Edukacja, Z ostatniej chwili
Od września lekcje WF według nowej podstawy programowej. Projekt trafił do konsultacji

Projekt nowej podstawy programowej wychowania fizycznego trafił do konsultacji publicznych. Opiera się na koncepcji „alfabetu ruchowego” i rozwijaniu podstawowych umiejętności ruchowych, które są kluczowe dla podejmowania aktywności fizycznej. Nowa podstawa będzie realizowana w szkołach od 1 września 2025 r.
Szkoła podstawowa
Celem zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego dla klas I–VIII szkoły podstawowej jest:
- rozwijanie szerokiego wachlarza umiejętności ruchowych, które umożliwiają dzieciom podejmowanie różnych form aktywności przez całe życie;
- danie nauczycielom elastyczności w prowadzeniu zajęć ruchowych, co pozwoli im dostosować treści do zróżnicowanych potrzeb dzieci oraz dostępnych warunków;
- stworzenie środowiska wspierającego aktywność fizyczną, a nie wyłącznie ocenianie umiejętności wykonania określonych elementów technicznych.
W przypadku klas I–III proponowana podstawa programowa w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne przewiduje również obowiązek przeprowadzenia w każdej klasie testów sprawnościowych (analogicznych jak dotychczas w przypadku uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych).
Ponadto, w przypadku klas VII–VIII projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego
w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne obejmuje fakultatywny dział umożliwiający zapoznanie z ćwiczeniami, które są stosowane w trakcie rekrutacji do służb mundurowych.
Szkoły ponadpodstawowe
Głównym celem proponowanej podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne dla liceum ogólnokształcącego i technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia jest kształtowanie całożyciowej potrzeby podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomej postawy prozdrowotnej.
Ponadto, projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego obejmuje także dział umożliwiający zapoznanie z ćwiczeniami, które są stosowane w trakcie rekrutacji do służb mundurowych, a tym samym może się przyczynić do zwiększenia zainteresowania przyszłych absolwentów pracą w ww. służbach.
Szkoła policealna
Projektowana podstawa programowa w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne w szkole policealnej ma służyć wszechstronnemu rozwojowi słuchaczy, uwzględniając ich indywidualne potrzeby i możliwości w kontekście przygotowania do przyszłego życia zawodowego.
Projekty rozporządzeń skierowane do konsultacji
Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, zostały skierowane projekty rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenia:
- w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
- w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.
Konsultacje rozporządzeń potrwają do 30 maja br.
UMWM