Wydarzenia
Superksiężyc. Jeśli nie teraz to za 18 lat!

Jeśli pogoda dopisze, to w nocy z niedzieli na poniedziałek będziecie mogli obserwować niezwykłe zjawisko: Krwawy Superksiężyc. Następna taka okazja dopiero w 2033 r.
Całkowite zaćmienie księżyca będzie można oglądać w całej Polsce. Rozpocznie się kilka minut po godz. 2.00, a zakończy około godz. 6.30, kiedy Księżyc całkowicie zajdzie.
– Tego dnia poza zaćmieniem będziemy mieli tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdzie się on najbliżej Ziemi. Zbliży się do niej na niecałe 357 tys. kilometrów i będzie to największe zbliżenie Księżyca do Ziemi w całym 2015 roku. Dlatego będzie się wydawał większy niż zwykle –mówił dla TVP info Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i planetarium Niebo Kopernika w Warszawie.
Sytuacja, w której perygeum Księżyca występuje razem z jego zaćmieniem, w ostatnim stuleciu wydarzyła się zaledwie pięć razy.
W pierwszej fazie zaćmienia Księżyc wkroczy w tzw. półcień. W Polsce będziemy mogli ją obserwować między 2.11 a 3.07. Później rozpocznie się „nadgryzienie”, czyli tzw. faza częściowa całkowitego zaćmienia. A chwilę przed rozpoczęciem fazy całkowitej – o 4.11 – stanie się rdzawoczerwony. To zjawisko zawdzięczamy rozświetleniu ziemskiej atmosfery. O wschodzie i zachodzie Słońca możemy obserwować, jak niebo robi się różowoczerwone.To widowisko będziemy mogli podziwiać między 4.11 a 6.27. Jego maksimum nastąpi ok. 5.23.
fot i źródło. NASA