Kultura

Artyści z Krakowa w starosądeckiej Bursie. Gościnność tego miejsca zachwyca

Opublikowano: 13 czerwca, 2022 o 6:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

To już XI Plener Malarski w starosądeckiej Bursie. Spotkaliśmy się z Artystami Polskiego Związku Artystów Plastyków z Krakowa, którzy od tygodnia przygotowują się do wernisażu. Już we wtorek o godzinie 10:30 będziemy mogli podziwiać prace, które powstały właśnie w Starym Sączu.

W naszej rozmowie, dominowała gościnność Starego Sącza, kultura wychowanków Bursy i jej kierownictwo.

– Czujemy się jak w domu. Gościnność tego miejsca to przede wszystkim wspaniała pani dyrektor Lucyna Dybiec i niezwykła młodzież. Jesteśmy zauroczeni. Młodzież jest zainteresowana i bardzo kulturalna. Atmosfera do tworzenia jest fantastyczna–powiedziała nam pani Karolina Szczepańska-Szczerba, organizatorka pleneru malarskiego w Starym Sączu.

Artyści zdradzili nam. że w ich pracach zauważalny będzie rozwój Starego Sącza, chociaż nie jest on przez malarzy interesujący. –Jesteśmy szczęśliwi, że pomimo tak intensywnego rozwoju tego miejsca udaje się zachować prawdziwą tkankę Starego Sącza -dodają Artyści, nawiązując chociażby do nowo powstałej galerii IMO.

Stary Sącz to „elementy” które stale zachwycają, Rynek czy Klasztor Klarysek –mówił Tadeusz Kwaśnik to znany i dzięki Bogu nie zmieniany Stary Sącz. I teraz spoglądamy na nowoczesną galerię IMO i jesteśmy oczarowani. Wojewódzkie ośrodki nie powstydziłyby się takiego miejsca. Cudowne miejsce. Nowoczesny budynek w zderzeniu ze starą architekturą świadczy tylko o bogactwie zespołu urbanistycznego. Tak naprawdę Artyści nie lubią zmian. Wartością Starego Sącza jest to, że tutaj ciągle jest Klasztor Klarysek i Dom na Dołkach. Dla nas najciekawsze jest to co niezmieniane.

Nowoczesna forma przytuliła się do Domu na Dołkach i jest świetnie skomponowana –mówiła Krystyna Baniowska-Stąsiek -Stary Sącz zachwyca nas za każdym razem. Ma swoją niezwykłą urodę. I wracamy tutaj z przyjemnością.

Zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej, który odbędzie się 14 czerwca o godzinie 10:30 w siedzibie Bursy Szkolnej przy ulicy Daszyńskiego 19. Wystawę będzie można oglądać tylko do 15 czerwca do godziny 12:00

Do internatu w Starym Sączu zaproszeni byli artyści ze ZPAP Okręgu Krakowskiego, którego przewodniczącym jest Zbigniew Pałka. Od lat wystawa poplenerowa ściąga do internatu miłośników sztuki pięknej i przedstawicieli miejscowej inteligencji. Na obrazy można popatrzeć, ale również zakupić bezpośrednio u autorów. Niektóre prace znajdą sobie miejsce na ścianach internatu. Ta Galeria tworzona jest już od 11 lat.

W Starym Sączu goszczą: Krystyna Baniowska -Meyer, Anna Bogdanowicz, Tadeusz Kwaśnik, Michel Meyer, Urszula Mosur, Elżbieta Niedźwiedzka, Agnieszka Niżegorodcew, Karolina Szczepańska-Szczerba, Małgorzata Schubert-Radnicka i Maria Tomal.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a