Info z rejonu

Około 18 tysięcy osób przeszło tegoroczną kwalifikację wojskową

Opublikowano: 6 maja, 2025 o 6:47 am   /   przez   /   komentarze (0)

30 kwietnia zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która trwała od początku lutego. Ocenie poddało się około 18 tys. osób. 


Wojsko to możliwości rozwoju


– Bardzo cieszy fakt, że rośnie świadomość społeczna na temat tego, czym faktycznie jest kwalifikacja wojskowa. W tym roku proces oceny i wpisu do ewidencji wojskowej przeszło ok. 18 tys. Małopolan. To osoby, które nie tylko otrzymały wezwanie, ale także zgłosiły się dobrowolnie. Warto dodać, że z rocznika podstawowego (urodzeni w 2006 r.), czyli tego, który zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej podlegał stawiennictwu przed powiatowymi komisjami lekarskimi, stawiło się 93% wezwanych. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi możliwości rozwoju i kształtowania swojej kariery zawodowej właśnie w formacjach wojskowych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. 

– W trakcie prac powiatowych komisji lekarskich młodzież, która stawiła się na badanie lekarskie miała możliwość zapoznania się z rodzajami służby w Wojsku Polskim. Na każdej z 25 powiatowych komisji lekarskich zawsze byli obecni nie tylko żołnierze z Wojskowych Centrów Rekrutacji, ale również przedstawiciele jednostek wojskowych stacjonujących w Garnizonie Kraków i Kraków-Balice. To doskonała okazja dla młodych ludzi, aby mogli porozmawiać z żołnierzami na temat służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych i tego, jak wygląda codzienna służba w danej jednostce wojskowej, bo – jak wiemy – każda jednostka ma inną specyfikę. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanęło ok. 18 tys. osób z województwa małopolskiego. Część z nich z pewnością jest zainteresowana służbą w Wojsku Polskim – dodaje szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum płk Ireneusz Olender.


Kto podlegał kwalifikacji wojskowej w 2025 r.?


Do kwalifikacji wojskowej zobowiązani byli mężczyźni, którzy w bieżącym roku kalendarzowym ukończą 19 lat. Dodatkowo do kwalifikacji wezwano mężczyzn urodzonych w latach wcześniejszych (2001–2005), którzy do tej pory nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Kwalifikacją objęto także kobiety urodzone w latach 1998–2006, które mają umiejętności przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie brały udziału w kwalifikacji. Wezwano również kobiety, które aktualnie pobierają naukę w celu zdobycia takich kwalifikacji i w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Ocenie poddano pełnoletnich ochotników oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które kończą 60 lat w bieżącym roku kalendarzowym, jeżeli nie posiadały określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

– Przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej to szereg działań, które wymagają współpracy różnych podmiotów i osób. Dziękuję tym, którzy w tym roku stanęli na wysokości zadania i wsparli to niełatwe przedsięwzięcie. Wszystkie działania udało się przeprowadzić sprawnie – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.


Zostań żołnierzem Wojska Polskiego


Do rodziny żołnierzy Wojska Polskiego można dołączyć przez cały rok. O tym, jak aplikować, jakie drogi rozwoju można wybrać oraz jakie należy spełnić wymagania, można przeczytać m.in. na stronach Wojskowych Centrów Rekrutacji. 


Więcej informacji: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji/

UMWM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"