Edukacja, Z ostatniej chwili

Uczcili Pamięć Żołnierzy Wyklętych. IV Turniej Strzelecki w Barcicach

Opublikowano: Marzec 5, 2017 o 7:34 am   /   przez   /   komentarze (15)

Na strzelnicy sportowej w Barcicach (jedynej szkolnej strzelnicy w regionie) 4 marca rozegrano zawody strzeleckie w kategorii karabinka pneumatycznego. Wydarzenie niezwykłe, bo połączone z Narodowym Dniem Żołnierzy Niezłomnych.

Od 4 lat turniej ten jest organizowany cyklicznie w pierwszej dekadzie marca, aby uczcić pamięć tysięcy ofiar pomordowanych przez NKWD i UB, żołnierzy i partyzantów podziemia i opozycji wolnościowej w latach 1945 – 1956.

Turniej odbył się pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przy wsparciu Posła na Sejm RP Jana Dudy, Przewodniczącej Sejmiku WM Urszuli Nowogórskiej, Starosty Powiatu Nowosądeckiego Marka Pławiaka, Burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka i Przewodniczącej RM Ewy Zielińskiej oraz Nadleśniczego Lasów Państwowych w Starym Sączu Pawła Szczygła.

Oprócz samych zawodów młodzież wzięła udział w grze historyczno-sprawnościowej „Szlakiem leśnych”.

Szkoły Podstawowe

1 miejsce – I Nowosądecka Drużyna Harcerzy „Rubież” ZHR = 23pkt

2 miejsce – I Starosądecka Drużyna Harcerzy „Leśni” ZHR = 23pkt

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Popowicach = 22pkt

Kategoria Ponadpodstawowe

1 miejsce – I Starosądecka Drużyna Harcerzy „Leśni” = 24pkt

2 miejsce – I Zakliczyński Zastęp Harcerzy „Niezłomni” = 22pkt

3 miejsce – ZHP w Popowicach grupa starsza = 18pkt

Zawody zamknął dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol, który oddał hołd żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji. Podkreślił, że organizowany w szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest wyrazem szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Zwrócił uwagę, że ludzie Ci walczyli o wartości, które również dla nas mają najważniejsze znaczenie, czyli o prawdziwie niepodległą i suwerenną Polskę, demokrację czy samostanowienie polskiego społeczeństwa. Swoją walkę o wolną ojczyznę wielu z nich przepłaciło życiem lub wieloletnim napiętnowaniem i chociaż rehabilitacja tych żołnierzy przyszła późno, to fakt, że spotykamy się na takich uroczystościach pokazuje, że ofiara, którą oni złożyli nie poszła na marne.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście: poseł Jan Duda, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, w imieniu pana Starosty Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego wystąpił Marian Ryba, Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska oraz Nadleśniczy Lasów Państwowych w Starym Sączu Paweł Szczygieł.

Po tej części nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, medali i nagród.

Szkoły Podstawowe zespołowo

 1. SP Barcice 273 pkt
 2. ZHR „Leśni” przy ZS w Barcicach 238 pkt
 3. 5 NDH „Sokoły” Tary Sącz 226 pkt

Szkoły Podstawowe klasyfikacja indywidualna:

 1. Karol Wójcik SP Barcice 96 pkt
 2. Kacper Cisowski SP Barcice 94 pkt
 3. Maciej Jurkiewicz ZHR „Leśni” przy ZS w Barcicach

Szkoły gimnazjalne- klasyfikacja zespołowa:

 1. Gimnazjum im J. Słowackiego Stary Sącz 247 pkt
 2. Gimnazjum Podegrodzie 233 pkt
 3. 230 pkt

Szkoły gimnazjalne- klasyfikacja indywidualna:

 1. Michał Augustyniak Gimnazjum im J. Słowackiego Stary Sącz 87 pkt
 2. Marek Zaremba Gimnazjum im J. Słowackiego Stary Sącz 84 pkt
 3. Karolina Olszowska ZHR Barcice- drużyna żeńska 83 pkt

Szkoły ponadgimnazjalne klasyfikacja zespołowa:

 1. ZSZ Limanowa- technikum 274 pkt
 2. ZSP Stary Sącz II drużyna 225 pkt
 3. ZSP Stary Sącz I drużyna 184 pkt

Szkoły ponadgimnazjalne klasyfikacja indywidualna:

 1. Smoleń Damian ZSZ Limanowa- technikum 93 pkt
 2. Sroka Joanna ZSZ Limanowa- technikum 93 pkt
 3. Bujak Dominik ZSZ Limanowa- technikum 88 pkt

Klasyfikacja opiekunów:

 1. Maria Gawron ZSZ Limanowa- technikum 97 pkt
 2. Robert Dyjas ZHR Barcice- drużyna żeńska 92 pkt
 3. Wiktor Jurczyński ZHR „Leśni” przy ZS w Barcicach 90 pkt
 4. Piotr Śledź Gimnazjum Podegrodzie 85 pkt
 5. Jan Konieczny I BDH „Źródło” Biórków 83 pkt
 6. Wiesław Warcholak SDH „Sokoły” Stary Sącz 83 pkt

 

Komentarze

Komentarze (15)

 • Marzec 5, 2017 o 8:58 am Anonim

  hehehehe widać pis rządzi

 • Marzec 5, 2017 o 10:44 am Forek

  PIS Rządzi i rządził będzie, niebawem wszędzie.

 • Marzec 5, 2017 o 8:10 pm mm

  Ciekawe, czy chociaż połowa uczestników wie, kim tak naprawdę byli tzw. żołnierze wykleci, niezłomni, itd.
  Niestety, żyje coraz mniej naocznych świadków tamtych czasów, którzy mogliby powiedzieć jak było naprawdę.
  Historia jest tworzona na zamówienie i to niestety nie jest nowość, ale młodzież niech trochę pomyśli i poszuka informacji, a nie daję się biernie wciągać w propagandę.

 • Marzec 5, 2017 o 11:52 pm Anonim

  Jakby pieniądze płynęły tak jak jad z tych komentarzy to polska by była bogatsza niż emiraty arabskie i cała europa razem wzięte. Wszędzie spisek wietrzycie. Co za komuchy sie odezwały. O historii trzeba mówić o kazdej, a nie tylko tej ktora w danym czasie jest wygodna

 • Marzec 6, 2017 o 2:11 pm do anonim

  Anonim posłuchaj ludzi którzy pamietają tamte lata to powiedzą Ci, ze niektórzy z nich to najzwyklejsi bandziory i rabusie(ogien, łupaszka, bury).To ze ktos historie pisze na nowo to pewno chce zagłuszyc wyrżuty sumienia swoje i moze swoich rodzin.Jak jestes taki mądry to odpowiedz mi dlaczego w Ochotnicy Dl.W Wigilie Bozego Narodzenia Niemcy spalili całe osiedle w którym zgineło 50(pięcdziesiąt) osób.Jak nie wiesz to ci odpowiem własnie twoji bohaterowie ,partyzanci zastrzeli jednego niemca i w odwecie za dwa dni dokonało się cos okropnego.Wtedy twoi bohaterowie uciekli w las.

 • Marzec 6, 2017 o 2:12 pm pa

  Ale manipulacja młodziezą.Młodzi nie dajcie sobą manipulować.

 • Marzec 6, 2017 o 4:17 pm historyk

  Po pierwsze pewnie po to są takie imprezy, żeby młodzi wiedzieli, szukali, i się zastanawiali. Po drugie wśród partyzantki byli ludzie niegodni munduru jak w każdej formacji, grupie społecznej itd czarne owce się znajdują, ale mówiąc o żołnieżach wyklętych nie mówi się o bandytach- nie ich ten termin dotyczy. A po trzecie powstańców warszawskich też nazwiesz bandytami- bo przecież przez ich zryw niemcy zburzyli Warszawę i zabili ok 180 tyś cywilów rzeź Woli, Ochoty itd. A ruscy to bohaterzy bo stali z drugiej strony Wisły

 • Marzec 6, 2017 o 4:18 pm starosądeczok

  Młodzi sprawdźcie nim uwierzycie. Jeszcze starsz pokolenie będzie pamiętać jak było naprawdę. Już PIS i ich zwolennicy zmieniają historię. Jest to okropne. Taka prawda jak san eskobar.

 • Marzec 6, 2017 o 7:41 pm do historyka

  A co ruscy mieli robic jak ,wielki rząd na uchodzctwie w Londynie rozpoczął walke o władze w Polsce ,posyłając około 200 tys młodych ludzi na smierc.Dzisiaj rząd na uchodzctwie to bohaterowie?a co z tym ze zgineło tyle nie winnych ludzi ,co z tym ze Warszawa była jedną ruiną?I tak nasi przyjaciele z zachodu i ussesmani sprzedali Polske Stalinowi.I po co tyle ofiar?

 • Marzec 6, 2017 o 8:11 pm x

  z Twojej wypowiedzi wynika jedynie, że to Ty nie wiesz kim byli Żołnierze Niezłomni, skoro w taki sposób wypowiadasz się o bohaterach 🙂

 • Marzec 6, 2017 o 8:21 pm anonim

  Ludzie nawet nie potraficie sobie wyobrazić jak heroicznych czynów dokonywali Ci Żołnierze, co potrafili poświęcić z miłości do swojego kraju, dlatego zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami, albo po prostu polecam zgłębić swoją wiedzę, zanim wypowiecie się na temat o którym nie macie pojęcia.

 • Marzec 7, 2017 o 9:22 am historyk

  Wg Ciebie lepiej było utworzyć coś takiego jak Protektorat Czech i Moraw lub Państwo Francuskie inaczej rząd Vichy i zamiast Żołnierzy Niezłomnych czcić teraz Dywizje Grenadierów Waffen SS „Charlemagne” /Francja/, Ochotnicza Kompania SS Świętego Wacława /Czechy/,czy coś takiego jak łotewskie dywizje Waffen SS lub estońską dywizja Waffen SS. A o RON-ie słyszałeś. Weź się chłopie ogarnij trochę. Pewno można się zastanawiać czy nie można było to zrobić inaczej, ale wojenna rzeczywistość rządzi się innymi prawami. I to samo dotyczy niektórych sytuacji. Tam gdzie byli w lesie bandyci zdarzały się zbrodnie. Wielu dowódców „leśnych” wykonywało na nich wyroki i często to właśnie za to teraz tacy jak ty „do historyka” ich za to rozliczają. Poczytaj trochę a zrozum, że za „wybryki” podkomendni byli karani bardzo surowo i często to właśnie oni przechodzili „na czarną stronę” taka natura ludzka. I o tym trzeba młodym ludziom mówić, że tacy ludzie w lesie też byli ale grubym nadużyciem- kłamstwem jest teza że wszyscy w PPAN byli bandytami

 • Marzec 7, 2017 o 8:07 pm Anonim

  nawet w du***

 • Marzec 7, 2017 o 8:10 pm Anonim

  propaganda pisowska i tyle przekłamanie historii potem myk do koscioła do następnych magików i tyle naród ma być głupi i dać się sterować

 • Marzec 11, 2017 o 12:37 am orkan

  To jest dobra nazwa ” Żołnierze Wyklęci” ponieważ w wielu regionach Polski do dzisiaj są przeklinali.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a