Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Spotkanie w mieszkaniu Ady Sari w Warszawie

Opublikowano: 26 września, 2022 o 7:17 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Przebywając w ostatnich dniach w Warszawie prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza spotkał się z przedstawicielami wspólnoty mieszkaniowej kamienicy przy ul. Łowickiej 54 w Warszawie, w której w latach 1949-1968 (do śmierci) mieszkała światowej sławy artystka operowa Ada Sari. Tematem spotkania było omówienie inicjatywy Towarzystwa ufundowania i wmurowania tablicy pamiątkowej na frontonie budynku.

Nasze Towarzystwo zajmuje się od lat promocją jej życia i kariery artystycznej a Izba Pamięci w starosądeckim Muzeum Regionalnym jest jedynym miejscem na świecie prezentującym pamiątki po Maestrzemówi prezes TMSS Andrzej DługoszW spotkaniu uczestniczył zarządca kamienicy Pan Tomasz, który je zorganizował oraz 4 panie, z których 2 pamiętają Adę Sari i opowieścią o artystce nie było końca. Panie podkreślały, że Ada Sari była osobą ciepłą i prostą w obyciu tak, że nie czuło się do niej żadnego dystansu. Uczyła śpiewu i z jej mieszkania słychać było nieraz odgłosy lekcji ale nie było to uciążliwe. Była osobą bardzo pobożną i co niedzielę udawała się na Mszę św. do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, który był jej kościołem parafialnym. Częstym gościem u niej był Bogusław Kaczyński, który chodził z artystą na spacery. Pani Ania z kolei oświadczyła, że posiada kilka przedmiotów po artystce i jest gotowa w przyszłości je przekazać do Starego Sącza. Uzgodniono też szczegóły techniczne tablicy, miejsce i wymiary.

Samo spotkanie odbyło się w ogródku za kamienicą ale też umożliwiono obejrzenie mieszkania artystki pod numerem 6 na I piętrze. Składało się ono z trzech pokoi: 2 dużych zajmowanych przez artystkę oraz 1 małego, w którym przebywała gosposia. Małej kuchni i łazienki. Z obu stron: od ulicy i ogródka są balkony. Obecnie mieszkanie jest wynajmowane przez prywatnego właściciela firmie edukacyjnej.

Sama kamienica (wtedy jednopiętrowa) w okresie okupacji była w stanie surowym. Budynek zarośnięty krzewami i drzewami stanowił dobre miejsce dla Ireny Sendlerowej aby w piwnicy przechowywać dzieci żydowskie. Po wojnie kamienicę wyremontowano i na przełomie lat 50./60. dobudowano 2 piętra. Znajduje się w niej 28 mieszkań. Odsłonięcie tablicy planowane jest na początku lipca przyszłego roku w 55. rocznicę śmierci Ady Sari.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"