Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

35-metrowy kwietny dywan na Boże Ciało w Starym Sączu

Opublikowano: 30 maja, 2024 o 7:56 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po raz drugi na płycie starosądeckiego Rynku pojawił się piękny kwietny dywan na Boże Ciało. Wspaniała „ekipa” pod kierunkiem s. Alicji i s. Natany z parafii św. Elżbiety w Starym Sączu od 5 rano usypała 35-metrowy dywan w misternie ułożonych kształtach.

W Polsce tradycja układania dywanów kwiatowych z okazji Bożego Ciała jest kultywowana od lat. Tradycja ta została nawet wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W Starym Sączu taki dywan ułożono po raz drugi i zapewne nie ostatni. Wzbudza podziw i zainteresowanie.

W Starym Sączu Boże Ciało rozpocznie się Mszą św. na płycie Rynku o godzinie 10:00 a po niej procesja ulicami miasta do kościoła Bożego Miłosierdzia na Osiedlu Słonecznym.

W tradycji ludowej w Boże Ciało Bóg „opuszcza kościoły” i „schodzi z ołtarzy”, by być bliżej ludzkich spraw. Tego dnia parafianie podążają w procesji ulicami miast i miejscowości, odwiedzając specjalnie przygotowane ołtarze polowe, udekorowane kwiatami. Kwiaty towarzyszą obchodom tego święta od lat, gdyż wykorzystuje się je do sypania płatków przed Najświętszym Sakramentem oraz plecenia wianków, które święcono w oktawę Bożego Ciała.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"