w „Ziemi Sądeckiej”, „Głosie ZNTK” i „Głosie Sądeckim”, redagował „Głos Newagu” (2006) i „Gazetę Chrobrego” (2008). Sekretarz Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Nowego Sącza (2003-2006) i pracownik Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji UM (2006-2017).
nowysacz.pl






Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2026” na Sądecczyźnie
Marian Potoniec odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
Dlaczego warto dołączyć do Hardych Dzieciaków latem?
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm