Edukacja, Z ostatniej chwili

„Jak nie czytam jak czytam” w Starym Sączu!

Opublikowano: 30 maja, 2017 o 1:29 pm   /   przez   /   komentarze (4)

 

Dzisiaj (30 maja) uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu  -zaprzyjaźnieni z biblioteką szkolną i oczywiście kochający książki postanowili przyłączyć się do akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, zapraszając do wspólnej zabawy dzieci z Przedszkola „Pszczółka Maja” i Gminnego Przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Główna bohaterka KSIĄŻKA zgromadziła dzisiaj w starosądeckim parku ponad 120 czytelników.

W tym samym czasie  uczniowie z całej Polski zbierają się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie. Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcję  miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Głównymi celami akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie  dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.

–  Akcja jest zorganizowana jako protest przeciwko wszystkim statystykom, które mówią, że 63 % polaków nie przeczytało ani jednej książki. My chcemy pokazać ,że jednak czytamy, nie będziemy w tej niechlubnej statystyce. Chcemy też dzieciom pokazać, że dorośli i dzieci czytają, to nie jest nic wstydliwego, że z książką można miło spędzić czas – powiedziała Halina Madziar ze szkolnej biblioteki „Słowackiego”.

Barwny korowód postaci bajkowych przemaszerował przez starosądecki rynek, wzbudzając powszechne zainteresowanie mieszkańców Starego Sącza. O godzinie 10:00 smerfy, księżniczki i kot w butach czekały w Parku Miejskim na nadejście zaproszonych przedszkolaków. 

Wspólne czytanie zgromadzonych książek  przebiegły przy bajkowej scenerii starosądeckiego parku. Następnie maluchy próbowały opowiedzieć bajkę, która podobała im się najbardziej i wybierały najpiękniejszą bajkową postać.

Nam zdradziły, jakie książki lubią najbardziej…Posłuchajcie.

Radość, uśmiech na twarzy, głośne rozmowy, których tematem były książki nie zdarzają się często. Dlatego cieszy fakt, że główna bohaterka KSIĄŻKA zgromadziła dzieci, opiekunów i wywołała tak żywe emocje i być może zaszczepiła w małych dzieciach miłość do książek.

Jak mówiła Wisława Szymborska – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. To też jeden z najlepszych sposobów relaksu… Podróż w świat wyobraźni daje bowiem wytchnienie i możliwość oderwania od szarej rzeczywistości.

Akcja udała się dzięki zaangażowaniu uczniów z Gimnazjum „Słowackiego”, pani Haliny Madziar ze szkolnej biblioteki, pani pedagog Małgorzaty Koszyk a także pani Jolanty Chruślickiej z Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, która zadbała o bogatą literaturę dla dzieci. Pani Jolanta na co dzień współpracuję z przedszkolem „Pszczółka Maja” i wprowadza wszystkie dzieci w cudowny świat bajek.

Dzięki zaangażowaniu Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu gimnazjaliści mogli oczarować dzieci pięknymi, bajkowymi strojami. Nad wszystkim czuwała pani Anna Liburska, czyli profesjonalna opieka medyczna.

Komentarze

Komentarze (4)

 • 30 maja, 2017 o 3:30 pm Janina

  Wspaniała akcja. Cudne dzieciaki i piękne zdjęcia. Gratulujemy

 • 30 maja, 2017 o 7:07 pm Czytelnik

  Fantastyczna akcja! Gratulacje dla organizatorów 🙂

 • 30 maja, 2017 o 11:37 pm Anonim

  Przepieknie zorganizowane i jak najwięcej takiego czytania. Dzisiaj mało czyta się książek.

 • 2 czerwca, 2017 o 6:21 pm one

  Pani Halince z biblioteki Gimnazjum im. J. Słowackiego w Starym Sączu wielkie dzięki za zaangażowanie i Pani Gosi pedagog i wszystkim pracownikom szkoły nawet Paniom w sekretariacie i Paniom sprzątającym, bo wszystkie one pracują na nasz sukces

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"