Edukacja, Z ostatniej chwili

Czwartoklasiści na tropie różnorodności w Europie

Opublikowano: Grudzień 8, 2017 o 7:51 am   /   przez   /   komentarze (1)

6 grudnia miało miejsce podsumowanie pierwszego etapu projektu z języka angielskiego realizowanego w roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Projekt „Around Europe”, w którym uczestniczy 19 uczniów z kl. IVa ma na celu rozbudzenie świadomości językowej uczniów, a także wzbogacenie ich wiedzy kulturoznawczej o Europie.

Na laureatów konkursu lingwistycznego, który został przeprowadzony w ramach pierwszego etapu projektu, czekała niespodzianka. W nietypowej uroczystości wręczenia nagród wziął bowiem udział Święty Mikołaj, w którego wcielił się uczeń klasy IVa- Konrad Morzywołek. Śnieżynka, sympatyczne elfy i Mikołaj przekazali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wszystkim laureatom.

I miejsce otrzymały Klaudia Zielińska oraz Zuzanna Garwol, II miejsce Oskar Skoczeń, a III miejsce Patryk Groń. Wyróżnienia zdobyli: Jakub Miechurski, Jan Długosz, Gabriela Mordarska, Szymon Kostrzeba, Filip Giera, Weronika Golonka, a także Dominika Wastag.

Uczniowie przygotowali projekty na temat wybranych przez siebie słów z języka angielskiego, a także szukali zapożyczeń z języka angielskiego, które funkcjonują w języku polskim. Kącik kulturoznawaczo-językowy „Around Europe” w sali lekcyjnej wzbogaciły prace projektowe uczniów.

Wdrażanie kolejnych etapów projektu w klasie czwartej zbiega się również z ogłoszonym ostatnio Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018. To ono określa, kim jesteśmy oraz tworzy poczucie przynależności– tak mówił  komisarz UE Tibor Navracsics inaugurując Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, dodając jednocześnie, iż  tegoroczne obchody będą wspaniałą okazją do zachęcenia obywateli, zwłaszcza ludzi młodych, do odkrywania różnorodności kulturowej Europy, a także zastanowienia się nad rolą, jaką dziedzictwo kulturowe odgrywa w naszym życiu. Pozwala nam ono zrozumieć przeszłość i budować przyszłość.

Najbliższy etap projektu z języka angielskiego dotyczy krajów europejskich, w trakcie realizacji którego zostaną wykorzystane otrzymane przez szkołę od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce publikacje o tematyce europejskiej (m.in. książeczka Zjednoczeni w różnorodności- United in diversity, a także mapy Europy –Travelling in Europe 2017-2018).

Nie zabraknie warsztatów kulturoznawczych o Europie z udziałem czwartoklasistów,  jak i również wieloetapowego konkursu w języku polskim i angielskim „Discover Europe” („Odkryj Europę”) , który zachęci ich do kulturoznawczej podróży po Europie, poszerzenia wiedzy  o europejskich krajach i ich różnorodności kulturowej.

W styczniu czwartoklasiści włączą się także w przedsięwzięcie pod hasłem „Irlandia i Szkocja, jakiej nie znacie”, które zostanie wdrożone wspólnie z grupą uczniów z klasy drugiej gimnazjum.

 

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • Grudzień 8, 2017 o 5:31 pm Ania

    Brawo!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a