Edukacja

„Dwójka” świętowała turecki Dzień Dziecka….online!

Opublikowano: 27 kwietnia, 2020 o 7:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego od października realizuje projekt w ramach programu Erasmus+, współfinansowanego w ramach środków Unii Europejskiej. W projekcie, którego nazwa brzmi Against Bullying for a Better Inclusion in Schools, organizowane są działania zmierzające do zniwelowania sytuacji nękania i prześladowania wśród dzieci i młodzieży. Niestety nie mógł odbyć się wyjazd do Rumunii grupy uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich (Polski, Rumuni, Turcji i Włoch), który miał mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia. W obecnym czasie wszelkie działania organizowane są w wersji online.

Oprócz działań wyjazdowych partnerzy realizują i dokumentują działania na platformie „szkół bliźniaczych” etwinning. Jednym z takich działań były obchody Tureckiego Dnia Dziecka, który w tym kraju obchodzony jest 23. kwietnia. A więc w ten dzień w świecie wirtualnym spotkali się uczniowie i nauczyciele by wspólnie świętować tak ważne wydarzenie mające na celu promocję przyjaźni wśród dzieci i młodzieży.

Szacunek dla naszego kraju został wyrażony przez odegranie hymnu polskiego. Następnie tureckie dzieci pochwaliły się pięknymi dekoracjami swoich domów. Można zauważyć, iż ten dzień jest bardzo ważny dla wszystkich. W programie wydarzenia trwającego ponad godzinę mogliśmy usłyszeć wiersze odczytywane przez uczniów ze szkoły w Tokat w Turcji oraz piosenki śpiewane przez uczniów ze wszystkich szkół partnerskich a skompilowane w jedną całość przez koordynatora projektu Erasmus+ p. Ferhata Simsek. Bardzo serdecznie dziękuję uczniom klasy 5c – Olafowi Fecko i Karolowi Morzywołkowi, którzy zdecydowali się nagrać swoją wersję piosenki „Hayat Bayram Olsa” – piosenki tym trudniejszej, iż w języku tureckim. Tytuł oznacza „Jeśli życie byłoby świętem”. – mówi p. Agnieszka Obrzud, koordynator projektu w „Dwójce”. Podczas spotkania online dyrektorzy szkoły İsa Çabuk i Bekir Hüseyin Çevik wygłosili przemówienia na temat znaczenia tego święta. Również partnerzy projektu, nauczyciele przygotowali prezentacje zatytułowane „Dzień Dziecka w różnych krajach”. W spotkaniu uczestniczyło 5 uczniów naszej szkoły: Izabela Oleksy, Olaf Fecko, Patryk Kopeć, Maksymilian Kowal, Arkadiusz Dudar. Ich wrażenia po spotkaniu były bardzo pozytywne.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"