Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Odkopano zabytkowy bunkier w Mostkach!

Opublikowano: 3 października, 2019 o 6:44 am   /   przez   /   komentarze (0)

Ruszyły prace przy odkopaniu zabytkowego bunkra-schronu w Mostkach (gmina Stary Sącz). Zadania podjęło się  Stowarzyszenie Historyczno -Ekspoloracyjne Sądecczyzny. Gmina wydała zgodę na prace w terenie, gdyż bunkier usytuowany jest w lesie na działce gminnej. niedaleko głównej drogi. Prace potrwają około 2 tygodni. 

Obiekt jest częścią większego kompleksu bunkrów, które zostały zbudowane w czasie II Wojny Światowej. Nowo wydobyty obiekt został wybudowany przez wojska Wermachtu, niestety jak to często bywało, pracą polskich rąk. Bunkier służył do oddawania ognia okrężnego przy pomocy karabinu maszynowego, który obracał się na szynie, dzięki czemu obsługujący go żołnierz, podczas ostrzału mógł obracać się w każdym kierunku. Odkopanie tego bunkra ma na celu przede wszystkim zapoznanie mieszkańców z historią naszego regionu.

Udało nam się odkopać bardzo dobrze zachowany bunkier z czasów II wojny światowej– mówi Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno Ekspoloracyjnego Sądecczyzny – zlokalizowaliśmy go na podstawie starych map i opowiadań ludzi. Jako stowarzyszenie staraliśmy się o uzyskanie zezwolenia na wejście w teren. Burmistrz Starego Sącza oraz konserwator zabytków dał nam zielone światło i ruszamy z rekonstrukcją . Musimy go oczyścić, zakonserwować i przygotować do zwiedzania. W zeszłym roku podobny bunkier został zrekonstruowany w Barcicach. Prace potrwają 2-3 tygodnie. 

Stowarzyszenie Historyczno- Ekspoloracyjne Sądecczyzny to grupa pasjonatów historii, która liczy 9 członków. Wszyscy działają charytatywnie. Teraz grupa potrzebuje drewna, aby zrekonstruować dojście do bunkra. Osoby, które w jakiś sposób chciałyby pomóc mogą się kontaktować bezpośrednio z prezesem stowarzyszenia pod nr tel 886 642 387

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"