Kultura

Starosądeckie organy Głowińskiego tłem wykładów i dyskusji w ramach sesji naukowej

Opublikowano: 23 kwietnia, 2025 o 7:58 pm   /   przez   /   komentarze (0)

To prawdziwa gratka dla miłośników muzyki organowej, pasjonatów historii instrumentów oraz tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o muzyce XVII wieku! Już w piątek, 25 kwietnia 2025 roku, w Starym Sączu odbędzie się specjalna, wyjazdowa sesja naukowa poświęcona barokowym organom Głowińskiego z 1679 roku, która zgromadzi ekspertów z krakowskiej Akademii Muzycznej oraz studentów tej uczelni.

W ramach sesji, która rozpocznie się o godzinie 11:00 w Kościele farnym św. Elżbiety Węgierskiej, przedstawione zostaną zagadnienia związane z historią oraz rekonstrukcją organów Głowińskiego, a także perspektywy wykonawcze repertuaru organowego południowoeuropejskiego XVII wieku. W wykładach wezmą udział wybitni specjaliści, którzy przybliżą uczestnikom tajemnice tych unikatowych organów.

Dr hab. Krzysztof Urbaniak, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, opowie o południowoniemieckich organach XVII wieku, próbując znaleźć odpowiedni instrument dla muzyki organowej Johannesa Ulricha Steigledera. Prof. dr hab. Marcin Szelest przybliży postać TarquinioMeruli, włoskiego kompozytora barokowego, a prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois zaprezentuje twórczość organową Pabla Bruny, znanego jako El Ciego de Daroca, który żył w XVII wieku.

Po wykładach zapraszamy na wieczorny koncert organowy, który rozpocznie się o godzinie 19:00. W jego wykonaniu wystąpią artyści związani z Katedrą Organów AMKP: Krzysztof Urbaniak, Marcin Szelest i Dariusz Bąkowski-Kois. W programie koncertu usłyszymy utwory barokowe Johannesa Ulricha Steigledera, TarquinioMeruli oraz Pablo Bruny.

Wstęp na sesję naukową oraz koncert jest bezpłatny. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tajemnice barokowych organów Głowińskiego oraz posłuchać wspaniałej muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów. Zapraszamy serdecznie!

Program wieczornego koncertu
Koncert rozpocznie się utworami Johannesa Ulricha Steigledera, w tym jego „Tabulatur Buch DarinnendaßVatterunser” z 1627 roku. Krzysztof Urbaniak wykona takie kompozycje jak „Fantasia, oderFugen Manier” oraz „Coral im Discant” i „Coral im Tenor”. Kolejną część koncertu wypełni muzyka TarquinioMeruli, w tym „UnCromaticooveroCapricio primo tuono per le semituoni” i „Toccata del secondo tono”, w wykonaniu Marcina Szelesta. Na zakończenie usłyszymy utwory Pabla Bruny, w tym „Tiento de 6° tono sobreut re mi fa sol la” oraz „Batalla de 6° tono”, które wykona Dariusz Bąkowski-Kois.

Program sesji naukowej
Sesja rozpocznie się o godzinie 11:00, w Kościele farnym św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Po powitaniu uczestników przez organizatorów, wykład rozpocznie dr hab. Krzysztof Urbaniak, który omówi południowoniemieckie organy XVII wieku, szukając odpowiednich instrumentów do wykonania muzyki Steigledera. Następnie prof. dr hab. Marcin Szelest przybliży twórczość TarquinioMeruli, zaś prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois zaprezentuje twórczość organową Pabla Bruny, omawiając jego kompozycje oraz kontekst historyczny.


Materiał przygotowany w ramach partnerstwa na rzecz promocji kultury

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"