Bez komentarza, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Mieszkańcy Gminy Stary Sącz uczcili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada, mieszkańcy Gminy Stary Sącz z dumą i wzruszeniem uczcili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne gminne uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod Kina „Sokół” na starosądecki Rynek. Przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Starego Sącza uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, a biało-czerwona flaga została uroczyście wciągnięta na maszt.
Następnie w kościele parafialnym św. Elżbiety odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii – ks. Marek Tabor. W homilii kapłan podkreślał, że Ojczyzna potrzebuje naszej codziennej troski – troski o pokój, jedność narodową, zgodę, a także o jej rozwój materialny i duchowy.
– Ojczyzna potrzebuje również przebaczenia, bo była i jest obrażana ustami i gestami samych Polaków – przypominał ks. Marek. – Jakże boleśnie brzmiały słowa pogardy i szyderstwa… „Precz z białą gęsią” – wołali rewolucjoniści. Dziś gromadzimy się nie z przymusu, ale z potrzeby serca. Chcemy, aby ta modlitwa była prawdziwym aktem patriotyzmu – wyznaniem miłości do Polski, troski o jej dobro i przyszłość. Bo Ojczyzna jest naszym wspólnym domem. Dbajmy o nią.
W patriotycznej manifestacji uczestniczyli licznie mieszkańcy miasta i gminy, władze samorządowe, duchowieństwo, członkowie organizacji społecznych i politycznych, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, nauczyciele, młodzież szkolna oraz harcerze.
Barwny pochód z pocztami sztandarowymi, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Starego Sącza, przeszedł trasą od „Sokoła” przez Rynek, do kościoła św. Elżbiety, a następnie na nowy cmentarz komunalny. Tam zabrzmiała pieśń Rota, po której ks. Marek Tabor poprowadził modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę.
Plutonowy Daniel Chruślicki z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu odczytał Apel Poległych, a pod obeliskami złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wśród składających hołd znaleźli się samorządowcy, delegacje szkół, instytucji oraz lokalnych stowarzyszeń. Łącznie 28 delegacji.
Uroczystości zakończy Patriotyczne Śpiewanie w Kinie „Sokół”, które rozpocznie się o godzinie 16:00. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego śpiewania pieśni narodowych i patriotycznych — by razem uczcić pamięć tych, którzy wywalczyli nam wolność, i wyrazić wdzięczność za dar niepodległej Polski.



























































Mikołajki na lodowisku
Od słowa do Brukseli –rywalizacja sądeckich licealistów w debatach oksfordzkich
Współczesne zagrożenia oczami eksperta. Stary Sącz stawia na edukację
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm