Bez komentarza, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pannonica żegna się z Barcicami. Znamy nowe miejsce festiwalu!

Opublikowano: 28 września, 2022 o 6:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po 10 latach Pannonica żegna się z Barcicami. Gdzie odbędzie się kolejna edycja festiwalu? My już wiemy.

MYŚLEC -to nowa miejscówka, gdzie zawita kultowy Pannonica Folk Festiwal w 2023 roku. To miejsce, gdzie przed laty odbywały się ogólnopolskie zjazdy młodzieży, tzw. KRAM.

KRAM-y czyli konfrontacje ruchu artystycznego młodzieży, przyciągały nad Poprad nawet 1500 osób. Młodzież mogła uczestniczyć w obozach artystycznych i spotkać się z czołowymi polskimi aktorami. Jednym z wielu gości był aktor Jan Nowicki. Wydawało się, że dobre czasy dla Myślca dawno się skończyły . U schyłku epoki socjalistycznej nie było pana do zarządzania tym terenem. Osiedle domków z dykty zaczęło podupadać, niszczyły go nie tylko wiatry i deszcze , ale też wandale i złodzieje. Sporo pracy i czasu kosztowało uregulowanie stanu prawnego tego terenu. Teren należał do wsi Myślec. Sołectwo musiało podjąć uchwałę i wyrazić zgodę na działania Starego Sącza.  

Teraz Myślec ma szansę tętnić kulturalnym życiem!

Musimy opuścić Barcice. Dostaliśmy jasną informację od służb, które wydają zezwolenia, żeby wydać zgodę na kolejne lata festiwalu. Na sytuację nie mamy wpływu, ponieważ nie jesteśmy właścicielami tego terenu a współpraca z właścicielami nie dawała nam perspektyw, że uwagi służb zostaną uwzględnione. W związku z tym, chcąc organizować Pannonice musieliśmy szukać nowego miejsca mówi dyrektor CKiS Wojciech Knapik Mamy perspektywę na nowe miejsce na ziemi, gdzie będziemy mogli się rozwijać. Miejsce będziemy dzierżawić od gminy. Mamy kilka hektarów (docelowo do 14 ha) terenu nad samym Popradem. Mowa o Myślcu. To miejsce jest przepiękne.

Dyrektor CKiS nie ukrywa, że festiwal Pannonica był także „wykorzystywany” do politycznych rozgrywek w sprawie budowy obwodnicy w kierunku Piwnicznej a dalej Słowacji. –Taka sytuacja ma swoich zwolenników i przeciwników, odbywają się protesty –mówił dyrektor CKiS Wojciech Knapikbyliśmy często, bez naszej wiedzy wykorzystywani do tego typu sytuacji. Jeden z projektów złożony przez pewną grupę społeczną zakładał nawet budowę obwodnicy dokładnie przez teren w którym odbywała się Pannonica. Cała taka sytuacja jest dla nas absolutnie niekomfortowa.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"