Kultura, Z ostatniej chwili

Muzyka dawna znów króluje w Starym Sączu! Trwa 47. Festiwal Omnia Beneficia

Opublikowano: 26 czerwca, 2025 o 7:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stary Sącz na pięć dni staje się duchową i artystyczną stolicą muzyki dawnej. Wczoraj, 25 czerwca, rozpoczął się 47. Festiwal Omnia Beneficia – wydarzenie, które od lat zachwyca zarówno miłośników historii muzyki, jak i poszukiwaczy artystycznych przeżyć najwyższej próby.

Tegoroczna edycja odbywa się pod intrygującym hasłem „Panopticum” i zapowiada się jako prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów. W programie znalazły się dzieła od średniowiecznych śpiewów po romantyczne brzmienia, a także unikalne kompozycje z epoki Wazów i rzadko wykonywane perły muzyki europejskiej.

Zabrzmią utwory takich mistrzów jak Heinrich Schütz, Dietrich Buxtehude czy Ludwig van Beethoven, a koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach kościoła św. Elżbiety oraz Galerii IMO – miejscach, które same w sobie niosą ze sobą klimat minionych epok.

Wśród wykonawców znajdziemy wybitnych solistów i zespoły z Polski, Holandii i Szwajcarii – artystów znanych z doskonałego warsztatu i oryginalnego podejścia do muzyki historycznej.

Szczególnym momentem inauguracji festiwalu jest obecność prof. Stanisława Gałońskiego – wybitnego dyrygenta, muzykologa, kompozytora i założyciela Festiwalu Omnia Beneficia. Jego obecność to nie tylko hołd dla tradycji, ale też przypomnienie o głębokich korzeniach tego wydarzenia, które sięgają niemal półwiecza.

Festiwal potrwa do 29 czerwca 2025 roku. Każdego dnia o godzinie 17:00 w ogródku festiwalowym na dziedzińcu Centrum Kultury odbywać się będą spotkania z artystami, które pozwolą lepiej poznać konteksty wykonywanych dzieł i artystyczne inspiracje. Główne koncerty rozpoczną się o 19:30.


Festiwal Omnia Beneficia to nie tylko koncerty – to żywe spotkanie z historią, pięknem i duchowością. Stary Sącz po raz kolejny udowadnia, że muzyka dawna ma tutaj wyjątkowe miejsce – i że wciąż potrafi poruszać współczesne serca.

Skrócony program koncertów festiwalowych:

Czwartek, 26.06, godz. 19:30, kościół św. Elżbiety
„Maria zart”
Cappella Pratensis (Holandia) – jeden z najwybitniejszych zespołów wokalnych renesansu wykona monumentalną mszę Jacoba Obrechta.

Piątek, 27.06, godz. 19:30, Galeria IMO
„Polski romantyzm”
Quartetto Nero – utwory Moniuszki, Lessla i Kurpińskiego zagrane na instrumentach z epoki.

Sobota, 28.06, godz. 19:30, kościół św. Elżbiety
„Sacer Nidus – Anno Domini 1025”
Ensemble Peregrina (Szwajcaria) – średniowieczne utwory upamiętniające koronację Bolesława Chrobrego i kult św. Wojciecha.

Niedziela, 29.06, godz. 16:00, kościół św. Elżbiety
„Precjoza organowe”
Marek Pilch – recital na zabytkowych organach Jana Głowińskiego.h

Niedziela, 29.06, godz. 19:30, Galeria IMO
„Theatrum Instrumentorum II – Beethoven & Berwald”
Satis Ensemble – dwa niezwykłe septety klasycyzmu i wczesnego romantyzmu.

Pełny opis koncertów, wykonawców i repertuaru dostępny jest na stronie:
www.omniabeneficia.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"