Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Mieszkańców czekają podwyżki! Sprawdź jak głosowali radni!

Opublikowano: Wrzesień 21, 2017 o 7:08 am   /   przez   /   komentarze (72)

Podwyżki za wywóz odpadów komunalnych z 6 zł na 8 zł- od osoby, która segreguje śmieci i z 12 zł na 16 zł  -dla osób, którzy nie segregują. Takie stawki uchwalili na wczorajszej sesji radni Starego Sącza. Mieszkańców czekają także podwyżki podatków za nieruchomości. 

Dlaczego mieszkańców czekają podwyżki i którzy radni głosowali za nowymi stawkami? Sprawdziliśmy.

Ilość odpadów co roku wzrasta. Dotychczas zbieraliśmy około 300 ton odpadów zielonych. Teraz jest ich 700 ton. Wywozimy łącznie 5 tys ton wszystkich śmieci. Wzrosła także wywózka wielkogabarytów z 90 do 180 ton mówił Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrzaOstatni przetarg wygrała firma Nova. Była zdecydowanie tańsza i zdobyła więcej punktów. Niestety firma wycofała się przed podpisaniem umowy. W związku z tym od 1 października śmieci wywiezie firma AVR, która jest droższa o 23% w stosunku do obecnych stawek. Te koszty wywozu będą dużo wyższe. 

Wywołała się krótka dyskusja.

Radny Kazimierz Baran, pochodzący z Barcic zaproponował wycofać uchwałę z obrad i pochylić się nad nią ponownie, na komisjach.  –Należy uświadomić społeczeństwo ws. zagospodarowania odpadów zielonych. Jesteśmy gminą bardziej wiejską niż miejską. I takie ilości niezagospodarowanych odpadów są przerażające. 

Z kolei radny Grzegorz Faron zaproponował powstanie dużego miejskiego kompostownika a radny Jan Janczak podsumował, że powinno się ograniczyć wywóz odpadów zielonych. Ostatecznie uchwałę przegłosowano.

Radny Kazimierz Baran był przeciw. Radni Grzegorz Faron i Robert Rams wstrzymali się od głosu. Pozostali radni głosowali „ZA”.

Ile zapłacimy za śmieci od 1 stycznia 2018?

Od 1 stycznia 2018 opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy wzrosną z 6,00 zł do 8,00 zł miesięcznie/mieszkańca w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób selektywny i z 12,00 zł do 16,00 zł miesięcznie w przypadku, gdy odpady nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane.

Natomiast z nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady również należy zwiększyć stawki za worek/ pojemnik w zależności od pojemności:
– w przypadku odpadów zbieranych w sposób nieselektywny:
a) o pojemności do 120 l z 20,00 zł na 25,00 zł,
b) o pojemności do 240 l z 35,00 zł na 50,00 zł
c) o pojemności do 1.1 m³ z 130,00 zł na 140,00 zł,
d) o pojemności powyżej 1.1 m³ z 130,00 zł na 140.00 zł za każdy metr sześcienny.
– w przypadku odpadów zbieranych w sposób segregowanych:
a) o pojemności do 120 l z 8,00 zł na 10,00 zł,
b) o pojemności do 240 l z 15,00 zł na 20,00 zł
c) o pojemności do 1.1 m³ z 60,00 zł na 70,00 zł,
d) o pojemności powyżej 1.1 m³ z 60,00 zł na 70.00 zł za każdy metr sześcienny.

Wzrosną także stawki za wywóz odpadów w firmach.

Zmiana stawki obecnie nie będzie powodowała konieczności składania nowej deklaracji właściciela nieruchomości, gdyż zgodnie z dodanym ust. 2a w art. 6m ustawy „W przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi burmistrz zawiadamia właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w deklaracji.” Właściciel nieruchomości zobowiązany będzie wówczas do uiszczania opłaty, stosując wysokość opłaty podaną w zawiadomieniu.

Uchwalono także wyższe podatki od nieruchomości, które od 1 stycznia 2018 wyniosą:

Dodaj komentarz

72 komentarzy do "Stary Sącz. Mieszkańców czekają podwyżki! Sprawdź jak głosowali radni!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Anonimowo
Gość

Uchwali jak chciał burmistrz !!! …… I po co nam taka rada ….. rada żeby się nie narobić i grzecznie POdnieść łapkę i dieta leci —– wstydu nie macie !!!!!!!!!!!! tylko dwóch wstrzymało się od głosu —– a gdzie reszta !!!

wyborca
Gość

pozostali mysla juz o wyborach i budzecie „obywatelskim:)”, ktory wzmocni np. stowarzyszenia
wysuwajace „wlasciwych” kandydatow na radnych

po co sie narazac?

lakiluk
Gość

To wstrzymanie się od głosu nie wygląda zbyt bohatersko. Oznacza brak pomysłu i konstruktywnych propozycji. Oznacza „Ludzie wiemy, że musimy płacić, nie ma innego wyjścia, ale umywamy ręce”. Tacy nie powinni zasiadać w żadnej radzie, a już na pewno nie w radzie miejskiej.

Anonimowo
Gość

A może bys sie czepil pozostalych radnych którzy byli za i zawsze są za bez uwag i dyskusji. Moze napisz cos na ten temat chyba ze jestes jednym z nich…

lakiluk
Gość

Czas na dyskusję i uwagi jest na komisjach anonimie

Anonimowo
Gość

Lakiluk nie osmieszaj się

Anonimowo
Gość

A Ty Lakiluk jesteś na tych komisjach??????I widac co z tego wynikło….

Zosia
Gość

Na cmentarzu

Anonimowo
Gość

A jak wedlug ciebie wyglada glosowanie za?

Radna
Gość

Kupić taczki i wszystkich rządców wywieźć na wysypisko śmieci

laki
Gość

Niczym Piłat umył ręce

obywatelka
Gość

Stać nas na więcej, kupujemy więcej, produkujemy więcej śmieci, więc ich wywóz musi więcej kosztować – logiczne i brutalne niestety.

prezes wszystkich prezesów
Gość

BZDURA! Ustawa śmieciowa powstała po to, aby ograniczyć, wręcz zlikwidować nielegalne wysypywanie śmieci, np. na naszym terenie było popularne wywożenie odpadów nad Dunajec, Poprad, w wiklinę, itp. Zwiększenie ilości wywożonych legalnie odpadów świadczy o tym, że ustawa działa. Głupotą jest to, że urzędnicy robią larum, „bo rośnie ilość wywożonych śmieci”. PRZECIEŻ QRNA WŁAŚNIE O TO CHODZIŁO! Podwyżki nie były konieczne! Są gminy w Polsce które odbierają odpady ZA DARMO!!!!!!! Jeśli nie wierzycie, link: http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/darmowy-wywoz-smieci-w-zaglebiu-tak-to-dziala-mieszkancy,1041739,art,t,id,tm.html

obywatelka
Gość

Urzędnicy z Będzina prawdopodobnie zderzą się boleśnie z Regionalną Izbą Obrachunkową, a unijny projekt szybko się skończy. Co wtedy?

prezes wszystkich prezesów
Gość

Nie strasz, nie strasz. Nie chodzi tylko o Będzin. Takich gmin jest w Polsce wiele. To był tylko przykład. Zanim skończą się w Będzinie fundusze Unijne, u nas w gminie będzie już nową Rada po przyszłorocznych wyborach. Droga Obywatelko, najpewniej Pani radna.

obywatelka
Gość

Może i tak. ale kasa się i tak będzie musiała zgadzać, czyli zapłacimy tyle ile kosztuje wywóz. Ani więcej ani mniej.

obcy
Gość

Panie Kazimierzu z Barcic tylko pan może popatrzeć sobie swobodnie w lustro,pozostali gdy spojrzą widzą odbicie judasza.

Zofia
Gość

Obywatelka proszona o zjadanie śmieci

bn
Gość

To jest nie fair, bo niby dlaczego mam płacić więcej za śmieci, skoro nie oddaję zielonych? Czy można zaskarżyć uchwałę?

Stara baba
Gość

Ci kupują więcej których na to stać ja od lat mam tyle samo na zycie i nie wydaje więcej bo nie mam

EHH
Gość

Cały czas zielone i zielone.. jak szanowni radni chcą wiedzieć z burmistrzem na czele to dookoła mamy jeszcze bardziej WIEJSKIE gminy i odbiór zielonych jest cały rok! Po za tym chyba radni przespali ostatnie 20-30 lat i nie zauważyli że ludzie nawet na wsi już mało co uprawiają.. nie mówiąc że sam Stary Sącz to miasto!! PARANOJA… pobudka mamy rok 2017!! Nie 1990….

O Tadeusz
Gość

co tygodniowe imprezy na rynku kosztują! koszt wypożyczenia sceny to ok 50 tyś! koszt nowej na własność gminy to 80 tyś? prosty rachunek, remont ścieżki do żrudełka KINGI co dwa lata kosztuje i dalej się rozpada! remont ul 11 listopada? po co jest w swietnym stanie! projekty ścieżek w koronach drzew ! kosztują i to sporo. problem z odpadami zielonymi,pozwolić wywozić mieszkańcą na śmietnisko przy obwodnicy! koszty zmiany herbu to też koszt? drodzy mieszkańcy za wszystkie paranoje gminne zapłacimy w śmieciach i podatkach ha ha

rreee
Gość

Lepiej żeby nie było inwestycji za to zebys mógł za darmo smiecic?

prezes wszystkich prezesów
Gość

Nowy herb to inwestycja?

TH
Gość

Aaa i jeszcze zapomniałeś o kosztach oświetlenia mostu w polach ” most św Kingi” to też jest koszt, ale co tam nas jest stać!!!

Meg
Gość

Dokladnie….nareszcie ktoś mądrze napisał!!!!@

Z PISU
Gość

SUPER ZMIANA

Jan Kl.
Gość

A ja zapytam kiedy zaczniecie obniżać opłaty, lepiej gospodarując naszymi pieniędzmi. 60 mln złotych z podatków, do tego doliczyć 40 mln subwencji, jeszcze fundusze unijne i inne dofinansowania. W takim momencie przypominają mi się słowa posła Pawła Kukiza wygłoszone w sejmie o oszczędnym państwie. Całe to zachowanie rządzących to jakaś psychoza światowa która nas pcha do katastrofy. A już myślałem że w samorządach to dba się o obywateli ale wygląda na to że się myliłem.

Anonimowo
Gość

O Proszę, jak posłuszni ręce podnoszą i swojego zdania nie mają. Wstyd Panowie i Panie! Takich radnych miec to wstyd. Brawo panie Baran.

PiS
Gość

Tak radni troszczą sie o nas?i dbają o nasze interesy.

Pol
Gość

Ile osób nie płaci za śmieci?

Halo
Gość

Wstrzymać wywóz zielonych. I nie będzie podwyżki.

Szok
Gość

A podwyżki płac i emerytur też czekają mieszkańców?

ester
Gość

Tak, oczywiście. Obniżymy też wiek emerytalny do 30 lat i damy 2000 plus każdemu, kto skończył 15 lat. Będzie też waloryzacja co 5 lat o tysiąć zł. Nazywamy się dobra zmiana bis. Kto by sie martwił do czego to doprowadzi. Wazne, że wam damy a wy nas poprzecie w wyborach.

Z PiS
Gość

Dojna zmiana tylko doji

Obywatel
Gość

Wzrost ceny opat za odpady jest wprost proporcjonalny że wzrostem kosztów utrzymania urzędników świadczących usługi administracyjne na rzecz usług smieciowych oraz utrzymanie gminnej spółki a radni niech przeprowadza analizę

prezes wszystkich prezesów
Gość

Trafiłeś w sedno!

mk
Gość

burmistrz i radni podnieśli sobie diety to to nie odczują podwyżki opłat PO s stary saczu ma się dobrze

TH
Gość

Teraz jest dobra zmiana i fabują się na PiS teraz będą pod egidą pisu potem PSL a następnie SLD hy hy jak horagiewki na wietrze i te same pyski od 27 lat przy korycie

urzednik
Gość

czemu do wydawania worków są zatrudnione aż 4 osoby a wystarczyłaby jedna

@
Gość

A śmieci w pobliżu rzeki Dunajec jak były tak będą. Od butelek worków foliowych po części samochodowe ( nawet szyba z nr rejestracyjnym) . I nikt za to nigdy nie poniesie konsekwencji. … droga Rado i Panie Burmistrzu

Bialas
Gość
Mieszkam w Belgii obecnie i gdy czytam ze trzeba placic za odpady to to jest jakas kpina. Otoz tutaj tez sie segreguje smieci a worki kupuje sie w sklepie na polkach. Natomiast jeszcze nigdy nie zaplacilem za wywoz smieci to jest kpina jakas z obywatelii i zdzierstwo. Jedyny dobry pomysl zglosil Pan Grzegorz Faron z tym kompostownikiem. Otoz tutaj tez jest cos takiego i za materialy do ponownego odzysku nie placi sie nic na wysypisku tak samo za smieci zielone. Miasto pozniej ma darmowy nawoz do kwiatow miejskich ktore co wiosbe sa sadzone. I rownamy podobno do Europy. To jak… Czytaj więcej »
Bialas
Gość

Powinny smieci byc wywozone co tydzien i kazda smieciarka powinna zabierac inne odpady. Tak tez jest w Belgii

Zofia
Gość

Same dziadki na zdjeciach.KORZYSTAJĄ z pieniędzy zabranym podatnikom.Na sranie komu występy ma rynku,robienie lunaparku z mostu.To wszystko z naszych pieniędzy.

TAKI JEDEN
Gość

żeby jeszcze wszystkie lampy działały, choć dawno nie byłem…

Nieznany adresat
Gość

Burmistrz niech lepiej zrobi porządek z nadaniem nazw ulic bo człowiek nie wie gdzie mieszka tak gmina namieszała.

lukacz
Gość

Chciałem skromnie dodać, że Pan Kazimierz Baran pochodzi z Barcic ale Dolnych a to jest odrębne sołectwo-czytaj wieś… a opłaty powinny być na tym samym poziomie co były i tak za duże kropka!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam

ciemny lud
Gość

slawetny park M w Starym …
i problem z zielonymi odpadami !!!!!……………………………….
Zapytajcie ich, czy mozna ten „problem” kupic bez kpiny?

suchy kaszel
Gość
Z uzasadnień wynika, że wzrost jest podyktowany przede wszystkim odpadami zielonymi. Pytam dlaczego gmina zdecydowała się na odbiór odp. zielonych. Odbiera to oddają. Inaczej by zagospodarowywali u siebie. Nawet gdyby nie gto co wywiozą do lasu wikliny ok niech wywożą. A przecież zgodnie z art. 6c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu nadanym nowelizacją z dnia 1 lipca 2011 r., gminy są obowiązane jedynie do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Co więcej, ustawa odwołuje się do „właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy” – a więc nawet nie wszystkich nieruchomości,… Czytaj więcej »
Suchy kaszel
Gość
Jeszcze z obserwacji. Popatrzcie rano w dniu wywozu ile jest przed domami worków które są niepełne. Firma zbiera, skanuje kod i leci do bazy 110l a jest 20. Czy ktoś to kontroluje. W skali gminy w ciągu roku to będą duże wielkości. Myślę że takich szczegółów by dużo znalazł. A gdyby tak zamiast spacerów w koronach i podglądania życia ptaków czy innych żyjątek na stawach zbudować biogazownię, która zagospodarowałaby te kosmiczne ilości odpadów zielonych i przy okazji ogrzała by miejskie budynki a za oszczędności zrealizowalibyśmy wyżej wymienione skąd indziej fajne inwestycje…… Ale przecież mamy sztab urzędników, radnych którzy powinni myśleć… Czytaj więcej »
Anonim
Gość

Firma kasuje za wagę a nie za objętość śmieci, dlatego te ilości podaje się w tonach.

Anonimowo
Gość

Ja odpadów zielonych nie wyrzucam więc dlaczego mam płacić więcej?????

Anonimowo
Gość

Dawno tę ” radę ” wraz z burmistrzem trzeba było wysłać na zieloną trawkę … bo robią więcej szkody niż pożytku !!!!!

Z PiS
Gość

Jak powiedzialem Niemcowi że w PL płacimy za wywóz plastiku szkła i papieru to nie uwierzył. bo tam to jemu za to płacą.A jak usłyszał ze zarobki 1500 zl na miesiąc to też nie uwierzył i powiedział że na pewno tyle na tydzień zarabiamy bo ceny mamy podobne. Płacz i płać. zywnosc leki podrozaly. Tona węgla 930zl. Zaraz podniosą prąd wodę gaz. A emeryt 1200 zl emeryturki i 6zl podwyzki. Bogaty kraj a taka bieda. Szlachta sie bawi. gdzie wyborcze obietnice? Przy wyborach wyborcy może będą mądrzejsi.

Anonimowo
Gość

Rada 60 plus. Klepną wszytko

Anonimowo
Gość

Sami wybieracie tych samych radnych na kolejne kadencje, wiadomo ze są z ugrupowania burmistrza wiec skad to oburzenie ,śmiem twierdzic ze i tym razem bedzie podobnie . Jedni i Ci sami od lat a potem narzekania.

Starosadeczanka
Gość

Ludzie na wsiach nie kompostują ,dziwię się bardzo ,a teraz mamy jak mamy.A ilu urzędników zajmuje się śmieciami ,bardzo proszę podać jak kto wie ,bo może to do nich dopłacamy ?

obser.........
Gość

Zawsze powtarzam że nauczyciel nie powinien być decydentem w żadnej gospodarskiej sprawie ; tzn. że nauczyciel to zły gospodarz, a widać to gminnej ”radzie” i nie tylko !!!Rozdali wodę ,kanalizację monopoliście a z nas łupią ……. bo im brakuje ! ,ale na imprezy dla dziadków na rynku lub na idiotyczne inwestycje to pieniądze są !!!!CZY tak robi dobry gospodarz???????

Zosik
Gość

G…. mnie to obchodzi

Anonimowo
Gość

A powinno !

Dobra Zmiana
Gość
Szanowni Państwo! Odpady segregowane odbierane przez wyłonione w przetargach Firmy są odpadami przeznaczonymi do recyklingu. Przecież nie są one wywożone na wysypiska, ale na pewno przekazują je do ponownego przetworzenia. Czyli mają z tego dodatkowy zysk ekstra /nie brany przez tych decydentów cymbałów pod uwagę…/. Czy te w większości miernoty z Rady miejskiej wszystko jak leci będą przegłosowywać tak jak chce wiceburmistrz niedojda? Popatrzcie na przegłosowane przez te miernoty stawki od nieruchomości. Później porównajcie deklarowane przez nich powierzchnie budynków mieszkalnych zamieszczone przez nich w deklaracjach majątkowych! / http://bip.stary.sacz.pl/pl/3999/1/radni-rady-miejskiej.html/. Ci co ich znają od razu będą wiedzieć, że co niektórzy z… Czytaj więcej »
aa
Gość

Darmozjady i tyle…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Obywatel
Gość

To aż 33% w górę czy ktoś to policzył z Państwa Radnych – cóż to tylko 2 złote – ale aż 33% w górę!!!! zgrozo – proszę odpowiedzcie sobie i nam ilu mieszkańców płaci opłatę śmieciową – bo myslę, że napewno nie wszyscy – prosimy szanowną redakcję – o zajęcie się tym tematem, czy nie warto by było znać takie dane ?

Obywatel K
Gość

A dlaczego nasze śmietnisko nie jest już nasze – może warto nam przypomnieć ? i dlaczego nasza gmina je budowała ?

Anonimowo
Gość

Z jednej z pozesji w Barcicach (zielony skansen) ,mieszka „czasami”stara panna wystawia po 13-17 workow z odpadami zielonymi ,a moze je uzytkowac.Czy my mamy obowiazek ją sponsorować?

Anonimowo
Gość

To już nawet śmietnisko przehandlowali ?

XXL
Gość

Wy **je levackie–padnij!!!

Anonimowo
Gość

Głosujcie dalej na PO { porozumienie gminne } !!!!!!!

PiS
Gość

I ja mam zapłacić 40zł za 1 szt kosz mieszane 120l za miesiąc ? Do tego 3 szt worki segregowane? Dziękuję rozwiązuje umowę.

UM
Gość

TANIEJ NA WYSYPISKU

TakiJeden..
Gość

Obserwuję sąsiada który mając mnówstwo kur skoszoną trawę daje do worków, „bo się należy” …

Franek
Gość

Pan Zych aktywnie głosował ZA ! 😀 SPRZEDAWCZYKI

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a