Edukacja

Napisali książkę i zostali wyróżnieni w konkursie literacko-plastycznym „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie”.

Opublikowano: 22 grudnia, 2018 o 11:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Konkurs plastyczno-literacki „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie” został zorganizowany przez Fundację Chronić Dobro w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji Roku Księgi w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Konkurs przebiegał pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Komisja konkursowa doceniła książkę szóstki piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu „za bardzo bogate i różnorodne treści książki oraz duży wkład pracy całej grupy,” przyznając im wyróżnienie w kategorii klas V-VIII szkoły podstawowej.

Autorami wyróżnionej książki jest sześciu uczniów z klasy Va: Piotr Damasiewicz, Zuzanna Garwol, Szymon Kostrzeba, Gabriela Mordarska, Alicja Pierzga oraz Julia Zegarlińska. Zainspirowani przez wychowawcę klasy, Beatę Damasiewicz, aktywnie włączyli się do współpracy w grupie, czego efektem była ich pierwsza wspólnie napisana książka pt. „Uczniowie Słowackiego opowiadają o Ojczyźnie- Nasza opowieść o Ojczyźnie, patriotyzmie i o nas”. Zadanie nie było łatwe. Grupa piątoklasistów nie tylko musiała samodzielnie napisać swoją książkę, będącą refleksją o losach wolnej Polski, walkach o niepodległość i sukcesach w budowaniu wolnej Ojczyzny, ale również samodzielnie przepisać ułożony tekst w formie książki           i przygotować własne ilustracje.

Uczniowie wraz z opiekunem grupy konkursowej Beatą Damasiewicz wzięli udział w uroczystej gali finałowej połączonej z ogłoszeniem wyników, która odbyła się 17 grudnia 2018 roku w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Laureaci mogli jednocześnie zwiedzić najstarszy istniejący klasztor w Polsce i poznać jego historię. Spędzili czas w sali multimedialnej, obejrzeli wystawy dotyczące historii benedyktyńskiego opactwa, w podziemiach zobaczyli romańskie detale architektoniczne, poznali tajniki tworzenia średniowiecznych ksiąg, zajrzeli do środka zrekonstruowanego średniowiecznego skryptorium, w którym benedyktyni ręcznie przepisywali grube księgi. W trakcie uroczystości wręczenia nagród uczniowie wzięli udział w wykładzie poświęconym historii tworzenia książek w zaciszach średniowiecznych skryptoriów, a także etapom powstawania ksiąg rękopiśmiennych. Zobaczyli również jak wyglądał w średniowieczu proces złocenia.

Zanim odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu o. Konrad Małys OSB, benedyktyn tyniecki i polonista, który był jednym z członków komisji konkursowej, przyznał, iż czytanie wszystkich 67 książek zgłoszonych na konkurs było wielką radością serca, a potem nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości, opowiedział historię o tym, co znalazł w pewnym starym domu. Były to listy pisane przez żołnierza z Pierwszej Brygady Kadrowej. Wszyscy laureaci konkursu mogli zobaczyć jeden z takich odnalezionych autentycznych listów, a ich fragmenty zostały odczytane przez o. Konrada.

Po zakończeniu gali finałowej laureaci ze starosądeckiej „Dwójki” wraz z przewodnikiem mogli zwiedzić opactwo, a także uczestniczyć w nietypowych warsztatach z kaligrafii, poznając pismo średniowieczne, metody tworzenia iluminacji i rolę średniowiecznych skryptoriów, pisali również na tabliczkach pokrytych woskiem, a także mogli zobaczyć galasy, czyli narośla na dębowych liściach, z których wyciąg używany był do produkcji atramentu. Warsztaty były okazją do tego, aby spróbować własnych umiejętności w pracy średniowiecznego skryby. Uczniowie otrzymali minuskuły, kałamarze i pióra, a potem wzorując się na średniowiecznym piśmie, pisali swoje imiona. Po warsztatach przybliżających pracę średniowiecznego skryby wraz z przewodnikiem udali się jeszcze na spacer klasztornymi korytarzami.

arch SP 2

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"