Edukacja, Z ostatniej chwili

Dzieci poznały pracę leśników

Opublikowano: Maj 12, 2019 o 8:35 am   /   przez   /   komentarze (0)

Praca leśnika to praca niełatwa, mająca wiele aspektów. Klasy drugie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu miały możliwość zapoznania się z nią bezpośrednio „u źródła”, czyli w starosądeckim Nadleśnictwie. Tam pani Agnieszka Bukała bardzo ciekawie opowiedziała o tym, na czym polega ich praca i jakie wykorzystują w niej narzędzia, co daje nam las i jak go chronić, jakie zwierzęta spotkamy w naszych lasach i jakie mogą stwarzać zagrożenie oraz w jaki sposób każdy z nas może zostać przyjacielem lasu. Jej słowa wspierała prezentacja multimedialna oraz ciekawe eksponaty:  skóra wilka, lisa, borsuka, kuny, kości czaszki sarny i kozła sarny, blaszki, którymi oznacza się drewno legalnie wycinane z lasu.

Dzieci mogły wszystkiego dotknąć i posłuchać ciekawej opowieści na temat różnych zwierząt. Na przykład tak źle kojarząca nam się pospolita mucha, okazuje się, że jest bardzo pożyteczna w oczyszczaniu lasu z resztek organicznych, a jej larwy pomagają człowiekowi w oczyszczaniu ran. Z kolei pracowite mrówki, które też są czyścicielami lasu, wytwarzają jad pomocny w reumatyzmie, oparzeniach i dla układu oddechowego. Po zakończonych zajęciach każde dziecko dostało odblask w nietypowym kształcie żabki, dzika, liska, jelonka, bobra, łosia czy jeżyka oraz rozsadę świerku lub jodły do samodzielnego posadzenia. Dołączyliśmy w ten sposób do akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy ”#sadziMY”.  Do szkolnej biblioteczki pani Agnieszka przekazała 4 urocze książeczki w albumowej formie o roślinach chronionych, owadach i ptakach naszych lasów oraz o królestwie grzybów.

Taka forma zajęć bardzo przypadła dzieciom do gustu. Bardzo dziękujemy kierownictwu Nadleśnictwa w Starym Sączu za zorganizowanie ciekawych zajęć i miłe upominki dla uczniów.

Uczniowie klas 2A i 2B wraz  wychowawczyniami: p. Bożeną Bielak i p. Stanisławą Bielak

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a