poniedziałek
28
lipiec
Imieniny:
Innocenty, Innocenta, Marcela, Pantaleon, Samson, Świętomir, Wiktor, Wiktoriusz

Info z rejonu

Dwóch nowych społecznych opiekunów zabytków w powiecie nowosądeckim

Opublikowano: 18 lipca, 2025 o 5:28 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Nowi społeczni opiekunowie zabytków powiatu nowosądeckiego powołani. Dziś w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, odbyło się spotkanie podczas którego starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba wręczył im legitymacje potwierdzające uzyskany status.  

W wydarzeniu udział wziął także wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Zabytków i Dóbr Kultury Michał Tuleja oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Agnieszka Wyrazik-Tyrpak. 

 – Cieszę się, że w naszym powiecie są osoby z tak wielką pasją i zaangażowaniem w ochronę dziedzictwa kulturowegomówi starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba. Powołanie nowych społecznych opiekunów zabytków to nie tylko wyróżnienie, ale też potwierdzenie, że wspólna troska o historię i lokalne dziedzictwo ma realny sens. 

Dwaj nowi społeczni opiekunowie zabytków w powiecie to Mateusz Pałubiak i Michał Winiarski. 

Mateusz Pałubiak: 44-letni mieszkaniec wsi Posadowa Mogilska w gminie Korzenna, od lat angażuje się w działania na rzecz lokalnego dziedzictwa. Z zawodu stolarz, cieśla i Technik Technologii Drewna, z pasji również rzeźbiarz. W ostatnich latach działał w Centrum Kultury w Korzennej, gdzie rozwijał swoje umiejętności w zakresie renowacji i rzemiosła artystycznego. Obecnie aktywnie uczestniczy w renowacji zabytków, w tym starych mebli. Jego zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego obejmuje także pomoc w rozbudowie zamku Stara Baśń w Grybowie, gdzie współtworzy część muzealną. 

Michał Winiarski: Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu muzeologii na UJ. Jest właścicielem i opiekunem zabytkowej osady młyńskiej w miejscowości Roztoka-Brzeziny (gmina Gródek nad Dunajcem), którą aktywnie chroni i promuje. Prowadzi Fundację Ochrony i Wsparcia Dziedzictwa Kulturowego „Osada Młyńska” oraz realizuje projekty wspierające dziedzictwo kultury wsi. Współpracuje również z Muzeum Ziemi Sądeckiej w ramach inicjatywy „Muzea domowe”, angażując się w działania popularyzujące tradycje wiejskie i młynarskie. Jego praca została doceniona m.in. nagrodą im. Mariana Korneckiego za osiągnięcia w ochronie drewnianej architektury Małopolski (2023) oraz honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2024 roku. 

Społeczny opiekun zabytków to osoba lub organizacja, której zadaniem jest ochrona i promowanie dziedzictwa kulturowego. Status ten nadawany jest na podstawie ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jego ustanowienie oraz cofnięcie reguluje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków. Osoba ubiegająca się o status społecznego opiekuna zabytków musi wykazać znajomość przepisów dotyczących ochrony i opieki nad zabytkami. Powinna także posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie lub dorobek w tej dziedzinie.

Wniosek o ustanowienie należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków, wskazując w nim m.in. dane osobowe, motywację oraz zakres planowanych działań. 

Inicjatywa „Zostań społecznym opiekunem zabytków” pokazuje, że każdy z nas może realnie wpływać na ochronę lokalnego dziedzictwa. Wystarczy odrobina pasji i chęci działania – mówi Michał Tuleja wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Zabytków i Dóbr Kultury. – Dziękujemy staroście Tadeuszowi Zarembie za wsparcie i otwartość na współpracę. Takie zaangażowanie władz lokalnych to klucz do skutecznej ochrony zabytków. 

Więcej o akcji „Zostań społecznym opiekunem zabytków”: https://komitetochronyzabytkow.pl/zostan-spolecznym-opiekunem-zabytkow-2025/

Fot. Oliwia Gawron

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"