Na sygnale
Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym?

Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co im dolega, z czym sobie nie radzą, dlatego uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Wielu rodziców czy opiekunów nigdy nie pomyślałoby, że dziwne postępowanie ich dzieci może być początkiem kryzysu psychicznego.
Objawy bowiem często przypominają wejście w burzliwy okres dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka lub nastolatka? Jak reagować, kiedy widzimy niepkojące objawy takie jak drażliwość, zmiany nastroju, problemy ze snem czy nawet myśli samobójcze? Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem i gdzie szukać pomocy? Rozmawialiśmy o tym z dr n. med. Aleksandrą Lewandowską – konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Wczesne rozpoznanie objawów problemów psychicznych jest bardzo ważne, aby zapewnić dziecku odpowiednią pomoc. Warto zwrócić uwagę na zmiany w codziennym funkcjonowaniu dziecka, które mogą być wskazówką, że coś niepokojącego dzieje się w jego świecie emocji i myśli.
Zwróć uwagę czy u Twojego dziecka występuje któryś z poniższych objawów:
- stres i obniżony nastrój:
- smutek
- przeciążenie
- napięcie
- zaburzenia odżywiania:
- zajadanie stresu
- brak apetytu
- stosowanie restrykcyjnych diet
- somatyczne:
- bóle głowy, stawów, pleców, brzucha
- przyspieszone bicie serca
- potliwość
- drżenie rąk
- zaburzenia snu:
- bezsenność
- poczucie ciągłego zmęczenia
- nadmierna senność
- gorsze wyniki w szkole i spadek zaangażowania w naukę
- wycofanie się z kontaktów społecznych
- agresja
- płaczliwość
- nadpobudliwość
- drażliwość
- wybuchowość
- problemy dotyczące relacji z otoczeniem
- łamanie prawa, wandalizm
- używanie substancji psychoaktywnych
- zachowania autodestrukcyjne
- nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych substancji uzależniających
- okaleczanie się
- myśli i próby samobójcze.
Świat on-line wpłynął na to, w jaki sposób spędzamy czas wolny. Duża część naszego życia przeniosła się do Internetu, co jest szczególnie zauważalne wśród dzieci i młodzieży. Nadmierne korzystanie z technologii cyfrowej to jednocześnie przyczyna i skutek problemów. Wpływa negatywnie na relacje społeczne poprzez wycofanie, pojawienie się problemów szkolnych i zdrowotnych.
Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienia, pobudzenie, drażliwość, niepokój.
Telefony wsparcia
Fachową, bezpłatną pomoc psychologiczną 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę, uzyskasz dzwoniąc pod numer:
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci
- 800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
- 112 – numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.