Edukacja

Co zrobić, żeby 6-latek został w przedszkolu?

Opublikowano: 22 lutego, 2016 o 9:01 am   /   przez   /   komentarze (2)

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców opublikował poradnik „Co zrobić, żeby 6-latek został w przedszkolu”. W związku, z ustawą iż obowiązek szkolny dotyczy 7-latków, to w przedszkolach może zabraknąć miejsc dla 6-latków. To tylko „strachy na lachy”, ale warto wiedzieć, jak się w tej sytuacji zachować.

MOŻLIWOŚCI ODWOŁANIA / SKARGI

1. Odwołanie się od wyników rekrutacji do przedszkola / zerówki szkolnej

Od negatywnej decyzji ws. przyjęcia dziecka do przedszkola / oddziału przedszkolnego w szkole można się odwołać. Rodzice mają na to tylko 7 dni od dnia opublikowania wyników rekrutacji (ogłoszenia listy przyjętych i nieprzyjętych).

Najpierw rodzic powinien wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole. Komisja ma 5 dni na sporządzenie uzasadnienia. Powinno ono zawierać przyczyny nieprzyjęcia dziecka, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów uzyskanych przez dziecko. Po otrzymaniu uzasadnienia rodzice mogą wnieść do dyrektora publicznego przedszkola lub szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Również w tym przypadku termin wniesienia odwołania to tylko 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek rozpatrzyć odwołanie rodzica w takim samym terminie – 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeśli nie rozstrzygnie go na korzyść rekrutowanego dziecka, rodzice mogą zaskarżyć decyzję do sądu administracyjnego.

Udostępniamy przesłany przez jednego z rodziców szkic skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola o odmowie przyjęcia dziecka do przedszkola. Pismo zawiera szczegółową argumentację i informacje dot. postępowania odwoławczego, które mogą wpłynąć na pozytywny finał sprawy. Koniecznie się z nim zapoznajcie! Skarga (z minionego roku) okazała się skuteczna – przedszkole ostatecznie przyjęło dziecko, nie czekając na wyrok sądu.
UWAGA – w tym przypadku rodzic złożył jedynie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w placówce, nie zgłaszał natomiast dziecka w postępowaniu stricte rekrutacyjnym; w obu przypadkach jednak może być podnoszona zbliżona argumentacja. Ma to znaczenie szczególnie tam, gdzie udział w rekrutacji do danej placówki jest praktycznie niemożliwy (bo np. obowiązuje system elektroniczny, który umożliwia zapisanie dziecka 6-letniego tylko do wybranych zerówek szkolnych). Z tego względu bardzo ważne dla możliwości wszczęcia procedury odwoławczej/skarżącej jest złożenie deklaracji o kontynuowaniu przedszkola WIĘCEJ

Dodatkowo – sprawdźcie na podstawie tego materiału, czy rekrutacja została przeprowadzona prawidłowo – jeśli nie, będziecie mogli dodatkowo wzbogacić argumentację w odwołaniu od wyników rekrutacji/ skardze do WSA.

2. Zaskarżenie uchwał dot. rekrutacji i sieci placówek

Rodzice – możecie podjąć działania prawne wobec uchwały rady miasta/gminy ws. zasad rekrutacji do przedszkoli oraz/lub uchwały ws. planu sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Po wejściu w życie uchwały należy najpierw wystosować do rady gminy wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Może to zrobić indywidualny rodzic, ale warto takie wezwanie poprzeć podpisami innych rodziców sześciolatków. Warunkiem wystosowania wezwania – a następnie skargi – jest tzw. interes prawny lub uprawnienie, które zostało naruszone daną uchwałą lub zarządzeniem podjętym przez organ gminy (rodzicowi dziecka nieprzyjętego do przedszkola łatwo będzie ten interes prawny wykazać).

W ciągu 30 dni od otrzymania odmownej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, można złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (w przypadku braku odpowiedzi, termin złożenia skargi wynosi 60 dni od dnia wniesienia wezwania). Wytyczne co do formy i treści pisma np. TUTAJ

Przepisy i argumenty, na które można się powołać TUTAJ

3. Inne możliwości unieważnienia zasad rekrutacji / zmiany sieci placówek/ skargi na gminę

a) Uchwałę rady miasta/gminy ws. rekrutacji może też w ramach postępowania nadzorczego unieważnić wojewoda – rodzice z własnej inicjatywy mogą napisać do niego pismo, wskazując na wady uchwały. Na uchylenie uchwały wojewoda ma 30 dni od dnia, w której została mu ona dostarczona.

b) Można napisać skargę do kuratorium oświaty, wskazując, że organizacja rekrutacji i/lub oddziałów przedszkolnych na nowy rok szkolny przez organ prowadzący wprowadza nierówny dostęp do edukacji przedszkolnej, dyskryminując dzieci 6-letnie (np. poprzez uniemożliwienie im stawania do rekrutacji lub arbitralne przenoszenie do innych placówek itp.). Należy wskazać działanie na szkodę dzieci (np. poprzez spowodowanie stresu adaptacyjnego i obniżenie poczucia bezpieczeństwa w wyniku zmiany placówki, gorsze możliwości pracy z dzieckiem w obcym środowisku) oraz złamanie przepisów, jeśli do takiego doszło (np. pierwszeństwo miały młodsze dzieci etc.).

UWAGA! Kuratora oświaty warto alarmować zwłaszcza w odniesieniu do sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, na etapie przygotowywania uchwały w tej sprawie. Wraz z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r., kuratorzy zyskali prawo wiążącego opiniowania kształtu tej sieci przed jej uchwaleniem. Warto wiedzieć, że sieć przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na dany rok bywa uchwalana 2 lub 3-krotnie, a ostateczny kształt często nabiera dopiero po zakończeniu rekrutacji (wystarczy zmiana dot. jednej placówki, by cała uchwała musiała być przyjęta na nowo). Warto więc cały czas naciskać na radnych i urzędników w tej sprawie oraz upominać się u kuratora o interwencję, wykazując:

  • brak zerówek rejonowych
  • nieuwzględnienie danych z ewidencji ludności dot. liczby dzieci w poszczególnych obwodach szkół
  • brak zapewnienia możliwości realizacji obowiązku przedszkolnego w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania (art. 14a ustawy o systemie oświaty)
  • brak zapewnienia miejsca w placówce o zbliżonym czasie pracy do tej, w której dzieciom odmówiono możliwości kontynuacji wychowania przedszkolnego (art. 14 pkt. 4b ustawy o systemie oświaty).

Warto pisać do wiadomości MEN, by miało sygnały o skali problemów.

c) Można napisać skargę na działania organów gminy:

  • do rady gminy/miasta – na działania wójta/burmistrza/prezydenta
  • do wojewody – na działania rady gminy/miasta

Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonanie zadań przez organ gminny lub jego pracownika, naruszenie praworządności, przewlekłe lub biurokratyczne załatwienie sprawy. Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Więcej:

Co zrobić, by 6-latek został w przedszkolu – działanie na poziomie przedszkola

Co zrobić, żeby 6-latek został w przedszkolu – działanie na poziomie gminy

Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info

Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info

źródło: ratujmaluchy.pl

Komentarze

Komentarze (2)

  • 23 lutego, 2016 o 9:09 am Anonim

    Pisać skargę do kuratorium. To jest właśnie Nasza mentalność podsycana przez media. Gdyby napisać pisać skargę do kuratorium jeśli podkreślam jeśli xasady rekrutacji są nieprawidłowe. Nie pisać bez względu na rzeczywistość może się uda. Żenada

  • 2 marca, 2016 o 9:30 am Simone

    Byłam w podobnej stauycji rok temu. Moje chłopaki nie dostały się do przedszkola, gdyż nie pracowałam. Dostali się dopiero z odwołania, ale starszy do grupy o rok starszych dzieci. W sierpniu byłam na kilku rozmowach o pracę, w jednej zaproponowali mi pracę i we wrześniu miałam jechać na szkolenie, ale chłopcy po trzech dniach w przedszkolu zachorowali. I tak chorują na przemian do dzisiaj. W zeszłym roku ich hartowałam, biegali boso po rosie, byliśmy ponad miesiąc nad morzem i do pf3źna chlapali się w wodzie. Nigdy nawet nie kichnęli. Ale wystarczyły obce zarazki i nici z hartowania. A synek poradzi sobie w przedszkolu. Na poczatku pewnie będzie trochę płaczu ale najważniejsze to zachwalać przedszkole i nie odpuszczać. No i dobrze jest już teraz uczyć go samodzielności, jedzenia, korzystania z toalety, przebierania. Pozdrawiam

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"