Edukacja

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 2

Opublikowano: 27 marca, 2023 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Starym Sączu zaangażowała się w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z Internetu. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tematyki bezpieczeństwa w Internecie. Zostały przedstawione scenki dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Oto niektóre z tych zasad:

  • Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  • Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska.
  • Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji.
  • Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz.
  • Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  • Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  •  Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  • Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  • Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

Koordynatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu:
B. Damasiewicz/M. Koszyk/T. Tokarczyk
Zapraszamy do obejrzenia filmu z przedstawienia z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu”

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n