Edukacja, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Dr Maciej Urlik w starosądeckim liceum. Wybitny kardiochirurg spotkał się z młodzieżą

Opublikowano: 8 listopada, 2021 o 7:11 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dzisiaj (8.11.2021) dr Maciej Urlik, wybitny kardiochirurg, transplantolog i koordynator chirurgicznego oddziału transplantacji płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu.

Absolwent starosądeckiego „ogólniaka” spotkał się z młodzieżą klas biologicznych. Opowiedział między innymi o swoich pionierskich operacjach, które wraz z kardiochirurgami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadza w Zabrzu. W 2019 roku dokonali historycznego, bo pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i obu płuc.

Możecie być dumni, że wybraliście to liceum mówił dr Maciej Urlikto miejsce mocno mnie ugruntowało i przygotowało do dalszej drogi. Medycyna jest piękna. To moja pasja. Warto mieć cel i do niego dążyć. Transplantologia jest specyficzną dziedziną. Tutaj nie jest tak, jak na zwykłym oddziale, nawet zabiegowym. Ale praca w tak świetnym zespole wynagradza wszystko.

Centralną część wykładu poświęcono właśnie transplantacji. Uczniowie poznali „drogę” od dawcy do biorcy oraz sytuację pacjentów covidowych u których wymagany jest przeszczep płuc.

Transplantologię tak naprawdę limitują dawcy. Podkreślamy tę niezwykłą rolę ludzi czy rodzin, które – w takim trudnym okresie dla siebie i rodziny – podejmują decyzję, żeby narządy kogoś bliskiego oddać, aby mogły ratować czyjeś życie – mówił dr Maciej Urlik Walczymy zawsze o każdego pacjenta.

Dr Maciej zaapelował o szczepienia przeciwko Covid-19.

Sytuacja szczepień w naszym regionie jest zatrważająco niska -mówił dr Maciej –wirus mutuje i nie ma na niego leku. Jedynym skutecznym działaniem jest szczepionka. Z COVID-19 wiąże się agresywny, szybko postępujący stan zapalny. Część pacjentów umiera z powodu niewydolności oddechowej, a część ginie z powodu wywołanej stanem zapalnym reakcji ogólnoustrojowej. Obserwujemy to często u młodych pacjentów.

Uczniowie mieli okazje obejrzeć niezwykłe zdjęcia i filmiki wykonane na sali operacyjnej i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące je pytania. Potem odbył się symboliczny wpis do księgi pamiątkowej i wizyta w sali pamięci. Dr Maciej Urlik ukończył starosądeckie liceum z wynikiem bardzo dobrym –z przyjemnością wróciłem do mojego liceum, mam same ciepłe wspomnienia z tym miejscem -podsumował. Spotkanie zorganizowała nauczyciel biologii Aneta Mamala.

Przyszli studenci medycyny, do boju!

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a