Turniej sokolika U-10

Turniej Sokolika. Wielki turniej małych drużyn na światowym poziomie

Opublikowano: Czerwiec 22, 2017 o 6:00 am   /   przez   /   komentarze (1)

Promocja zachowań fair play, rywalizacja sportowa oraz intelektualna – to cele, które przyświecają Międzynarodowemu Turnieju Sokolika w Starym Sączu. W VII edycji rozgrywek o zwycięstwo walczyły 32 zespoły z 11 krajów (w tym 16 zagranicznych). Największa prestiżowa impreza sportowa dla 10-latków w Polsce po raz kolejny zakończyła się organizacyjnym sukcesem. 

Przez 2 dni mogliśmy podziwiać zmagania dziesięciolatków z 32 drużyn, którzy reprezentowali niezwykle wysoki poziom gry.

 

Do rywalizacji przystąpiły następujące drużyny: AS Roma (Włochy), Liverpool FC (Anglia), Dynamo Kijów (Ukraina), Karpaty Lwów (Ukraina), Union Berlin (Niemcy), Dynamo Zagrzeb (Chorwacja) Hertha BSC Berlin (Niemcy) Czarnomorec Odessa (Ukraina), Feyenoord Rotterdam (Holandia), AC Sparta Praga (Czechy), Bate Borisov (Białoruś) Banik Ostrawa (Czechy), CSFA Malacki (Czechy), AC Trencin (Słowacja), E.S Lambres (Francja), Escola Varsovia (Polska), Górnik Zabrze (Polska) Legia Warszawa (Polska), RAP Radomsko (Polska) Śląsk Wrocław (Polska), Zagłębie Lubin (Polska), Borek Kraków (Polska) Wisła Kraków (Polska), Lech Poznań (Polska), Pogoń Szczecin (Polska), Mineralni Krynica (Polska), Sandecja Nowy Sącz (Polska), Dunajec Nowy Sącz (Polska), Olympic Wrocław (Polska), Juventus Bydgoszcz (Polska), Progres Kraków (Polska) i Sokoliki Stary Sącz (gospodarze, Polska)

Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Najlepsze zespoły awansowały do kolejnej fazy turnieju a sobotnia rywalizacja przyniosła ostateczne rozstrzygnięcia. 

Polsko-niemiecki finał Śląska Wrocław i Herthy BSC Berlin przyniósł upragnione i długo oczekiwane rozstrzygnięcie najlepszej drużyny tegorocznego turnieju. Bezapelacyjnie, bo 2:0 wygrała drużyna Herthy BSC Berlin zdobywając tym samym tytuł mistrza. II miejsce wywalczył najlepszy polski zespół Śląsk Wrocław. Podium zamknęła drużyna Dinamo Zagreb.

Posłuchaj trenera Śląsk Wrocław  Mariusza Blecharza

ZWYCIĘZCY VII edycji Międzynarodowego Turnieju Sokolika o puchar Słonecznej Tłoczni  -Hertha BSC Berlin

To właśnie w Starym Sączu, na obiektach Sokoła i przez ludzi związanych z tym klubem organizowany jest jeden z najciekawszych turniejów młodzieżowych w Polsce. Od 2011 roku w wakacje, dzięki wsparciu lokalnych sponsorów, dziesięciolatki z całej Europy rywalizują w wyjątkowym Turnieju Sokolika.Trzeba mieć w sobie ogromne pokłady chęci, uporu i niezłomności, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik i sprostać wszystkim organizacyjnym wymogom.

AS Roma, Karpaty Lwów, Hertha Berlin, Dinamo Zagrzeb, Feyenoord Rotterdam, Banik Ostrawa, Lech Poznań, Legia Warszawa, Liverpool, Sparta Praga to tylko niektóre szkółki o wymiarze globalnym, które wypuścił w świat dziesiątki klasowych piłkarzy i kluby, które w normalnych warunkach nie spotkałyby się nigdy z Juventusem Bydgoszcz czy Sokolikami Stary Sącz. A w małym miasteczku z klimatem mają taką okazję!

Rozgrywkom tak młodych piłkarzy towarzyszyły emocje w najczystszej postaci. Radość zwycięzców co rusz przeplatała się ze smutkiem i złością pokonanych. Chóralne okrzyki wygranych i gesty rozpaczy przegranych, duma i rozczarowanie, uśmiech i łzy, wzniesione ręce triumfujących i spuszczone głowy tych, którzy zawiedli… A do tego wszystkiego całkiem wysoki poziom, wiele pięknych akcji, goli i parad bramkarskich, niezliczone ilości ostrych starć i walki do utraty tchu. Nie było mowy o tym, aby ktoś odpuścił albo kalkulował. Takim dzieciakom nie sposób zarzucić braku zaangażowania. Oglądanie ich w akcji to sama przyjemność.

Zmaganiom przyglądali się liczne grupy rodziców z szalikami, bębnami i flagami w barwach drużyn swoich pociech, którzy przez cały czas wspierali je żywiołowym dopingiem. 

 

Wiemy dobrze, że największą radość dają nam proste rzeczy takie jak chociażby sukcesy dzieci w sportowych zmaganiach. Dzieci uczestnicząc w tego typu przedsięwzięciach zawsze wykazują stuprocentowe zaangażowanie i walkę o jak najlepszy wynik do samego końca – mówi Tomasz Popiela, koordynator Turnieju–Turniej Sokolika to przede wszystkim sport, który wyzwala dziecięcą radość i pozwala spełnić marzenia o udziale w sportowym wydarzeniu. Celem turnieju jest dobra zabawa na światowym poziomie, a zdobyte miejsca i trofea są jedynie jednym z elementów tego wyjątkowego wydarzenia.

O renomie Sokolika niech świadczy fakt, że w przyszłym roku przed „właściwym” turniejem zostaną rozegrane eliminacje w Berlinie, Manchesterze i Lwowie w których stawką będą bilety do Starego Sącza.Turniej nie byłby możliwy gdyby nie hojni sponsorzy, których z roku na rok przybywa oraz wsparcie władz miasta.

Około-turniejowym wydarzeniem były licytacje pamiątek i gadżetów sportowych, z których cały dochód będzie przekazany na leczenie chorej Oliwii Kurzeja ze Starego Sącza.

Reasumując, cała impreza to ogromny sukces pod względem organizacyjnym, sportowym jak również wizerunkowym. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza edycja zgromadziła jedynie pięć drużyn i miała charakter wyłącznie lokalny, a dziś do Starego Sącza przyjeżdżają najlepsze ekipy z Polski i  bardzo silni przeciwnicy z zagranicy.

Chapeau Bas!

fot. Pirga Marcin

 

 

 

 

 

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

  • Czerwiec 22, 2017 o 7:50 pm Nick

    Byłem widziałem i w błocie się utaplałem , ale ogólnie fajnie było 🙂 gratulacje.

    Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a