Edukacja

„Dwójka” z certyfikatem Szkoły Młodych Patriotów

Opublikowano: 13 marca, 2020 o 10:42 am   /   przez   /   komentarze (0)

Patriotyzmu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego uczono zawsze. Co roku cała społeczność szkolna realizowała działania o charakterze narodowym, patriotycznym. W sierpniu na konferencji inaugurującej rok szkolny 2019/ 2020 Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przystąpieniu szkoły do projektu Szkoła Młodych Patriotów. Koordynatorem działań została Uczniowska Rada Szkolna pod kierunkiem pani Elżbiety Mrówki, pani Małgorzaty Wąchały i pani Ewy Sojki. 

Do pracy zaproszono wszystkich uczniów, którzy w terminie od 13 września do 4 lutego wykonali zadania przewidziane regulaminem i  zakończone uzyskaniem certyfikatu Szkoły Młodych Patriotów.

Pierwszym zadaniem było przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pracę zaangażowana została cała społeczność szkolna. Najpierw wychowawcy, nauczyciele historii wprowadzali  uczniów w tematykę niepodległościową, a następnie na lekcjach plastyki pod opieką pani Justyny Tyki  uczniowie tworzyli plakaty upamiętniające Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Powstało ponad trzysta pięknych, kolorowych prac, które zostały wyeksponowane na terenie całej szkoły, stanowiły też oryginalną dekorację podczas konkursu piosenki patriotycznej i akademii z okazji Święta Niepodległości.

Zadanie drugie to ogólnoszkolny konkurs pieśni patriotycznych.

W piątek, 8 listopada 2019 roku odbył się Konkurs piosenki patriotycznej. Przygotowania do występów trwały od połowy października. W tym czasie uczniowie wraz z wychowawcami wybierali utwór,  formę jego  prezentacji, opracowywali kostiumy, dekoracje. Większość klas zdecydowała się na występ zbiorowy, który przybierał postać „małej inscenizacji”. Był piękny, kolorowy, porywający. Mogliśmy usłyszeć i „zobaczyć” takie utwory jak „Warszawianka”, „Przybyli ułani”, „Piechota”. Nie zabrakło też wystąpień indywidualnych. W tym miejscu chcemy pogratulować naszym  zwycięzcom : Emilii Nowak z  klasy, VIIa oraz klasie 2b. Wyróżnienia otrzymali: Martyna Suflita z klasy 4a, Laura Dobrowolska z klasy 5a, Sofia Israel z klasy 8a.

Zadanie trzecie to ogólnoszkolny konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.

Motywem przewodnim działania był oczywiście patriotyzm, a temat brzmiał: „Historia Polski a patriotyzm”. Zadanie, tak jak wcześniejsze, adresowane było do całej społeczności szkolnej i spotkało się z zainteresowaniem nawet wśród najmłodszych uczniów. Dlatego też dostosowane było do wieku uczestników i odbywało się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1 – 3; klasy 5- 6; klasy 7 – 8.

Zwycięzcami konkursu zostali: Karolina Drożdż – kl.8b,  Bartłomiej Mazur – kl. 5a,  Jakub Jasiński – kl.2a  i Kacper Wajnert – kl.3b.

Zadanie czwarte to przygotowanie prac pisemnych: Motyw „małe ojczyzny w literaturze”

Kolejne działanie realizowane w ramach Szkoły Młodych Patriotów polegało na zredagowaniu pracy pisemnej na temat: Motyw „małe ojczyzny w literaturze”. Biorąc pod uwagę stopień trudności tego zadania do udziału zaprosiliśmy uczniów klas 4 – 8 i pozostawiliśmy dużą swobodę interpretacyjną. W działaniu udział wzięli : Klaudia Kuziel z klasy 5b, Natalia Ziemianek z klasy 5b, Zuzanna Zaremba z klasy 5b, Wiktoria Damasiewicz z klasy 5a, Sebastian Tomecki z klasy 6b, Piotr Damasiewicz z klasy 6a, Gabriela Mordarska z klasy 6a, Anna Słaboń z klasy 8a.

Zadanie piąte to przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

W ramach realizacji zadania trzeciego, dotyczącego postaw patriotycznych i patriotyzmu lokalnego przeprowadzono sondaż. Pytania skierowano do wybranej grupy uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i mieszkańców miasta. Sondaż zawierał dwa pytania: podaj przykłady postaw patriotycznych oraz czym jest patriotyzm lokalny? Po analizie wyników, do najczęściej podawanych odpowiedzi zaliczamy: przestrzeganie prawa, używanie poprawnej polszczyzny oraz szacunek do symboli narodowych. W patriotyzmie lokalnym za ważne uznano: dbanie o środowisko, udział w miejskich obchodach świąt narodowych.

Zadanie szóste to przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Działanie przybrało formę warsztatowej i skierowane  było do wszystkich uczniów. Każdą klasę reprezentowała jedna osoba. Pracując w parach, uczniowie przygotowali propozycję zachowań, postaw, którymi powinien charakteryzować się młody patriota. Pojawiły się takie propozycje jak: płacenie podatków, używanie poprawnej polszczyzny, dbanie o środowisko, udział w uroczystościach i świętach narodowych. Następnie – po dyskusji – wspólnie wybrano najpopularniejsze postawy i wyeksponowano je na szkolnej gazetce.

Dziękujemy wszystkim, całej społeczności szkolnej za pracę, trud  zaangażowanie, bez Was nie byłoby sukcesu.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"