Edukacja, Z ostatniej chwili

Egzamin ósmoklasisty. Arkusze i odpowiedzi z języka polskiego

Opublikowano: 15 kwietnia, 2019 o 1:12 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Egzamin ósmoklasisty to sprawdzian z przedmiotów takich jak język polski, matematyka i język obcy. Przystępują do niego uczniowie, którzy mają zamiar kontynuować naukę w szkołach średnich. Choć trwa strajk nauczycieli, to egzamin ósmoklasisty odbywa się bez przeszkód.

Egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 120 minut. Przystąpiło do niego ponad 377 tys. uczniów klas VIII szkół podstawowych. Poniżej opublikujemy arkusz CKE – język polski wraz z proponowanymi rozwiązaniami.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  1. Dzisiaj (15 kwietnia) – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. Wtorek (16 kwietnia) – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. Środa (17 kwietnia) – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

ARKUSZE BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ NA BIEŻĄCO….



JĘZYK POLSKI

Przykładowa odpowiedź: Wypowiedź lista oznacza, że ważniejsze jest wnętrze drugiego człowieka oraz relacje z innymi ludźmi. Nie jesteśmy w stanie poznać drugiego człowieka, oceniając go tylko po wyglądzie. Dopiero kiedy poznamy go głębiej, jego charakter, osobowość i emocje -dowiemy się kim naprawdę jest. „Pierwsze wrażenie” może być mylące. Prawdę o człowieku skrywa jego wnętrze.

Przykładowa odpowiedź: „Opowieść wigilijna”. Pod wpływem wizyty duchów, główny bohater postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie.  Zamiast koncentrować się na gromadzeniu bogactwa, zaczyna dbać o to „co niewidoczne dla oczu”. Staje się szczodry i skromny.

Przykładowa odpowiedź:

Król: był skoncentrowany tylko na sobie i na władaniu swoją planetą. Nie dostrzegał absurdu jakim było władanie nie mając poddanych.

Bankier: był tak zajęty liczeniem, że nie zwrócił uwagi na Małego Księcia. Również wykonywał absurdalne zadanie -liczył gwiazdy, uważając, że należą do niego.

Przykładowa odpowiedź: Uważam, że wypowiedź pozwala wnioskować, co jest ważne dla Małego Księcia. Większą wagę przywiązuje do cech charakteru i sposobu postępowania, niż do wyglądu zewnętrznego.

Przykładowa odpowiedź 15: Tak, można. Publiczność wymagała, aby wszystko na scenie teatralnej było, „jak żywe”. Nie wystarczała im jedynie malownicza dekoracja, dlatego zaczęto wprowadzać nowe technologie.

Przykładowa odpowiedź 16: „Kamienie na szaniec”. Bohaterowie „Kamieni na szaniec” umieszczali na ścianach napisy „tylko świnie siedzą w kinie”; rozpylali gaz w salach kinowych.

 

 

 

Zadanie 21: Przykładowa odpowiedź: Napis po rosyjsku nawiązuje do procesu rusyfikacji młodzieży w szkołach. Akcja powieści dzieje się na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Patriotyczną postawę ukazaną w powieści symbolizują na plakacie biało-czerwone skrzydła.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"