Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Eksplorują teren na „Przystani”. Znaleźli monety, łuski z karabinu i guziki z niemieckich mundurów

Opublikowano: 16 grudnia, 2019 o 7:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Monety tzw. „boratynki” z XVII wieku, łuski z karabinu mauser z okresu II Wojny Światowej, guziki z żołnierskich niemieckich mundurów oraz przypinki okolicznościowe odwiedzających gości. To tylko niektóre artefakty na które natrafiło Stowarzyszenie Historyczno -Eksploracyjne Sądecczyzny. „Skarby” znaleziono w ziemi przy wyburzanej Przystani. 

Każdy zakątek ziemi w naszym regionie kryję kawałek historii – mówi Stanisław Pustułka ze stowarzyszenia Historycznego Eksploracyjne Sądecczyzny. –  Wszystkie znalezione artefakty oczyścimy i przedstawimy archeologowi, który zdecyduje co dalej z tym robić. 

To nie jedyne artefakty, które udało się odnaleźć w ziemi w okolicy Przystani. Członkowie stowarzyszenia cały czas poszukują w niej innych skarbów i wkrótce o nich poinformujemy…..

Przypomnijmy.

Trwa wyburzanie starego gościńca w Starym Sączu, słynnej „Przystani”. Budynek i działkę nabył prywatny inwestor. Co tam powstanie? Z nieoficjalnych informacji wynika, że rzemieślniczy browar z urokliwą knajpką. Sam budynek to kawał wspomnień i historii. W 1938 roku gościł tam pierwszy ułan Rzeczpospolitej Bolesław Wieniawa- Długoszowski.

W budynku mieściła się restauracja i pokoje hotelowe, którą odwiedził między innymi generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski znany z temperamentu i miłości do kobiet.  Po wojnie budynek przejęła spółdzielnia turystyczna Gromada. Teraz, wystawiony na sprzedaż znalazł nabywcę.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"